آریا بانو

آخرين مطالب

محققان کشور توصیه کردند

"خرفه"، راهکار طبیعت برای کاهش درد در سالمندان اجتماعي

"خرفه"، راهکار طبیعت برای کاهش درد در سالمندان
  بزرگنمايي:

آریا بانو - سالمندی یکی از معضلات رو به گسترش در دنیای امروز است که نهادهای مسئول بهداشت و سلامت در بسیاری از کشورهای جهان را نگران کرده است. محققان کشور برای حل مشکل دردهای اسکلتی عضلانی این قشر از جامعه، استفاده از گیاه دارویی خرفه را توصیه می‌کنند.

به گزارش ایسنا، آمار نشان می‌دهد در 40 سال آینده جمعیت افراد بالای 65 سال به دو برابر افزایش خواهد یافت. سرشماری انجام‌شده در ایران در سال 1390 نیز حاکی از آن است که حدود 8 درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می‌دهند که تا سال 1400 سهم آن‌ها از جمعیت کشور به 10 درصد افزایش خواهد یافت. انسان‌ها در دوران سالمندی، به‌عنوان یکی از دوره‌های حساس و آسیب‌پذیر در زندگی انسان، با مشکلات جدیدی روبه‌رو می‌شوند. یکی از این مشکلات، درد مزمن است که عده زیادی از سالمندان از آن ابراز نارضایتی می‌کنند.
انجمن بین‌المللی مطالعه درد، درد را به‌عنوان تجربه حسی یا هیجانی ناخوشایندی که با آسیب واقعی یا بالقوه مرتبط است، تعریف می‌کند که شامل دو بعد حسی و عاطفی می‌شود. منظور از بعد حسی درد، شدت درد و منظور از بعد عاطفی آن، میزان ناخشنودی است که فرد تجربه می‌کند.
درد ازنظر طول مدت نیز به دو دسته درد حاد و مزمن تقسیم می‌شود. درد حاد معمولاً نتیجه بیماری یا صدمه است که کمتر از سه ماه ادامه پیدا می‌کند. اما درد مزمن، حداقل سه ماه تداوم می‌یابد و ممکن است با آسیب بافتی همراه باشد. شیوع درد مزمن در سالمندان زیاد است و با افزایش سن بیشتر می‌شود.
در رابطه با این موضوع مهم و به‌منظور کاهش بار درد سالمندان، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گناباد و دانشگاه علوم پزشکی ایران، تحقیقی را انجام داده‌اند که در آن تأثیر پماد خرفه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین گیاهان دارویی، بر دردهای مزمن اسکلتی‌عضلانی سالمندان مورد بررسی واقع شده است.
گیاه خرفه یا پرپین با نام علمی «پورتولاکا اولراسئا» گیاهی است که به دلیل اثرگذاری بر مسیرهای اوپیوئیدی و نیز داشتن ترکیبات فلاونوئیدی، تانن، ساپونین و ترپنوئید، خواص ضددرد و ضدالتهابی دارد. این گیاه در ایران با توجه به فراوانی و سهولت و در دسترس بودن، به‌صورت سبزی تازه یا خشک‌شده استفاده می‌شود.
محققان برای انجام تحقیق مورد اشاره فوق، از مشارکت 60 سالمند مقیم شهر گناباد استفاده کردند و با کمک پرسشنامه علمی مربوط به درد تحت عنوان «پرسشنامه مک گیل» به بررسی تأثیر پماد حاصل از گیاه خرفه بر دردهای سالمندان فوق پرداختند.
نتایج به‌دست‌آمده از این تحقیق نشان داد که استفاده از پماد خرفه، در کاهش دردهای اسکلتی عضلانی سالمندان مؤثر است و بنابراین استفاده از این گیاه می‌تواند به‌عنوان مداخله‌ای کم‌خطر و ارزان مورد توجه پرستاران قرار گیرد.
در این خصوص، کوکب بصیری مقدم، پژوهشگر گروه پرستاری داخلی جراحی و اطفال دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گناباد و همکارانش اظهار کردند: «یافته‌های ما نشان داد پماد خرفه می‌تواند به‌طور مؤثر ابعاد حسی و عاطفی درد سالمندان را کاهش دهد. شدت درد سالمندان بعد از دو هفته استفاده از پماد فوق نسبت به قبل از آن به‌طور معناداری کاهش یافت. در این خصوص میانگین بعد حسی و عاطفی بین زنان و مردان تفاوت آماری معناداری نداشت».
به گفته این محققان، «سازوکار احتمالی خرفه برای تسکین درد، تأثیرگذاری بر سیستم عصبی محیطی و مرکزی از طریق تداخل اثر با گیرنده‌های موسوم به گاباست. دلیل محتمل دیگر که برای اثر ضددرد خرفه ذکر شده، مهار آزادسازی انتقال‌دهنده‌های عصبی است».
آن‌ها افزودند: «تفاوت نداشتن دو جنس (مردان و زنان) در میزان درد، به دلیل تجربه ذهنی یکسان آن‌هاست، زیرا میزان ناخشنودی ناشی از درد در زنان و مردان مشابه است و تأثیرپذیر از جنسیت نیست. بلکه این تظاهر درد و بیان شدت درد است که بین دو جنسیت متفاوت است. مردان نیز به‌اندازه زنان احساس ناخشنودی دارند، اما به عللی ازجمله حس قدرتمندی بیشتر و احساس ضعف کمتر، آن را به شکل خفیف‌تری بیان می‌کنند و برعکس زنان، به علت جلب‌توجه و دریافت حمایت بیشتر درد را شدیدتر گزارش می‌کنند».
بصیری مقدم و همکارانش در نتیجه‌گیری از پژوهش خود آورده‌اند: «درمجموع می‌توان گفت گیاه خرفه توانست در دو هفته متوالی میانگین شدت درد را کاهش دهد. بنابراین استفاده از پماد خرفه به‌عنوان مداخله‌ای ارزان، آسان و دردسترس که بی‌خطر هم هست، همراه با راهکارهای درمانی برای کاهش درد مزمن اسکلتی عضلانی سالمندان توصیه می‌شود».
نتایج این پژوهش جالب در فصل‌نامه «افق دانش» که توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گناباد منتشر می‌شود، به چاپ رسیده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چگونه از احتمال خیانت همسر جلوگیری کنیم؟

چگونه دوباره دیپلم بگیریم؟

فرار نافرجام 2 زورگیر مامور نما از پشت بام

راز جسد بدون لباس دختر شیرازی در استخر باغ

علت امحای کالای قاچاق در کشورهای دیگر

دستور وزیر کشور کار «نمایشگاه بین المللی تهران» را یکسره کرد

صحنه ای عجیب از متروسواری مردم برزیل

یک دریاچه پرآب وسط کویر لوت!

چرا می‌خواین همه چیز رو پولی کنید؟!

اتمام حجت رئیس پلیس: طرح ترافیک جدید را خودمان اصلاح می‌کنیم

ایده های عالی برای نظم دادن به ماشین های اسباب بازی

اصول تغذیه کودکان و نوجوانان در فصل مدرسه

گفت‌وگو با هنرمند خلاقی که در عروسکخانه‌اش کاربرد جدیدی برای پته کرمان تعریف کرده است

چراغِ خاموشِ حمایت‌ سیاسی و اجتماعی از زنان

آموزش دوخت کیف لوازم آرایش

ماجرای مردی که باید تمام خانه اش برق می زد

ارزان‌ترین برندهایی که ستاره‌‌ها تولید کرده‌اند

110 مدل چیدمان جدید برای پذیرایی کوچک

آماده باش اورژانس با آلودگی هوا

من زن خیابانی نیستم!؛ معصومه در کلانتری سرنوشت دردناکش را گفت

آتش سوزی فاجعه بار در ایالت های شرقی استرالیا

توصیه های مهم‌ هنگام وقوع زلزله

لحظه تیک آف ناموفق هواپیما و سقوط آن

رفع خسارتی که تنها همت مسئولان را طلب می‌کند

درخواست مردم زلزله زده "ورنکش" از مسئولان

جاسازی عجیب 1300کیلو تریاک در سنگ گرانیت!

خانه امید از نی و گچ و گل برای زلزله زدگان

نزاع دسته جمعی با بوی باروت

ماجرای ذرت های آلوده به کجا رسید؟

موضوعی که رئیس پلیس تهران آن را ظلم به مردم می داند

ساخت تابلوی پاییزی با برگ

ایده های عالی برای نظم دادن به به ماشین های اسباب بازی

ست حوله برای جهیزیه عروس

نمونه هایی از آرایش موی عروس با گیره مو

ترفندهای آرایشی برای خانم هایی که وقت ندارند

نگه داری نوزادان دوقلو توسط خواهران دوقلو

2 قصه کوتاه و آموزنده برای کودکان

عربده‌کش میدان خراسان دستگیر شد

توضیحات وزارت بهداشت برای تهیه انسولین

وقتی مسئولین همچنان تماشاچی هستند

وزیر: کنکور مانع کسب مهارت‌های دینی است

دومین زلزله بالای 4 ریشتر قلعه‌گنج در کمتر از 5 ساعت

بسیجی 19 ساله برای تامین امنیت محله‌ای در تهران پر کشید

راهنمای انتخاب لباس برای اندام گلابی شکل

پسر 16 ساله با تبلیغ صیغه حساب 250 نفر را خالی کرد

هشدار دوباره پلیس ایران به اروپا

کلاهبرداری میلیاردی با فروش خودروهای لوکس

دومین زلزله بالای 4 ریشتر قلعه‌گنج در کتر از 5 ساعت

آموزش هنر دخترانه ساخت زیورآلات

پاپوش های بافتنی که عاشقان می شوید