آریا بانو

آخرين مطالب

در قالب نتایج یک پژوهش مطرح شد

جای خالی سیاست‌های پیشگیرانه در قبال خشونت علیه اطفال مقالات

جای خالی سیاست‌های پیشگیرانه در قبال خشونت علیه اطفال
  بزرگنمايي:

آریا بانو - اطفال آسیب پذیرترین عضو جامعه هستند که سلامت روان و جسم آنان، ضامن تعالی کشور است؛ اما وقتی همین اطفال مورد خشونت قرار میگیرند، اثرات منفی بر طفل و جامعه خواهد داشت. خشونت در قبال اطفال میتواند دارای عوارض جسمی؛ جنسی و روحی باشد. افزایش این پدیده در خانواده ها و لزوم حمایت از آسیب پذیرترین گروه اجتماع، بررسی این پدیده و اتخاذ راهکارهایی برای پیشگیری از آن، ضروری به نظر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، آنچه بیش از پیش ضرورت آن احساس می شود، انجام تغییرات و اصلاحات اساسی در حوزه قانونگذاری به منظور اتخاذ یک سیاست جنایی پیشگیرانه هماهنگ، منسجم و افتراقی در راستای جلوگیری از خشونت‌های جنسی؛ جسمی و روانی اطفال بزه دیده است.
به منظور جست‌وجو پیرامون سیاست جنایی پیشگیرانه ایران در قبال خشونت علیه اطفال، تیم پژوهشگران متشکل از محمدعلی مهدوی ثابت(استادیارو مدیر گروه حقوق کیفری و جرم شناسی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران) و سامان عبدالهی(پژوهشگر دکتری حقوق کیفری و جرم‌شناسی و مدرس گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر قدس) پژوهشی را به شرح زیر انجام دادند.
در این پژوهش آمده است: «شناسایی و تبیین حقوق کودک و مسأله حمایت از کودکان در برابر خشونت های جسمی،جنسی و روانی محصول بنیان‌های فرهنگی مدرن بود. در واقع نظام فرهنگی مدرن بستری مطلوب را جهت شناسایی بدون تبعیض حقوق انسانی و به ویژه حقوق کودکان را فراهم کرد. با این وجود، ره آورد فرهنگ مدرن تنها در جهت حمایت از کودکان متبلور نشد.»
باید به این نیز توجه کرد که در کنار تحولات مثبت صورت گرفته در حوزه کودکان، ساختار مادی و معنوی ایجاد شده منجر به ظهور و توسعه روز افزون ابعاد جدیدی از سوء استفاده علیه کودکان شد. بدین ترتیب، شیوع شیوه های کاملاً مدرن بهره کشی جنسی و خشونت‌های شدید جسمی به قسمتی از این نظام تبدیل شد. شاید بتوان بخشی از خشونت‌های صورت گرفته در قبال کودکان در سطح جوامع صنعتی را محصول بقای نظام فرهنگی سنتی و انگاره های ذهنی مردان در اعمال حاکمیت و سلطه خود بر زنان و کودکان دانست.
طبق آنچه در قالب این پژوهش اعلام شده: «طبق بررسی ها، اقدامات مقنن در پیشگیری از خشونت علیه اطفال در سیاست جنایی ایران، عمدتاً ناظر به پیشگیری کیفری بوده است؛ قانونگذار البته به‌صورت پراکنده و غیر منسجم در حوزه‌های مختلف اقدام به جرم انگاری کرده و مصادیق مختلفی از خشونت علیه کودکان را مورد مجازات قرار داده است؛ با این حال، در خصوص پیشگیری غیرکیفری، اقدامات مقنن چندان گسترده و روشن و مشخص نیست؛ تا جایی که میتوان ادعا کرد در حوزه‌ی پیشگیری ازخشونت علیه اطفال، سیاست جنایی تقنینی ما فاقد یک رویکرد منسجم، هماهنگ و مبتنی بر واقعیت‌های جرم شناختی و جامعه شناسی کیفری است.»
این پژوهش به مفهوم خشونت جسمی علیه اطفال پرداخته و می‌گوید: «در خشونت‌های جسمانی خانگی ایراد صدمه و آسیب جسمانی توسط افرادی صورت می‌گیرد که بواسطه ارتباط خونی و یا قانونی با کودک قربانی متصل و در تعامل‌اند. مصادیق این خشونت از ضرب و جرح ساده تا قطع عضو و قتل کودک را در برمی‌گیرد، که از نوع اخیر و وحشیانه خشونت‌های بدنی از اصطلاح خشونت سخت نیز نام برده‌اند.»
در ادامه می‌خوانیم:‌«همچنین به مفاهیمی مانند خشونت روانی و خشونت جنسی نیز اشاره شده است و گفته شده خشونت روانی به هر گفتار و رفتار خشنی اطلاق می‌شود که سلامت روحی و روانی فرد را با خطر مواجه کند. همچنین خشونت جنسی علیه اطفال عبارتست از درگیر کردن کودک در فعالیت جنسی‌ که وی به طور کامل آن را درک نمی‌کند و ناتوان از ابراز رضایت آگاهانه است، یا کودک برای انجام آن به لحاظ رشدی آماده نیست و نمی‌تواند به آن رضایت دهد.»
طبق نتایج بدست آمده، آن چه بیش از پیش ضرورت آن احساس میشود، انجام تغییرات و اصلاحات اساسی در حوزه قانونگذاری به منظور اتخاذ یک سیاست جنایی پیشگیرانه هماهنگ، منسجم و افتراقی در راستای جلوگیری از خشونت‌های جنسی؛ جسمی و روانی اطفال بزه دیده است.
براین اساس، به منظور تدوین یک سیاست جنایی جامع و کارآمد که بتواند طیف گسترده کودکان و نوجوانان بزه دیده، شاهد جرم و در معرض خطر را شامل شود، دست‌اندرکاران سیاست جنایی کشور، باید با بهره‌گیری از سازمان‌های غیر دولتی، در مرحله‌ی اول، برنامه‌ای مدرن در پیشگیری غیرکیفری از بزه‌ دیدگی را ساماندهی کنند و از طریق این برنامه‌ریزی حداقل رفاه را در تأمین نیازهای ضروری کلیه آحاد جامعه از جمله کودکان و نوجوانان فراهم کنند؛ سپس با عنایت ویژه به اقشار آسیب‌پذیر اجتماعی که مصداق بارز آنان کودکان و نوجوانان در معرض خطر، قربانی و شاهد جرم هستند، با برنامه‌ریزی اصولی اقدامات مؤثری برای جلوگیری از سقوط ایشان در ورطه بزهکاری با رویکرد سیاست جنایی پیشگیرانه اقدام کنند.
نتایج این پژوهش در شماره 51 نشریه "مطالعات پیشگیری از جرم" منتشر شده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

6 نکته برای دکوراسیون اقتصادی

آموزش ساخت ماسک سپر صورت با بطری نوشابه

نحوه اکسیده کردن نقره با زرده تخم مرغ

چهره ها/ علی کریمی و تجربه های تلخ زندگی

شوخی مهران غفوریان با دخترش و کرونا

چهره ها/ آناهیتا درگاهی از نمای نزدیک

سیما تیر انداز و شبنم قلیخانی در پشت صحنه شام ایرانی

تصاویر هوایی از مسجد مقدس جمکران

نماهنگ صلوات شعبانیه از اعمال شب نیمه شعبان

صوت/ تلاوت سوره‌ای که فهم و درک انسان را بالا می‌برد

میرزا قاسمی 20 دقیقه ای

آیا شیوع کرونا در تابستان از میان خواهد رفت؟

چهره ها/ گردش مهران احمدی در بناهای تاریخی ایران

چهره ها/ ارسطو بعد از سپر به سپر با حاجی

وقتی امیرحسین صدیق خودش موهایش را اصلاح می کند

برنامه‌ کلاس‌های درسی تلویزیون برای دانش‌آموزان در روز پنجشنبه 21 فروردین

سریال شهید صیادشیرازی ساخته می‌شود؟

واژگونی موتورسوار را به کام مرگ کشاند

احتمال تمدید مهلت نگهداری از معتادان در مراکز ماده 16

اقدام جالب پلیس هند برای دستگیری ناقضان قرنطینه

محافظت چوبی از فروشگاه های سانفرانسیسکو

کشف 1000 قطعه مرغ زنده قاچاق در گلوگاه

شروع متفاوت بخش خبری 21 در نیمه شعبان

گزارش تصویری بهشت زهرا از تجهیز اموات کرونایی

افزایش مسافران مترو و اتوبوس بعد از تعطیلات نوروزی

طنین نقاره‌های حرم مطهر رضوی در شب نیمه شعبان

چشمه گل رامیان؛ دالانی به‌سوی بهشت

کفتاری که پس از ترک گله، به سزایش رسید!

استخدام جنگجویان قبایل برای اجرای قرنطینه

از شما/فیت وفان وکوکی مامان پز

از شما/بفرمائید قورمه سبزی 😋😍

طرز تهیه شیرینی فرانسوی خانگی

چطور چاق شویم؛ با 16 ماده غذایی پرکالری آشنا شوید

آسیب‌های پوستی از علائم احتمالی ابتلا به کرونا است

چرا خواستگار ندارم؟

چهره ها/ سکوتی که برای میلاد کی مرام جواب مسئله هاست

چهره ها/ خاطره بازی کمند امیرسلیمانی با نقشش در پدرسالار

چهره ها/ سحر دولتشاهی در نمایی از فیلم آتابای

چهره ها/ پانته آ پناهی ها و نقش عجیب و متفاوتش در کرگدن

سکانسی هیجانی از قسمت جدید «دل» با بازی لیلا زارع و بهرام افشاری

مردم به شهرداری برای جلوگیری از شیوع کرونا کمک کنند

آماری از اعمال قانون وسایل نقلیه در طرح فاصله گذاری اجتماعی

عاملان کار گذاشتن مواد منفجره دست ساز دستگیر شدند

پویش سراسری قرائت دعای فرج در شب نیمه شعبان

ادامه بارش ها و احتمال آبگرفتگی معابر در برخی استان‌ها

روی دیگر کرونا را در این ویدئو ببینید

چطور در دوران قرنطینه کرونا آرامش خود را حفظ کنیم؟

کشف مسن ترین فردی که کرونا را شکست داد

کیک بدون شیر اسفنجی، یک میان وعده کامل

احتمال ارتباط نابویایی، سرگیجه و اختلالات خلقی با کرونا