آریا بانو

آخرين مطالب

در گفت‌وگو با ایسنا اعلام شد

مخدری که مصرف‌کننده را «زامبی» می‌کند/ آخرین اصلاحات مجازات خرید و فروش مواد مخدر گفتگو

  بزرگنمايي:

آریا بانو - مدیر کل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور از رشد 703 درصدی تنوع مواد روانگردان و مواد مخدر جدید طی 10 سال گذشته در جهان خبر داد و گفت: هم‌اکنون ستاد مبارزه با مواد مخدر بر اساس ماده ٤٦ قانون مبارزه با مواد مخدر فهرست سه گانه مواد مخدر و روان‌گردان‌ها را طرح‌ریزی کرده و در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار داده تا اسامی روان‌گردان‌ها و مخدرهای جدید خطرناک را در قانون درج و مجازات آن نیز تعیین شود.

محمد ترحمی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره بیان کرد: براساس آمارهای جهانی (unodc) در سال 2009 میلادی 166 mps (مواد روانگردان) جدید توسط شهروندان کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفت که در سال 2019 میلادی این رقم به حدود 803 فقره رسید،‌ یعنی طی 10 سال اخیر تنوع مواد روانگردان جدید یا ام‌پی‌اس‌ها 703 درصد رشد داشته‌اند که حدود 170 نمونه از آنها وارد ایران شده است، لذا این تشدید تغییر رویکرد از مصرف مواد سنتی به مصرف مواد صنعتی و روانگردان‌ها امروز جامعه جهانی را حساس کرده و متولیان امر مبارزه با مواد مخدر و روانگردان‌ها را به فکر فرو برده است تا تدابیر جدی‌تری را در زمینه مبارزه، مقابله و مداخلات اجتماعی اتخاذ کنند.
استفاده از داروهای بیهوشی برای ساخت روانگردان‌ها/هشدار در خصوص مضرات شدیدش
وی با اشاره به اینکه مواد روانگردان صنعتی یا گیاهی جدید اثرات مخرب بدتری دارند، به معرفی برخی مخدرهای جدیدی که در ایران وجود دارد پرداخت و گفت: کانابینوئیدهای صنعتی که شاخه شاهدانه هستند در حدود 108 نوع مختلف دسته‌بندی می‌شوند، اما 90 درصد کانابینوئیدهای صنعتی جدید، تدخینی و برای انسان بسیار مضر هستند.
ترحمی ادامه داد: فنیل‌آفرین، کاتینون‌های صنایعی و موادی با منشاء گیاهی و کتامین‌ها (داروهای بیهوش کننده دامی) نیز که در حال حاضر 9 نوع از آنها در زمینه روانگردان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز از موادی هستند که برای مصرف‌کنندگان خطر بالایی دارند.
مخدری که پس از مصرف فرد زامبی شده و دست به جنایت می‌زند
مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ادامه داد: همچنین شمال کشور ایران نیز که مستعد رشد گیاه مریم گلی است به مراتب گیاهانی مانند سالویا کشت و برای معرفی به جوانان، در فضاهای مجازی تبلیغ می‌شود. مصرف کنندگان مخدر سالویا به محض مصرف دچار جنون آنی شده و دست به قتل و جنایت‌ها می‌زنند، در واقع این ماده ریشه جنایی دارد. به طوریکه حرکات فرد پس از مصرف شبیه به زامبی‌ها و آدم‌خوارها می‌شود.
به روز رسانی و اصلاح قوانین و مجازاتهای 273 فقر مخدر و روانگردان + نام برخی مخدرها و مجازاتها
ترحمی در ادامه با اشاره به علت افزایش تنوع مواد مخدر صنعتی و سنتی بیان کرد: در مباحث اقتصادی، قاچاق مواد مخدر یکی از درآمدزاترین اقتصادهای سیاه است و بزرگترین انگیزه قاچاقچیان، ایجاد شبکه‌های بین‌المللی و فرا ملی است تا با کارهای ضد فرهنگی و بازاریابی‌های رایج، درآمدزایی زیادی در بخش قاچاق مواد مخدر داشته باشند لذا امروزه با روزگاری مواجه هستیم که اقدامات سودجویانه قاچاقچیان و جهانی شدن رشد 703 درصدی مواد مخدر و روان‌گردان‌ها و به روز شدن نوع استفاده از آن، این را می‌طلبد تا رویکرد جدیدی در قوانین داشته باشیم.
مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با اشاره به ماده 46 قانون مبارزه با مواد مخدر، تصریح کرد: براساس ماده مذکور فهرست مواد مخدر در قالب طرح یا لایحه قابلیت به روز رسانی دارد، یعنی فهرست مواد مخدر بر اساس قانون باید به روز رسانی شود که این فهرست در سال 89، پیش از آن در سال 84، پیش از آن در سال 54 و پیش از آن در سال 38 به روز رسانی شده است.
ترحمی با بیان اینکه 196 ماده مخدر یا استحصالات آن مورد توجه قانون‌گذار قرار گرفته است،‌ به «لایحه الحاق فهرست سه‌گانه مواد مخدر و روان‌گردان‌ها به قانون» اشاره کرد و گفت: امروز وزارت بهداشت با توجه به روان‌گردان‌هایی که تا سال 98 وارد کشور شده و در زمره روانگردان‌های خطرناک کشور کشف و در آزمایشگاه‌ها اثبات شده است، 273 فقره از این مواد را در جدول به روز کرده است که باید به مواد مندرج در قانون اضافه شود. در واقع مجلس شورای اسلامی باید در قالب طرح یا لایحه این 273 فقره مواد را در سه جدول به‌روز رسانی کند.
وی افزود: این فهرست‌ها بر اساس خطرپذیری و سوء مصرف و میزان استفاده دارویی یا غیر دارویی از مواد مخدر و روان‌گردان و mps هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند در جداولی دسته‌بندی می‌شوند. همچنین مجازات‌های هرکدام از موادی که در هر فهرست دسته‌بندی می‌شوند نیز براساس نوع خطر، از قانون مجازات مبارزه با مواد مخدر انتخاب می‌شوند.
به گفته مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، در فهرست شماره یک جدول مواد مخدر و روان‌گردان‌ها، 144 ماده‌ روانگردان و مخدر مانند شیشه، هرویین، مرفین و فلونیترازپام و... در این فهرست دسته‌بندی شده‌اند (موادی که به واسطه نوع، ماهیت ذاتی و عارضه‌ای که موجب وابستگی ذهنی و جسمی فرد می‌شود، شواهد معتبر علمی و تجربی دال بر سوء مصرف ماده در انسان به اثبات رسیده باشد و قابلیت زیادی برای سوء مصرف داشته باشد، فاقد هرگونه کاربری و کاربرد دارویی مورد تایید وزارت بهداشت و درمان باشد و بی‌خطر بودن آن برای استفاده در مراقبت‌های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت نباشد، حتی اگر تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد).
وی با بیان اینکه مجازات‌های جدول شماره یک، مجازات‌های موضوع ماده 8 قانون مجازات مبارزه با مواد مخدر را در بر می‌گیرد،‌ گفت: در صورتی که افراد مواد مندرج در جدول شماره یک را حمل یا مصرف کنند براساس ماده هشت قانون مجازات مبارزه با مواد مخدر که در آن آمده «هر کس هرویین و مرفین و کدیین و متادون و دیگر مشتقات شیمیایی مرفین و کوکایین و نیز عصاره شیمیایی حشیش و روغن حشیش را وارد کشور یا تولید یا توزیع یا صادر کند، یا خرید و یا فروش کند و یا در معرض فروش قرار دهد و یا نگهداری و یا مخفی یا حمل کند با توجه به‌ میزان مواد بدین ترتیب مجازات خواهد شد: 1 - تا پنج سانتی گرم، از 200 تا 500 هزار ریال جریمه نقدی و 20 تا 50 ضربه شلاق. 2 - بیش از پنج سانتی گرم تا یک گرم، از یک میلیون تا سه میلیون ریال جریمه نقدی و 30 تا 70 ضربه شلاق. 4 - بیش از چهار گرم تا 15 گرم، از 10 تا 20 میلیون ریال جریمه نقدی و سه تا هشت سال حبس و 30 تا 74 ضربه شلاق. 5 - بیش از 15 گرم تا 30 گرم، از 20 تا 30 میلیون ریال جریمه نقدی و 10تا 15 سال حبس و 30 تا 74 ضربه شلاق. 6 - بیش از 30 گرم، اعدام و مصادره اموال به استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم»، مجازات می‌شوند.
مجازات خرید و فروش داروهای حاوی موادمخدر با امکان وابستگی
وی ادامه داد: در فهرست شماره 2 نیز، موادی دسته‌بندی شده‌اند که رابطه مستقیمی به سوء مصرف در انسان دارد، این مواد دارای کاربرد دارویی و درمان و مورد تایید وزارت بهداشت است اما باید تحت مراقبت شدید مجاز پزشکی باشد و همچنین امکان وابستگی شدید و متوسط و خفیف فیزیکی و روانی در مصرف‌کننده دارد که مجازات‌های جدول شماره 2 یا سه مجازات‌های موضوع ماده چهار و موضوع پنج را در بر می‌گیرند.
بنابر اظهارات ترحمی، در جدول شماره سه نیز موادی قرار می‌گیرند که امکان وابستگی و سوء مصرف این مواد وجود دارد اما مصرف دارویی تحت نسخه پزشک برای این موضوع است.
مدیرکل دفتر حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور افزود: به طور مثال در فهرست شماره 3 موادی مانند ترامادول دسته‌بندی شده‌اند، ماده دارویی که مورد مصرف و تجویز پزشکی قرار دارد اما با سوء مصرف و فروش خارج از شبکه به عنوان مخدر معرفی می‌شود و زمانی که به عنوان مخدر مورد استفاده قرار می‌گیرد در جدول شماره 3 و مشمول مجازات‌های موضوع ماده چهار (هر کس بنگ و چرس و تریاک و شیره و سوخته تریاک را وارد کشور و یا صادر یا تولید یا توزیع و یا خرید و فروش کند و یا در معرض‌فروش قرار دهد با رعایت تناسب و با توجه به مقدار مواد مذکور به مجازات محکوم می‌شود: 1 - تا 50 گرم، تا 500 هزار ریال جریمه نقدی و تا 50 ضربه شلاق. 2 - بیش از 50 گرم تا 500 گرم، از چهار میلیون تا 10 میلیون ریال جریمه نقدی و 20 تا 74 ضربه شلاق و یک تا پنج سال حبس. 3 - بیش از 500 گرم تا پنج کیلوگرم، 10 تا 40 میلیون ریال جریمه نقدی و 50 تا 74 ضربه شلاق و سه تا 15 سال حبس. 4 - بیش از پنج کیلوگرم، اعدام و مصادره اموال به استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم) و 5ـ (هر کس تریاک و دیگر مواد مذکور در ماده 4 را نگهداری یا مخفی یا حمل کند با رعایت تناسب و با توجه به مقدار مواد به مجازات محکوم می‌شود: 1 - تا 50 گرم، تا 200 هزار ریال جریمه نقدی و تا 30 ضربه شلاق. 2 - بیش از 50 گرم تا 500 گرم، سه تا هفت میلیون ریال جریمه نقدی و 10 تا 60 ضربه شلاق و شش ماه تا سه سال زندان. 3 -بیش از 500 گرم تا پنج کیلوگرم، هفت میلیون تا 30 میلیون ریال جریمه نقدی و 40 تا 74 ضربه شلاق و 2 تا 10 سال زندان. 4 - بیش از پنج کیلوگرم، 30 تا 50 میلیون ریال جریمه نقدی و 10 تا 25 سال زندان و در صورت تکرار، اعدام و مصادره اموال به‌استثناء هزینه تأمین زندگی متعارف برای خانواده محکوم) قانون مجازات مبارزه با مواد مخدر قرار خواهند گرفت.
بنابر اظهارات وی، هم‌اکنون این قانون توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر طرح‌ریزی شده و در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. به زودی این موضوع مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
وی بیان کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر عزم خود را جزم کرده است تا اسامی روان‌گردان‌ها و مخدرهای جدیدی که بسیار خطرناک هستند را در قانون درج و مجازات آن را نیز تعیین کند. اگر قانون از قاچاقچیان و معضلات اجتماعی عقب بماند زمان به نفع معضلات سپری خواهد شد و در نهایت آسیب‌ها افزایش می‌یابد.
ترحمی معتقد است که اگر در قاچاق مواد مخدر در زمینه مقابله، مبارزه و مداخلات اجتماعی جلوتر حرکت نمی‌کنیم حداقل باید همگام با این معضل حرکت کنیم. براساس سیاست‌های کلی نظام در قانون‌گذاری، قانون باید جامع و گره‌گشا باشد، این در حالیست که در قانون مواد مخدر شاهدیم که قانون علی رغم اینکه خوب است اما باتوجه به گذشت زمان نیازمند به روز رسانی است و این به روز رسانی به سختی اعمال می‌شود، زیرا قانون ترکیبات تقنین را در مراتب مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام مشاهده کرده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تصاویر باورنکردنی ناسا از سیاره مریخ!

ستاره استقلال در ترکیه ماندنی شد

فرشید اسماعیلی هشتمین بازی فصل را از دست داد

روزی که طارمی سر عربستانی‌ها را بُرید

رونمایی از لیست خریدی که گل‌محمدی به باشگاه داد

به نام لایپزیش، به قلم ناگلزمن؛ تاریخ را بنویس!

خان‌محمدی: پرسپولیس توانایی قهرمانی حذفی را دارد

استقلال – پیکان؛ آغاز شورش روی سکو‌ها

هر طور شده باید استقلال را ببریم

کتاب جدید رئیس جمهور فرانسه باز هم پرفروش شد

ماجرای جالب ترس آلمانی‌ها از خوردن شاه‌توت!

چهره ها/ زمانی که علی دایی سبیل داشت

درخواست جالب سرمایه‌گذار «شنای پروانه» از کارگردان این فیلم

متفاوت‌ترین نقش «نوید محمدزاده» در «سرخپوست»

منوچهر هادی: هیچ کدام از کارهای من اندازه «دل» دیده نشد

دولت بریتانیا از فیلم جنگی «پل رودخانه کوای» خوشش نمی‌آمد

چهره ها/ عموپورنگ و دوست کوچکش

فیلم مشترک افسانه پاکرو با زنده‌یاد ماه‌چهره خلیلی

سریال محرمی «زمین گرم»؛ مجموعه‌ای با ضیق خبر!

سلفی که مرحوم ماه چهره خلیلی و خواهرش با شوهر خواهرش گرفت

عکس نیلوفر استخری و همسرش دور از کرونا مشغول طبیعت گردی

خواص داروئی انگور

دستور پخت کیک اسفنجی گردویی

چرا کودکان باید «شیر مادر» مصرف کنند؟

بیش از 21 میلیون ابتلای جهانی به کرونا

2 داروی گیاهی برای تسکین بیماران سرپایی کرونا مجوز گرفتند

اگر کشوری زودتر به واکسن کرونا دست یافت برای خرید آن اقدام می‌کنیم

وقتی جهان به احترام «شجریان» می ایستد

تداوم وقوع رگبار باران در شمال و جنوب کشور

نجات جان نوزاد 9 ماهه از خودروی سرقتی

میزان مراجعه ماهانه برای ثبت نام کارت ملی هوشمند

نویسنده کتاب سواد رسانه‌ای از «الف» تا «ی»: سواد رسانه‌ای یک جریان نحیف نخبگانی است

جزئیات عملیات رهایی زن جوان از دست قاتل فراری

بیرون آمدن یک پروانه از پیله اش

آتش سوزی چند خانه مسکونی در بانکوک

شیرینی ها/ کیک موز و گردو برای جشن تولد

غذای ملل/ خوراک ‌پروتئینی با لوبیا و پستوی بروکلی

اینفوگرافی؛ با خوردن این چیزها فشارخون‌تان را پایین بیاوردید!

چرا شوهرم از من فراریه؟!

تحلیل روانشناسی محیا جان عاطفی و مهدیه خانم کنجکاو

تلویزیون های جدید اولد فیلیپس رونمایی شدند

چرا باید محصولات تولیپس بخریم؟

برخی از تجهیزات آتش نشانی در داخل کشور ساخته شده اند

یک کتاب خوب/ بیاموزید هنر ظریف بیخیالی را!

در این حالت خوردن هلو می‌تواند باعث سردرد شود!

تأیید واکسن کرونای آمریکا تا آذرماه بعید است

چرا پیش از خوابیدن انواع فکرها در ذهن‌مان می‌آید؟

منچسترسیتی – لیون‌‌؛ در آرزوی فینال

آیا دوران رونالدو و مسی تمام شده است؟

دو ملی پوش استقلال در آستانه تمدید قرارداد