آریا بانو

آخرين مطالب

7 غذای حاوی کلسترول که بسیار مغذی و سالم هستند! پزشکي

7 غذای حاوی کلسترول که بسیار مغذی و سالم هستند!
  بزرگنمايي:

آریا بانو - متخصصان و پزشکان همواره ما را از خوردن مواد غذایی حاوی کلسترول بالا بر حذر داشته اند و آن‌ها را عامل بروز بیماری‌های قلبی عنوان نموده اند. اما تحقیقات جدید نشان داده است که این ارتباط همواره مصداق ندارد، زیرا بخش عظیمی از کلسترول موجود در خون شما از طریق کبد وارد خون می‌شود و لذا کلسترول موجود در غذا را می‌توان دارای تاثیر کم بر روی سطح کلسترول خون عنوان کرد.
وب‌سایت گجت‌نیوز - مختار منوچهرابادی: قصد داریم شما را با یک تضاد جالب غذایی آشنا کنیم؛ 7 ماده غذایی که حاوی مقادیر بالایی از کلسترول بوده و در عین حال جزء غذا‌های فرا سالم و مفید هستند.
7 ماده غذایی وجود دارند که علیرغم وجود کلسترول بالا در آن‌ها می‌توان آن‌ها را غذا‌های فرا سالم عنوان کرد، زیرا حاوی ریز مغذی‌هایی هستند که برای بدن بسیار مفیدند.
متخصصان و پزشکان همواره ما را از خوردن مواد غذایی حاوی کلسترول بالا بر حذر داشته اند و آن‌ها را عامل بروز بیماری‌های قلبی عنوان نموده اند. اما تحقیقات جدید نشان داده است که این ارتباط همواره مصداق ندارد، زیرا بخش عظیمی از کلسترول موجود در خون شما از طریق کبد وارد خون می‌شود و لذا کلسترول موجود در غذا را می‌توان دارای تاثیر کم بر روی سطح کلسترول خون عنوان کرد.
این در حالی است که بسیاری از غذا‌های حاوی کلسترول را می‌توان جز مفیدترین مواد غذایی دانست و آن‌ها را غذا‌های فراسالم عنوان کرد که از آن جمله می‌توان به این موارد اشاره نمود.
پنیر و کلسترول بالا

پنیر یک ماده غذایی خوشمزه است که با تراکم بالای خود مواد مغذی مفید بسیاری را در خود جای داده است. هر چند این ماده غذایی کلسترول بالایی دارد، اما در عین حال حاوی مقادیر مناسبی از پروتیین و کلسیم می‌باشد.
پنیر همچنین دارای چربی‌های اشباع است، اما در کمال تعجب متخصصان مصرف آن را برای سلامت قلب مفید عنوان می‌کنند. این ماده غذایی کربوهیدرات کمی در خود جای می‌دهد و از لحاظ پروتیینی ممتاز می‌باشد، لذا می‌تواند چربی‌های بدن را کاهش داده و تراکم ماهیچه‌ها را ارتقا دهد.
تخم مرغ

تخم مرغ را باید یک غذای بشدت مغذی عنوان کرد. کلسترول بالایی دارد به گونه‌ای که هر دو تخم مرغ می‌توانند 372 میلی گرم کلسترول به بدن وارد کنند. اما از سوی دیگر تخم مرغ حاوی مقادیر بالایی پروتیین، سلنیوم، ریبوفلاونین، ویتامین ب 12 و کولین (از ویتامین‌های ب کومپلکس) است.
متاسفانه بسیاری از ورزشکارن زده تخم مرغ را دور می‌اندازند، این در حالی است که زده، مغذی‌ترین بخش تخم مرغ است. در حالی که سفیده فقط شامل پروتیین می‌باشد، زده تقریبا حاوی تمامی مواد مغذی مورد نیاز است.
فراموش نکنیم که زرده تخم مرغ همچنین حاوی آنتی اکسیدان، زاگزانتین و لوتئین است که امکان ابتلا به بیماری‌های چشمی نظیر دژنراسیون ماکولا و آب مروارید را کاهش می‌دهد. کاهش امکان ابتلا به بیمار‌های قلبی و نیز کاهش سطح قند خون از مزایای مصرف این ماده مغذی است. در مجموع یک تخم مرغ کامل مملو از ریز مغذی هاست و همه مواد مغذی در آن یافت می‌شود.
جگر

جگر، زرادخانه مواد مغذی است، اما در عین حال حاوی مقادیر بالایی از کلسترول می‌باشد. به طور مثال هر 100 گرم جگر حاوی 389 میلی گرم کلسترول است. جگر حاوی پروتیین، ویتامین‌های متعدد و مواد معدنی ضروری است. از جمله قالب‌ترین ویتامین‌های موجود در آن می‌توان به ویتامین‌ای و ب 12 اشاره کرد.
همچنین نباید از وجود آهن موجود در این ماده غذایی غافل ماند که قابلیت جذب پذیری بالایی دارد. اما از سوی دیگر هر 100 گرم جگر حاوی 339 میلی گرم کولین است که ماده مغذی بسیار مهم برای حفاظت از مغز، قلب، کبد و ماهیچه‌های می‌باشد. این در حالیست که مواد غذایی محدودی حاوی کولین هستند.
جانوران دریایی دارای صدف

جانوران دریایی دارای صدف در عین خوشمزه بوده حاوی مواد مغذی سطح بالایی هستند. این جانواران شامل میگو، خرچنگ، لابستر و صدف می‌شوند. آن‌ها چربی کمی دارند، اما از کلسترول بالایی برخوردارند. با این وجود هر 100 گرم میگو حاوی 211 میلی گرم کلسترول است، اما در عین حال مملو از ویتامین ب 12 و کولین می‌باشد.
این طبقه از جانوران مقادیر بالایی سلینیوم و مواد معدنی ضد التهابی در خود دارند و لذا برای مقابله با سرطان پروستات بسیار مفید خواهند بود. ید موجود در بدن آن‌ها عملکرد مغز و تیرویید راتنظیم می‌کند. در مجموع می‌توان گفت که جانوران دریایی دارای صدف بسیار مغذی بوده و حجم بالایی از پروتیین را در خود دارا می‌باشند و با وجود سلینیوم و ید، امکان ابتلا به بیماری‌ها را کاهش می‌دهند.
روغن کبد ماهی

هر قاشق غذا خوری از روغن کبد ماهی، 570 میلی گرم کلسترول دارد، اما در عین حال سرشار از ویتامین‌ای و دی است. اسید‌های چرب اومگا 3 به وفور در آن وجود دارند که بشدت بر کاهش بروز بیماری قلبی تاثیر می‌گذارند. از سوی دیگر تحقیقات نشان داده وجود همزمان ویتامین دی و اومگا 3 در این ماده غذایی می‌تواند در پیشگیری از بروز سرطان نقش بسزایی داشته باشد.
امعا و احشا حیوانات

مغز، قلب و کلیه حیوانات نیز جزء غذا‌های حاوی کلسترول، اما سالم محسوب می‌شوند و در عین حال چربی کمی را در خود جای می‌دهند. به طور مثال هر 100 گرم کلیه بره حاوی 565 میلی گرم کلسترول است، اما تنها 4 گرم چربی دارد.
امعا و احشا حیوانات همچنین حاوی ویتامین‌هایی مثل ویتامین‌های گروه بی و مواد معدنی مانند سلینیوم و آهن هستند. قلب حیواناتی مانند بره نیز حاوی مقادیر بالایی از CoQ10 است که امکان ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.
ماهی ساردین

ساردین‌ها را باید در دسته ابرغذا‌ها طبقه بندی کرد، اما کلسترول بالایی دارند به گونه‌ای که هر 100 گرم ساردین حاوی 142 میلی گرم کلسترول است. هر 100 گرم ساردین همچنین حاوی 25 گرم پروتیین و نیز مقادیر بالایی از ویتامین دی، سلینیوم و کلسیم است.
وفور اسید‌های چرب اومگا 3 در ساردین می‌تواند بر سلامت مغز و قلب تاثیر داشته و نشانه‌های افسردگی را کاهش دهد. در مجموع ساردین از لحاظ اومگا 3 و بسیاری از دیگر مواد مغذی بسیار غنی است و در سلامت قلب و مغز و کاهش نشانه‌های افسردگی نقش دارد.
در نهایت باید تاکید کنیم که بسیاری از غذا‌های حاوی کلسترول جز غذای‌های بسیار مفید هستند که متاسفانه از ترس کلسترول مصرف نمی‌شوند، این در حالی است که کلسترول موجود در آن‌ها حداقل تاثیر را بر روی افزایش کلسترول در خون دارد.
منبع:healthline


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رژیم غذایی محققان نمی‌گذارد آلزایمر بگیرید

از گزگز پاها به سادگی نگذرید

کنترل دیابت با دستگاه ایرانی تست قندخون

6 درصد از دیابتی‌ها از بیماری خود اطلاع دارند

هشدار محققان؛ اثرات منفی خواب کم بر سلامت استخوان‌های زنان

سال 2030، 90 درصد مرگ و میرها ناشی از سرطان خواهد بود

کودکان 7 تا 8 سال بهتر است ویزیت ارتودنسی شوند

کتمان بیماری‌‌های‌ روانی توسط ایرانیان؟!

اسکلت فکری کودک شما، به کی رفته است؟

دیر شام خوردن چه بلایی سر معده می آورد؟

این علائم یعنی شپش سر دارید

سالمندان اینطوری از دندان‌هایشان مراقبت کنند

20 درمان خانگی ساده برای کاهش وزن!

کاهش فشار خون با مصرف MSG به جای نمک

بیماران سرطانی چطور ورزش کنند؟

این گیاهان موتور قلب‌تان را روشن نگه می‌دارند

آیا کاپیتان مرگ را می‌شناسید؟

5 روش برای جلوگیری از لکه‌ها و جوش‌های صورت

آیا واکسن آنفلوآنزا باعث آنفلوآنزا می‌شود؟

بیشتر از 10 قاشق برنج نخورید!

سویا باعث عقیم شدن مردان می‌شود؟

راهکار‌هایی ساده برای جلوگیری از عوارض نشستن طولانی‌مدت

خبر خوش برای چای‌خورها!

7 باور غلط درباره سیستم گوارش و درد معده

با این راهکار‌ها در 24 ساعت از سرماخوردگی خلاص شوید

رسوب و لخته خون را با نسخه طب سنتی از بین ببرید

«پرخوری» این 17 بیماری و عارضه را در پی دارد!

ترکیبات این میوه محبوب با دیابت مقابله می کند

نیمی از دیابتی‌ها از بیماری خود بی خبر هستند

خانواده ای که سنجد می خورد نیازی به دکتر رفتن پیدا نمی کند

آیا ماکارونی غذای سالمی است؟

سلاح مبارزه با «قارچ‌های عفونی» ساخته می‌شود

قرص برنج؛ قاتلی که دردناک جان می گیرد

مردم علائم سکته مغزی را جدی بگیرند

این افراد در معرض سکته قلبی هستند

عارضه‌ای پوستی که دانش‌آموزان را درگیر می‌کند

معجزه یک دمنوش برای درمان میگرن

در چه سنی ارتودنسی کنیم؟

با فواید «به»، میوه پاییزی آشنا شوید

بیماری چشمی که علامت خاصی ندارد

موخوره را بدون کوتاهی از بین ببرید

در هوای آلوده می‌توان ورزش کرد؟

این علائم یعنی در مرز ابتلا به دیابت هستید

موخوره مو را بدون کوتاهی از بین ببرید

بهترین نوشیدنی‌های آخرِ شبی برای خلاص شدن از چربی شکم

به کمک این چای اضطراب و استرس را درمان کنید

چقدر احتمال دارد به ام.اس مبتلا شویم؟

7 بیماری پوستی که با جوش اشتباه گرفته می‌شوند

اینفوگرافی؛ 6 خوراکی‌ مفید برای چشم

پسر 4 ساله ام انگشتش را می مکد ،چکار کنم؟