آریا بانو

آخرين مطالب

شیرینی ها/ بهترین کیک شکلاتی که می‌توانید درست کنید خانه داري

شیرینی ها/ بهترین کیک شکلاتی که می‌توانید درست کنید
  بزرگنمايي:

آریا بانو - برترین ها / بهترین کیک شکلاتی با کلیه ترفند‌های لازم، همان چیزی ست که همه ما به دنبالش هستیم. ما دستورالعملی برای شما خواهیم داشت که نتیجه آن یک کیک شکلاتی نرم و لطیف است که طعم شکلاتی کامل و واقعی خواهد داشت. این کیک مرطوب نه تنها خشک نیست بلکه به سرعت در دهان شما ذوب می‌شود. درست کردن این کیک بسیار آسان است، اما همه عاشقان شکلات را خوشحال خواهد کرد.
کیک شکلاتی پیش روی شما یکی از بهترین کیک‌های شکلاتی ست که هر کسی می‌تواند درست کند. شما با هر برش کیک به نکاتی پی می‌برید که در زیر آمده است:
طعم شکلات: این کیک حاوی آن است. آب جوشیده طعم شکلاتی کاکائو را تقویت می‌کند. من فکرک می‌کنم این کار را باید برای همه کیک‌های شکلاتی انجام داد. همچنین می‌توانید طعم شکلات اضافی را در باترکریم هم احساس کنید.
رطوبت: همه ما از کیک خشک متنفریم. این یکی واقعا مرطوب است و رطوبت در تمامی آن احساس می‌شود.
بافت عالی: این کیک نرم بین حالت پفی و متراکم است. کیک‌های شکلاتی خیلی پف چندان جالب نیستند حداقل از نظر من، چون به صورت خرده خرده از هم جدا می‌شوند و ساختار خوبی ندارند، اما قرار هم نیست همانند چیزکیک خیلی متراکم و فشرده باشند.
باترکریم شکلاتی: تزئین کیک بسیار مهم است، چون در واقع با این کار به آن جلای بیشتری بخشیده و زیبایی نهایی و حتی بخشی از طعم هم به عهده این رویه کیک است. در مورد بهترین کیک شکلاتی هم ما از یک رویه شکلاتی استفاده می‌کنیم. این باترکریم که همانطور که از نامش پیداست، کره‌ای و بسیار غنی است، طعم شکلاتی زیادی دارد و کاملا مناسب این کیک است.
در مجموع این کیک رویایی شکلاتی بهترین روش برای کسانی است که به دنبال یک کیک شکلاتی عالی هستند تا دلی از عزای شکلات درآورند. این کیک برای تولد یا جشن هم خیلی مناسب است.
مواد تشکیل دهنده بهترین کیک شکلاتی
شکر سفید، قهوه‌ای و پودر شده: شکر سفید کیک را شیرین می‌کند و شکر قهوه‌ای مقداری به طعم و رطوبت آن اضافه می‌کند. شکر پودر شده برای رویه کرمی کیک استفاده می‌شود.
پودر کاکائو: ما در اینجا از مقدار نسبتا متناسبی از پودر کاکائو استفاده می‌کنیم که طعم شکلاتی منحصر به فردی دارد. برای اینکه بهترین کیک شکلاتی را داشته باشید باید از پودر کاکائوی مرغوب استفاده کنید.
جوش شیرین: این ماده به بالا آمدن و پف کردن کیک کمک می‌کند. در اینجا هیچ جایگزینی ندارد، چون خامه ترش و کاکائو اسیدی هستند به جای بیکینگ پودر از این ماده استفاده می‌شود.
نمک: تا بحال شده که فراموش کنید داخل کیک نمک بریزید. جالب است بدانید که مقدار کمی نمک اثر فوق العاده‌ای در دستورالعمل دارد. من همیشه در کیک‌ها از نمک، اما به میزانی کم استفاده می‌کنم. نمک هم بو‌های بد را از بین می‌برد هم طعم‌ها را متعادل می‌کند.
آب جوش: پس از اینکه آب به جوش رسید، با دقت آب را اندازه‌گیری کنید. آب حین گرم شدن مقداری بخار می‌شود بنابراین اندازه گیری آن پس از جوش آمدن، مهم است.
روغن مایع: روغن کانولا خیلی عالی است. استفاده از آن به جای کره، رطوبت فوق العاده‌ای به کیک می‌دهد.
کره: این ماده به طعم کیک اضافه می‌کند. همزمان که روغن مایع کیک‌ها را مرطوب و لطیف می‌سازد، کره هم به طعم آن اضافه می‌کند. مقداری کره هم برای باترکریم نیاز است.
تخم‌مرغ و زرده تخم‌مرغ: تخم‌مرغ به چسباندن مواد به هم کمک می‌کند همچنین کمک می‌کند تا کیک پف کند. زرده تخم‌مرغ اضافی برای چیست؟ این ماده یک امولسیفایر است که به نرم شدن کیک کمک می‌کند و طعم قوی‌تری به آن اضافه می‌کند.
اسانس وانیل: ما از قاشق غذاخوری اسانس وانیل استفاده می‌کنیم، چون این مقدار برای طعم دادن به کیک شکلاتی عالی است.
آرد همه کاره: در این دستورالعمل به جای اندازه گیری آرد با قاشق قاشق ریختن در پیمانه، آن را با سرتاس در پیمانه ریخته و سپس سطح آن صاف می‌شود. این روش برای اندازه‌گیری آرد بهتر است. برای شروع ابتدا با سرتاس آرد را بهم بزنید سپس مقداری آرد برداشته در پیمانه بریزید تا به میزان لازم پر شود سپس با استفاده از چاقو، سطح پیمانه را کاملا صاف کنید.
خامه ترش: این ماده کمی طعم ترش سبک دارد که طعم کیک شکلاتی را بیشتر می‌کند. خامه ترش کیک را لطیف و غلیظ نگه می‌دارد.
شیر: از آنجایی که در این دستورالعمل از خامه ترش و آب استفاده می‌شود، از شیر به میزان کمی استفاده می‌شود. ترجیحا از شیر 2% چربی استفاده کنید.
چی لازم دارم:
شکر سفید: 1 و 1/2 پیمانه (300 گرم)
شکر قهوه‌ای روشن: 1/2 پیمانه (110 گرم)
پودر کاکائوی مرغوب: 3/4 پیمانه (70 گرم) اندازه گیری به روش گفته شده برای آرد
جوش شیرین: 1 قاشق چای‌خوری
آب جوش: 1 پیمانه (235 میلی لیتر)
روغن کانولا یا روغن مایع دیگر: 3/4 پیمانه (175 میلی لیتر)
کره: 1/4 پیمانه (56 گرم)، ذوب شده
تخم‌مرغ: 2 عدد
زرده تخم‌مرغ: 3 عدد
اسانس وانیل: 1 قاشق غذاخوری
آرد همه کاره: 2 پیمانه (256 گرم) (اندازه گیری به روش گفته شده در متن)
شیر: 1/3 پیمانه (80 میلی لیتر)
چطور بپزم:
1. فر را با حرارت 175 درجه سلسیوس گرم کنید. دو قالب گرد کیک به ضخامت 22 سانت را با کره چرب کنید سپس ته هر کدام را یک لایه کاغذ مخصوص فر بگذارید. کاغذ را هم با کره چرب کنید.
2. داخل کاسه‌ای بزرگ و قادر به تحمل گرما، شکر قهوه‌ای، شکر سفید، پودر کاکائو، جوش شیرین و نمک را با هم مخلوط کنید. با دقت آب جوش را داخل مخلوط کاکائو بریزید و با همزن سیمی فورا بهم بزنید تا خوب مخلوط شود. بگذارید 5 دقیقه بماند.
3. همزن برقی را روی سرعت پایین بگذارید و روغن مایع و کره را داخل مخلوط کاکائو ریخته و هم بزنید تا ترکیب شوند. تخم‌مرغ، زرده تخم‌مرغ و وانیل را اضافه کنید و فقط تا حدی که ترکیب شوند با همزن بزنید. سپس آرد را هم اضافه کنید و با مواد ترکیب کنید و در انتها هم شیر و خامه ترش را هم افزوده و فقط تا حد ترکیب شدن، با همزن مخلوط کنید.
4. مخلوط را به میزان مساوی داخل 2 قالب بریزید. قالب‌ها را داخل فر گرم شده بگذارید تا کیک‌ها پخته و آماده شود. برای تست کردن یک خلال دندان را در مرکز کیک فرو کنید. اگر تمیز بیرون آمد یا کمی ریزه‌های نرم کیک به آن چسبیده بود یعنی آماده است. معمولا 29 تا 34 دقیقه طول می‌کشد. پس از پخت کامل کیک، قالب را از فر خارج کرده و به مدت 5 دقیقه بگذارید کیک در قالب بماند. بعد از این مدت با استفاده از چاقوی کره خوری (چاقوی صاف و بدون دندانه) دور تا دور قالب بکشید و کیک را جدا کرده، روی توری شیرینی پزی بگذارید تا بطور کامل خنک شود.
5. در صورت نیاز سطح کیک را برش زده و صاف کنید. باترکریم را روی سطح کیک زده و کیک دوم را روی اولی گذاشته تا دو لایه شود پس روی کیک و دور تا دور آن را باترکریم زده و صاف کنید. می‌توانید مثل تصویر مقداری شکلات چیپسی دور تا دور بزنید.
نکات مهم
اگر دوست دارید که کیک شما طعم قهوه هم داشته باشد می‌توانید مقداری پودر اسپرسوی فوری به دستورالعمل اضافه کنید. بسته به میزان طعمی که مد نظر شماست، از 1 تا 3 قاشق چای‌خوری پودر اسپرسو می‌توانید استفاده کنید.
اگر بخواهید آن را به صورت کاپ کیک درآورید طبق دستورالعمل خمیر را آماده کنید. دو قالب کاپ کیک با 12 حفره را آماده کرده و در هر کدام از حفره‌ها یک قالب کاغذی بگذارید. خمیر را به طور مساوی داخل قالب‌های کاغذی بریزید به طوری که 3/4 ارتفاع قالب را پر کند. آن‌ها را داخل فر گرم شده با دمای 175 درجه سلسیوس بگذارید تا زمانی که تستر خلال تمیز بیرون بیاید که معمولا حدود 18 تا 22 دقیقه طول می‌کشد.
اگر بخواهید یک کیک یک لایه داشته باشید می‌توانید مواد را نصف کنید که در اینصورت تنها از یک زرده تخم‌مرغ استفاده می‌شود.
در صورتی که مبتلا به بیماری سلیاک و یا حساسیت به گندم هستید می‌توانید از آرد بدون گلوتن با همین نسبت استفاده کنید.
نگهداری کیک در دمای اتاق باعث نرم ماندن آن می‌شود، اما به این صورت زمان زیادی نمی‌توان آن را نگه داشت، اما می‌توان آن را در ظرفی دردار و در یخچال به مدت 4 روز نگهداری کرد.
برای فریز کردن کیک، دو لایه کیک را به صورت جداگانه در سلفون پیچانده و دور آن کاغذ آلومینیوم بپیچانید سپس در ظرفی دردار نگهداری کنید. برای استفاده مجدد، از شب قبل در یخچال بگذارید سپس آن را در دمای اتاق گذاشته و با باترکریم تزئین کنید. کیک باقیمانده به خوبی فریز می‌شود.
اگر بخواهید کیک تخته‌ای درست کنید باید آن را در قالب کیک تخته‌ای به ابعاد 33× 45 سانت بریزید.
ترفند‌های مهم برای بهترین کیک شکلاتی
مواد را چشمی نریزید. هر چیزی در شیرینی‌پزی بر پایه و مبنای علمی بنا نهاده شده و همانطور که در آزمایشگاه هر چیزی را به اندازه درست استفاده می‌کنیم در اینجا هم در صورتی که اندازه‌گیری دقیق نباشد بر نتیجه کار تاثیر خواهد داشت. سعی کنید اگر برایتان مقدور است یک ترازوی آشپزخانه مناسب شیرینی پزی تهیه کنید تا اندازه‌گیری دقیق باشد.
موقع خارج کردن کیک از فر مطمئن شوید که به خوبی پخته شده باشد، چون اگر کیک را زود بیرون بیاورید ممکن است وسط آن خمیر بوده و فرو برود و کیک شما چسبناک شود. از یک خلال دندان استفاده کرده و در مرکز کیک فرو ببرید، خلال دندان باید تمیز بیرون بیاید. یک یا دو تکه ریز کیک به آن چسبیده باشد هم مشکلی ندارد، اما نه بیشتر.
قبل از تزئین کیک اول بگذارید کیک خوب خنک شود، چون اگر گرم باشد، باترکریم یا خامه ذوب خواهد شد. اگر عجله دارید آن را در یخچال بگذارید.
برای تزئین کردن و خامه زنی، ابتدا روی کیک را خامه یا باترکریم شکلاتی بزنید سپس لایه دوم را روی کیک کاملا بچسبانید تا سفت سر جای خودش قرار گیرد. سپس کل روی و اطراف دو لایه را باترکریم بزنید. اطراف آن را با شکلات چیپسی یا شکلات خرد شده تزئین کنید.
به جز باترکریم شکلاتی می‌توانید از باترکریم سبز نعنایی، باترکریم توت فرنگی و حتی باترکریم با خرده کلوچه استفاده کنید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

میز اردور/ ترشی لیته برای شام مهمانی فراموش نشود

میز اردور/ دنت پرتقالی، پیشنهاد جذاب روز تعطیل

غذای اصلی/ برنج لقمه ای، غذایی جدید و جالب

سوپ و آش/ سوپ سبزیجات و کرفس برای امشب

سوپ و آش/ آش آبلیمو، ترش و لذیذ

از شما/ سوپ جو سفید

میز اردور/ «کاناپس قارچ»، یک اردور ایتالیایی خوشمزه و ساده

شیرینی ها/ دونات کدو حلوایی را چطور بپزیم؟

از شما/ ناهار ما

از شما/دسر

از شما/ کیک یخچالی

از شما/کیک زبرا خودم پز

میز اردور/ «حلقه‌های پنیر و سیب زمینی»، پیش غذایی استثنایی

سوپ و آش/ سوپ پاستا و نخود را هم در سرما امتحان کنید

طرز تهیه کدوپلوی مازندرانی

میز اردور/ روش تهیه بهترین سالاد پاییزی

غذای اصلی/ کیک گوشت؛ غذایی کامل با ظاهری فریبنده

چرا بهتر است همیشه در فریزر اسفناج یخ زده داشته باشیم؟

نوشیدنی‌هایی که بدن را در برابر آلودگی هوا محافظت می کنند

املتی که قابلیت سرو در مجالس را دارد

غذای چینی با دستپخت لیلا حاتمی

«کوکی شکلاتی» که حسابی طرفدار دارد

مینی ساندویچ مرغ، میان وعده ای عالی و فوری

شیرینی ها/ دستور تهیه کاپ کیک کاکائویی

غذای اصلی/ طرز تهیه نودالیت اسفناج و گوشت

معجون شیر خرما، برای شما که احساس ضعف دارید

دسرهای خوشمزه که می‌توان بدون فر تهیه کرد

خوراک لذیذ با بادمجان برای تمام ذائقه ها

قطاب خانگی به امتحانش می ارزد

طرز تهیه پنیر ریکوتا

رفع تیرگی زانو‌ و آرنج با این روش‌ها

آثار طلاق بر مردان

فست فودی خانگی با نودل قالبی

آموزش تهیه مربای گلابی

همه چیز درباره تهیه آش اسفناج

طرز تهیه مشکوفی یا همان دنت خانگی

طرز تهیه کوکی انار

عصرانه/ سیب زمینی سوخاری

غذای ملل/ جوجه ایتالیایی با مواد ساده و دردسترس

دمپخت ماهی بوشهری با اسم «لخ لاخ»

تهیه نان کلانه سنندجی لذیذ به دو روش

از شما/ ناهار لاکچری

میز اردور/ دسر کاپوچینو روزتان را خوشمزه می کند

از شما/ اولین کیکی که پختم و تزیین کردم

از شما/ فیله مرغ یونانی

از شما/ کیک ماست مارمالاد

میز اردور/ دسر ژله انار با دانه های یاقوتی

غذای اصلی/ دمپخت ماهی ترش و معطر

شیرینی ها/ مسقطی بوشهری ها را امتحان کنید

قیمه بوشهری با 2 دستور محلی و خوشمزه