آریا بانو

آخرين مطالب

نحوه برخورد والدین با پسران در آستانه سن بلوغ روانشناسي

  بزرگنمايي:

آریا بانو - یک روانشناس کودک و نوجوان ضمن ارائه توصیه‌هایی به والدینی که پسران در آستانه سن بلوغ دارند به عشق‌های شدید و ناپایدار و فشار گروه‌های همسال در دوران بلوغ اشاره و بیان کرد: والدین باید شرایطی فراهم کنند تا فرزندانشان با همسالان خود بازی کنند و تاثیرات صحیحی روی یکدیگر داشته باشند تا از این طریق مهارت‌های دوستی در فرزندشان پرورش یابد.

لیلا صادقی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره بیان کرد: افراد در مرحله بین دوران کودکی و بزرگسالی یعنی 12 تا 18 سالگی بلوغ را تجربه می‌کنند، بلوغ اولین مرحله نوجوانی و زمان کسب قدرت باروری است که اغلب پسران در سن 12.5 سالگی و با افزایش هورمون‌ها آن را تجربه می‌کنند. اگر علائم بلوغ در پسران تا 18 سالگی بروز نیابد، آنها دچار بلوغ دیررس و اگر بلوغ قبل از 10 سالگی رخ دهد آنها دچار بلوغ زودرس شده‌اند.
به گفته وی، به طور معمول پسران در بازه زمانی 14 تا 16 سالگی به بلوغ رسیده و در این مرحله تحول ناگهانی رشد و تکامل را کسب می‌کنند. در واقع می‌توان ادعا کرد تغییراتی که در تکامل و رشد فرد در دوران بلوغ مشاهده می‌شود در هیچ دوران دیگری از زندگی رخ نمی‌دهد. بعد از بلوغ، پختگی جسمانی تا رشد کامل صفات ثانویه جنسی ادامه می‌یابد.
صادقی با تاکید بر اینکه سن بلوغ در افراد مختلف متفاوت است، تاکید کرد: بلوغ معمولا بین سه تا چهار سال در فرد اتفاق می‌افتد که معمولا با رشد و تکامل بسیار زیاد، سریع و ناگهانی همراه است. در واقع بلوغ دوران بروز رفتارهای خاص است که در پسران همراه با تغییرات جسمی در عضلات بدن، اندام‌ها و رشد و تکامل صفات اولیه، افزایش وزن و قد، افزایش چربی، رشد استخوان‌ها و عضلات و به وجود آمدن صفات ثانویه جنسی رخ می‌دهد.
این روانشناس در همین راستا توصیه‌هایی برای نحوه برخورد والدین با نوجوانان در آستانه بلوغ ارائه کرد و افزود: نوجوانان قدرت درک تغییر و تحولات سریع و ناگهانی را ندارند و این موضوع را امری غیر عادی و غیر طبیعی قلمداد می‌کنند، به همین دلیل اغلب دچار نگرانی و اضطراب عمیق شده و حتی ممکن است گوشه‌گیر و پرخاشگر شوند یا گاهی تغییرات رفتاری ناخوشایندی در آنها مشاهده شود. در مجموع این مسائل می‌تواند جریان عادی زندگی خانواده‌ها را مختل و نوجوان را دچار مشکل کند، در این حالت اغلب نوجوانان برای درک تغییرات در دوران بلوغ به دوستان و همسالان خود پناه می‌برند و از آنها کمک می‌گیرند که معمولاً با اطلاعات غلطی که ممکن است مشکلات و خطراتی برای آنها ایجاد کند نیز مواجه شوند.
وی معتقد است: والدین به دلیل بی‌اطلاعی در برخورد با نوجوانان دچار سردرگمی و بلاتکلیفی هستند و رابطه بین آنها روز به روز خراب‌تر می‌شود، حال آنکه آشنایی والدین با تغییرات و تحولات جسمی و روانی دوران بلوغ کمک می‌کند تا آنها فرزندان را بهتر درک کرده و تغییر رفتار ناگهانی آنها را به حساب بی‌ادبی و گستاخی نگذارند و بدانند بسیاری از رفتارها مختص فرزند خودشان نیست و همه انسان‌ها این دوره را سپری می‌کنند.
این روانشناس ادامه داد: خانواده‌ها باید در این دوران با نوجوان خود ارتباط بهتری بگیرند و به آنها در حل مسائل کمک کنند. باید به نحوی رفتار کنند تا نوجوان احساس تنهایی و بی‌پشت و پناهی نداشته باشد.
وی یکی از مشغله‌های ذهنی پسران نوجوان در دوران بلوغ را ظهور غریزه جنسی دانست و تاکید کرد: نوجوانان در این دوران نمی‌دانند که چگونه با این احساس برخورد کنند به همین دلیل تعادل خود را از دست می‌دهند. باتوجه به اینکه نوجوانان با علت و چگونگی تغییرات دوران بلوغ آشنا نیستند و برخی والدین نیز نسبت به این تحولات بی‌تفاوت هستند، تحولات دوران بلوغ برای نوجوانان موضوعی ترسناک خواهد بود، یعنی ممکن است آنها در بازه‌ای از زمان منزوی و وحشت زده شوند؛ لذا بروز واکنش‌های نامناسب از سوی والدین می‌تواند به رابطه آنها با نوجوان‌شان لطمه وارد کند.
این روانشناس با تاکید بر اینکه والدین باید در دوران بلوغ فرزندشان، به نیازهای آنها توجه جدی داشته باشند، گفت: توجه به نیاز فرزندان برای ارتباط درست با جنس مخالف و توجه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی متناسب با علایق آنها از مهم‌ترین نیازهای فرزندان در دوران بلوغ به شمار می‌رود.
صادقی با اشاره به عشق‌های شدید و ناپایدار و فشار گروه‌های همسال در دوران بلوغ بیان کرد: والدین باید شرایطی فراهم کنند تا فرزندانشان با همسالان خود بازی کنند و تاثیرات صحیحی روی یکدیگر داشته باشند تا از این طریق مهارت‌های دوستی در فرزندشان پرورش یابد.
وی با بیان اینکه با رشد نوجوانان، بازی‌های آنها نیز تغییر می‌کند، تصریح کرد: پسران نوجوان علاقه‌مندند در گروه‌های بزرگ متشکل از پسر، بازی‌های خشن داشته باشند. تاثیر فشار گروه‌های هم سال از سال‌های ابتدای عمر آغاز و تا ابد ادامه پیدا می‌کند لذا اگر نوجوانان وقت خود را با افرادی که ارزش‌های مشترکی با یکدیگر دارند صرف کنند می‌توانند تاثیرات مثبتی روی یکدیگر داشته باشند.
صادقی درباره علت تاثیر فشار گروه‌های دوستی بر نوجوانان گفت: نوجوانان اغلب برای حفظ دوستی احساس تعلق و ارزشمندی و کسب تایید به گروه‌های هم سال تکیه می‌کنند. اما فشار همسالان در دوران بلوغ می‌تواند بر تصمیم‌گیری، بروز رفتارهای پرخطر جنسی و مخاطره‌آمیز، استفاده از مواد مخدر، سیگار و الکل، دزدی کردن و برقراری زودهنگام روابط با جنس مخالف تاثیر گذار باشد. لذا بهتر است پسران نوجوان در 10_12 سالگی مهارت‌هایی را جهت مقابله با خطرهای احتمالی آموزش ببینند.
به گفته این روانشناس، صحبت و گفتگو درباره مشکلات احتمالی دوران بلوغ برای والدین کار نسبتا ساده‌ای است، اما با این وجود برخی والدین به دلیل خجالت و شرم، از صحبت با فرزندانشان امتناع می‌کنند. آنها باید در این دوران درباره احتمال فشار گروه‌های دوستی با فرزندانشان صحبت کنند.
وی در ادامه به نوسانات خلقی پسران در دوران نوجوانی اشاره کرد و گفت: در دوران بلوغ شاهد نوسانات خلقی هستیم که این حالت در نوجوانان پسر در قالب انفجار ناشی از تغییرات بدنی بروز می‌یابد. با این وجود برخی والدین با این موضوع درگیرند که چطور باید با این نوسانات خلقی برخورد کنند؟. به والدین توصیه می‌شود که در برابر نوسانات خلقی فرزندانشان صبور باشند تا از این طریق راه‌های ارتباط کلامی را باز کنند.
این روانشناس با اشاره به اینکه نوسانات خلقی با گذر زمان برطرف می‌شود، ادامه داد: در این دوران والدین باید به رژیم غذایی مناسب، ورزش کردن و آموزش روش‌هایی برای آرامش روح به فرزندشان توجه کنند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

محققان با الگوبرداری از مغز نحوه آموزش ربات‌‌ها را دگرگون کردند

چگونه گیاهان سلولز می‌سازند؟

با خوردن غذای گرم، بیشتر سیر می‌شویم

درگیری شدید در بازی هوادار و آلومنیوم اراک

خداحافظی بازیکنان پرسپولیس با علیرضا بیرانوند

شروع خط آتش 2 ستاره NBA

پوگبا: منچستر در 2 جام قهرمان می‌شود

سبقت‌هاى انفجارى راننده ٢٠ ساله مک لارن

90 سال پیش در چنین روزی جام جهانی فوتبال متولد شد

تدبیر مدیران استقلال برای سفر سلامت به آبادان

پای مصدوم باتیستا هفته آینده جراحی می‌شود

تغییر نام قطعی ورزشگاه اختصاصی بارسلونا

دیاباته و کار سخت برای بازگشت به اوج

دفاع تمام قد سعادتمند از خودش!

تست کرونا در استقلال روزی یک وعده!

گزیده اشعار حافظ به انتخاب افشار نادری برای فرانسوی‌زبان‌ها

پرسه خبرنگار کیهان در «شهرنو» چند روز پس از اعدام «پری بلنده»

یکتا ناصر همسر منوچهر هادی هم کرونا گرفت

قصور شهرداری تهران و وزارت بهداشت در حادثه کلینیک سینا مهر اثبات شد

کشورهای در صدر جدول تلفات کرونا در بین کادر درمان

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی با اشاره به تداوم پیامدهای کرونا : گردشگری به حمایت های بیشتری نیاز دارد

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی : زندگی همراه با آرامش و بی دغدغه حق بازنشستگان است

407 هزار واحد در سامانه کارا ثبت نام کرده اند

دلتنگی رضا بهرام برای کنسترهایش

هشدار برای شناسایی ویروس کرونا در هوای محیط‌های بسته!

افزایش 3.5 برابر زباله‌ های عفونی در تهران پس از شیوع کرونا

تاکید وزیر بهداشت به برگزاری کنکور با رعایت کامل پروتکل‌ های بهداشتی

فریب 50 میلیونی

این خانم دکتر در گوش نوزادانی که به دنیا می‌آیند اذان هم می‌گوید

خبر خوش رئیسی درباره اعطای مرخصی به زندانیان

خستگی کادر درمان از ماسک نزدن برخی هموطنان

حناچی: تفاهمنامه پادگان 06 در جریان است

آخرین وضعیت تیم امداد برای یافتن دختر گمشده در جنگل‌های گلستان

سن جوانی در کشور تغییر کرد

کشف ماری عجیب که شوق دیدنش پروفسور 94 ساله را به ایران کشاند

داستانک/ وکیل و موکل

واکنش دانش آموزان چینی هنگام وقوع زلزله

جان دادن دوباره به یک خودروی زنگ زده

اتاقکی شیشه‌ای آرامش بخش

ایران از چه داروهایی برای بیماران مبتلا به کرونا استفاده می‌کند؟

با سرماخوردگی در تابستان خداحافظی کنید

هویت شرط لازم زندگی اجتماعی زنان است

خود واقعی یا خود نمایشی؟

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 99/04/23

معرفی یک گونه گیاهی جدید

تشخیص زودهنگام کرونا با دستگاه اندازه گیری اکسیژن در خلط

اولین گل‌های ستارگان یوونتوس در سری‌آ

از ماجرای جهانبخش بوی پول می‌آید!

پاری‌سن‌ژرمن به دنبال شکار پلگرینی

گواردیولا با چهره‌ای شاد به حکم دادگاه واکنش نشان داد