آریا بانو

آخرين مطالب

نماینده مجلس: مدارس عشایری و شبانه‌روزی حذف نمی‌شوند گفتگو

نماینده مجلس: مدارس عشایری و شبانه‌روزی حذف نمی‌شوند
  بزرگنمايي:

آریا بانو - نماینده مجلس: مدارس عشایری و شبانه‌روزی حذف نمی‌شوند
١٨
٠
لینک کوتاه در کلیبرد کپی شد! http://akhr.ir/5775480
-->
فارس / نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: مدارس عشایری، شبانه‌روزی و استثنایی حذف نمی‌شوند.
قاسم احمدی لاشکی نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در برنامه پرسشگر درباره چالش‌های قانون عدم تنوع مدارس، اظهار کرد: آنچه در مجلس تصویب شد، دغدغه بسیاری از افراد است که به دنبال برقراری عدالت آموزشی هستند؛ شاید یک سال است روی طرح تنظیم بخشی از مقررات مالی آموزش و پرورش کار می‌شود و نمایندگان تبصره الحاقی را برای آن ارائه دادند که رأی آورد و تصویب شد و اکنون منتظر نظر شورای نگهبان هستیم.
وی افزود: شمار مدارس خاص را در کشور، زیاد کرده‌ایم که باعث شده است از اصل موضوع غافل شویم؛ قرار بود آموزش، رایگان و همگانی باشد، این تنوع باعث دور شدن از این اصل قانون اساسی شده است.
احمدی لاشکی با بیان اینکه البته مدارس استثنایی در مصوبه اخیر از حذف، مستثنی شده اما مابقی مدارس را قرار است در دسته مدارس دولتی ببینیم، گفت: هفت نهاد و هیأت تشخیص، درباره انواع مدارس اقدام کرده‌اند، مثلا مدارسی داریم که شخص وزیر اقدام به تأسیس آن کرده است همانند مدارس قرآنی. چه طور اجازه داده‌ایم وزارت ارتباطات مجوز مدرسه بدهد؟ 7 نوع مدرسه را شورای عالی انقلاب فرهنگی مجوز داده است.
وی در پاسخ به انتقادات دیگر مهمانان این برنامه، گفت: از اصل موضوع فرار نکنیم، معیار طبقاتی شدن مدارس، مورد حرف و بحث مجلس است و پول باید در همه مدارس به یک میزان برای دانش آموزان صرف شود؛ آیا دانش آموزی که در سراوان است به اندازه دانش‌آموز یک مدرسه خاص از امکانات آموزشی بهره‌مند می‌شود؟ هنوز مدارسی داریم که تا همین اواخر معلم نداشته‌اند. مجلس دارد به کمک شما می‌آید، چرا تصمیم حذف مدارس تیزهوشان در دوره آقای بطحایی اجرا نشد؟ چرا جلوی آن مصوبه گرفته شد و رئیس جمهور آن را امضا نکرد؟
احمدی افزود: اگر بی عدالتی وجود دارد، مجلس ناچار است ورود کند. اتفاقا این مصوبه پخته‌ای است. حتما مدرسه شبانه روزی حذف نمی‌شود، شبانه‌روزی مدرسه دولتی است و حذف نمی شود.
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در تبصره‌ای در این قانون آمده است که تأسیس هر نوع مدارس خاص از این پس صرفا با دریافت مجوز از مجلس امکان‌پذیر است، گفت: دولت قانون‌گریز است و علت ورود ما به موضوع استخدام حق‌التدریس ها هم همین است. قرار بود آیین نامه مربوطه 13 شهریور 97 نوشته شود اما هنوز خبری نیست.
وی ادامه داد: پایان مجلس نهم نیز مصوبه‌ای داشتیم که بر مبنای آن هرگونه جابجایی و ادغام وزارتخانه‌ها بدون اجازه مجلس غیر ممکن شد.
احمدی لاشکی با اشاره به اینکه همه جای دنیا این تعداد تنوع مدارس را شاهد نیستیم، در پاسخ به اینکه کدام مدارس در صورت تصویب نهایی، حذف می‌شوند، گفت: باید شیوه نامه تدوین شود. با این حال معتقدم مدارس عشایری، شبانه روزی، استثنایی، اقلیت ها باید باقی بمانند و حذف نمی‌شوند. اما مدارس بزرگسالان، راه دور، تطبیقی، ایثارگران، شاهد، سمپاد، نمونه دولتی و هیأت امنایی باید حذف شوند. البته باز هم این موارد را آیین نامه باید مشخص کند البته چیزی به نام حذف نداریم. دنبال ادغام مدارس هستیم.
وی با بیان اینکه عموم افراد لازم التعلیم در مدارس دولتی درس می خوانند و باید این مدارس روزبه‌روز تقویت شوند در حالی که تضعیف می شوند، افزود: آیا آموزش و پرورش در این چندسال مصوبه ای برای حل مشکلات ناعدالتی آموزشی آورده است یا خیر؟
این نماینده مجلس در واکنش به اینکه این مصوبه باعث سرریز شدن دانش‌آموزان مدارس خاص به سمت مدارس غیردولتی می‌شود، اظهار کرد: این را رد نمی‌کنم. اما به اینکه وضعیت چه طور در وزارتخانه مدیریت شود برمی‌گردد. اگر برنامه ریزی درست باشد اجازه سرریز به مدارس غیردولتی داده نمی‌شود. آموزش و پرورش را سلیقه‌ای اداره می کنیم. به دولت ها توصیه می کنیم از کالایی شدن آموزش جلوگیری کنند.
احمدی افزود: باید نظام آموزشی امکانات تحصیلی را برابر و رایگان برای همگان فراهم کند.
وی درباره اینکه در تحقیق مرکز پژوهش های مجلس مدارس غیردولتی به سه دسته خصوصی، تعاونی و وابسته به سازمان‌ها تقسیم بندی شده‌اند آیا اینها هم باید حذف شوند؟، گفت: امروز بسیاری دستگاه‌ها برای خود مدرسه ایجاد کرده‌اند، آیا اینها باید باشند؟
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: هدف مجلس سامان بخشی به وضعیت آموزش و پرورش است. منتظر می مانیم مصوبه از شورای نگهبان برای اصلاح برگردد. اگر هم این مصوبه تایید شود اینطور نیست که دانش‌آموزی که مثلا سال اول تیزهوشان است دیگر سال دوم نرود، دانش آموزان تا پایان تحصیل در مدرسه خود می‌مانند. بلکه مدرسه دیگر ورودی جدید سال اول نمی‌گیرد و مردم از این بابت نگرانی نباید داشته باشند.
وی ادامه داد: قانون اساسی بر همگانی و رایگان بودن آموزش تاکید دارد. آنچه امروز داریم با قانون اساسی منافات دارد. در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هم به کاهش تنوع اشاره شده است؛ مراجع تصمیم گیری باید محدود باشند و مرجعیت شورای عالی آموزش و پرورش و در کنار آن مجلس را بپذیریم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پنج نکته راجع به کرونا که نمی‌دانستید!

مسافرت تصویری در روزهای ممنوعیت سفر، این قسمت تاج محل

حال و روز داروخانه ها در روزهای کرونایی

اطلاعیه معاونت مطبوعاتی درباره توقف انتشار نسخه کاغذی رسانه‌ها

هشدار هواشناسی درباره تشدید فعالیت سامانه بارشی

چگونه زنجیره کرونا را قطع کنیم؟

جهانپور: ابتلای مجدد به کرونا در ایران گزارش نشده است

مکانیزم جالب بدن مار برای فرار

طنز/ شما کرونا، ما آنفولانزا مرغی

هیجان فوتبال دیدن در این جمع

وقتی سگ هم می ترسد!

وقتی قرنطینه تموم بشه!

از شما/دلمه

از شما/ کلوچه مسقطی خودم پز

از شما/فطیر محلی

شیرینی ها/ طرز تهیه دو باسلوق خانگی

از شما/خورشت به آلوی لذیذ من

از شما/ شیرینی دانمارکی های من

از شما/نهار امروز ما

از شما/قرمه سبزی

از شما/ نان کماج

دستور تهیه پلو شوشتری با فیله مرغ

از شما/پیتزا

از شما/آیران آشی، کلم دولماسی 😋😋😋😋

جراحی کاهش وزن از ریسک سرطان روده کم می کند

راهکارهای کلیدی برای غلبه بر نگرانی و تنهایی روزهای خانه نشینی

خلاقیت پدر خانواده دوست در روزهای قرنطینه

عقده چیست؟ (همه چیز درمورد عقده های روانی)

کاش دوباره هنرمندی مانند جمشید مشایخی متولد شود

چهره ها/ گافی که المیرا شریفی‌مقدم از هما سعادت گرفت

چهره ها/ شیلا خداداد در کنار همسر و فرزندانش

اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بحران کرونا؛ گزارش به مردم / محمد شریعتمداری؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

ادامه طرح محدودیت های تردد تا 20 فروردین

کشف نزدیک به 100هزار عدد انواع تجهیزات بهداشتی در 24 ساعت گذشته

چالش انتشار روزنامه‌ها در روزهای کرونایی

اجرای فاصله گذاری اجتماعی در آزاد راه تهران- قم

اقدامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مقابله با کرونا

حکایت/ زشتی عیب جویی

حکمت/ نماز اول وقت، چه موقع بهتر است؟

ضرب المثل/ مثل فلفل نبین چه ریزه در قرآن

از شما/کیک خودم پز برا تولد برادر زاده عزیزم

از شما/کیک خودم پز جشن تکلیف دخترم

از شما/ دانمارکی های من از ارومیه

از شما/ کیک دارچین و سیب

از شما/شکم پر

4 اسنک خوشمزه با سیب زمینی

از شما/کیک خودم پز

از شما/بفرمایید خورشت به آلوی لذید

از شما/پیراشکی

از شما/کیک خودم پز برای مشتری عزیزم