آریا بانو

آخرين مطالب

جزئیات جلسه‌ی آمریکایی‌ها در سال 1373 در خانه سعود فیصل؛ موضوع: ایران / قول روس‌ها به امریکایی‌ها در مورد ایران سياسي

جزئیات جلسه‌ی آمریکایی‌ها در سال 1373 در خانه سعود فیصل؛ موضوع: ایران / قول روس‌ها به امریکایی‌ها در مورد ایران
  بزرگنمايي:

آریا بانو - آمریکا درباره روابط روسیه با ایران، با مسکو در تماس بوده و آنها قول داده‌اند که وارد هیچ قرارداد نظامی جدیدی با ایران نشوند.

سفارت آمریکا در ریاض گزارشی سری به تاریخ چهارشنبه، 19 بهمن 1373 به ماجرای دیدار با سعود الفیصل در مورد ایران پرداخته است.
متن این سند که ویکی لیکس آن را منتشر کرده، در زیر آمده است:
موضوع سند: ایران: ملاقات با سعود الفیصل، وزیر امورخارجه عربستان
طبقه بندی: سری
چهارشنبه 9:33 دقیقه هشتم فوریه 1995
از: سفارت آمریکا در ریاض
به: وزیر امورخارجه
سری کل متن
خلاصه: روز 26 ژانویه سعود الفیصل، وزیر امورخارجه عربستان به پلتریو، دستیار وزیر امورخارجه در خاورمیانه گفته است که ایران برای بهبود روابط به دولت عربستان فشار می آورد اما عربستان هیچ نشانه‌ای ندیده است که بهبود این روابط بتواند شرایط باثباتی ایجاد کند. او می گوید دولت عربستان نگران مداخله ایران در بحرین است. پلتریو اعلام کرد که آمریکا نگران اقدامات خرابکارانه ایران و اخیرا خرید رآکتور هسته ای از روسیه است. او گفت تلاش آمریکا برای عدم دسترسی ایران به اعتباری جدید تا حدی موثر بوده. سعود می گوید که او اخیرا شنیده است که اختلافاتی در داخل حزب الله ایجاد شده و پیشنهاد داده است که سازمان های اطلاعاتی دو کشور درباره این موضوع تبادل اطلاعات داشته باشند. پلتریو موافقت کرد. پایان خلاصه.
بعد از ظهر 26 ژانویه پلتریو دستیار وزیر امورخارجه با فیصل، وزیر امورخارجه [عربستان] در خانه او دیدار کردند تا صحبت های روز 25 ژانویه خود را ادامه دهند. الکردی، معاون وزیر امورخارجه نیز در طرف سعودی به عنوان یادداشت کننده، حضور داشت. سفیر و یک یادداشت بردار هم به همراه پلتریو حضور داشتند.
سعود با این نکته به موضوع ایران اشاره کرد که، ایرانی ها بصورت مداوم در خارج از کانال های دیپلماتیک و از طریق طرف های ثالث با دولت عربستان در تماس بوده و این پیغام را منتقل می کنند که دولت آن کشور درک نمی کند چرا هیچ بهبودی در روابط ایران و عربستان حاصل نشده است. مخصوصا اینکه وزیر امورخارجه ایران دوباره به عربستان سفر کرده است. سعود گفت که دولت عربستان هیچ تغییری در سیاست های ایران نمی بیند که نشان دهد بهبود روابط می تواند به ثبات شرایط منجر شود. همچنین، مسایل منطقه ای حل نشده ای مانند «جزایر سه گانه» میان ایران و امارات و نیز دخالت ایران در بحرین وجود دارد.
مداخله ایران در بحرین
پلتریو پرسید که از نظر سعود موقعیت در بحرین چقدر جدی است. سعود گفت بسیار جدی است. رهبری مذهبی شیعیان بحرین در قم است و از همان زمان شاه، ایران مشکلاتی را برای بحرین ایجاد کرده است. او گفت که ایران مداخله در بحرین را تکذیب می کند. آنها از طریق طرفهای ثالث به عربستان و بحرین پیغام داده اند که «هرکاری» خواهند کرد تا ثابت کنند که در بحرین مداخله ای ندارند. سعود گفت بحرین با ایران در تماس است.
سعود می گوید که مخالفان بحرینی بصورت گسترده از رسانه ها استفاده می کنند. رسانه های بین المللی به شکلی با اتفاقات بحرین برخورد می کنند که گویی این تنها اتفاقی است که در جهان رخ می دهد. این تمرکز رسانه ای بری اقتصاد بحرین بد است، زیرا متکی به تجارت و گردشگری است. پاسخ این اتفاقات از بین بردن کشور نیست. او امیدوار است که ما موقعیت بحرین را درک کنیم.
پلتریو گفت که ما به بحرین اعلام کرده ایم که معتقدیم آنها در برخورد با شرایط خویشتن داری به خرج داده اند. آنها از کشورهای دوست آمریکا و عربستان و نیازمند پشتیبانی هستند. سعود گفت بحرین اکنون نیاز به کمک دارد. او گفت باید این پیام به ایران داده شود که نباید در مسایل داخلی بحرین داخال کند.
پلتریو گفت که آمریکا درباره روابط روسیه با ایران، با مسکو در تماس بوده و آنها قول داده اند که وارد هیچ قرارداد نظامی جدیدی با ایران نشوند. البته ما از تمامی جزییات قراردادهای کنونی روسیه آگاه نیستیم
دیگر فعالیت های خرابکارانه ایران
پلتریو گفت که ایران چند کار انجام می دهد که باید آنها را متوقف کند. این کشور در تلاش برای دستیابی به تسلیحات کشتار جمعی است. روابط نزدیکی با سودان دارد. فعالیت های خرابکارانه دیگری مانند هدایت اقدامات علیه مصر و حمایت از حزب الله و فعالیت های تروریستی آن را هم انجام می دهد.
سعود گفت شنیده است که اختلافاتی داخل حزب الله ایجاد شده است. کسانی هستند که خواهان روابط نزدیکتر با ایران هستند و کسانی هم خواهان استقلال بیشتر حزب الله هستند. او گفت که تبادل اطللاعاتی درباره این موضوع می تواند مفید باشد و سازمان های اطلاعاتی ما باید با هم در تماس باشند. پلتریو موافقت کرد.
روابط ایران/روسیه
پلتریو گفت که آمریکا درباره روابط روسیه با ایران، با مسکو در تماس بوده و آنها قول داده اند که وارد هیچ قرارداد نظامی جدیدی با ایران نشوند. البته ما از تمامی جزییات قراردادهای کنونی روسیه آگاه نیستیم. سعود گفت که شنیده است قراردادها 4 میلیارد دلار ارزش دارند. او خندید و گفت که تجهیزات روسی ارزان تر از تجهیزات آمریکایی است. لذا با 4 میلیارد دلار حتما کلی تجیهزات می توان خرید. پلتریو گفت که حتی این مقدار زیاد هم تا چیزی که ایران فکر می کند نیاز دارد، بسیار فاصله دارد.
پلتریو گفت که ما همچنین با روس ها درباره قرارداد ساخت یک رآکتور هسته ای در بوشهر صحبت کردیم. هرچند این کار تحت نظارت آژانس بین المللی انجام می شود اما فناوری را در اختیار ایران قرار می دهد که می تواند برای اهداف غیرصلح آمیز هم استفاده کند. سعود گفت که او متوجه است که رآکتورهای دیگر ایران تحت نظارت آژانس هستند. پلتریو گفت این درست است اما می دانیم که برنامه هسته ای ایران از آنچه بازرسان آژانس انرژی اتمی می توانند ببینند گسترده تر است.
سعود گفت روس ها وقتی فروش خود به ایران را افزایش دادند، اطمینان بی قید و شرطی به ایران ندادند. روس ها گفته است که به دلایل اقتصادی این فروش ها را انجام می دهند. البته عربستان قصد ندارد کالاهای روسی را بخرد.
محدود کردن اعتبارات جدید
پلتریو گفت که ما در مذاکراتمان با کشورهای گروه هفت موفقیت محدودی در ممانعت از اعطای اعتبارات جدید به ایران داشتیم. آلمان اعتبار جدیدی اعطا نکرده اما به شرکت هایی که از ایران طلبکار هستند پول پرداخت کرده و سپس درباره شرایط بازپرداخت آنها با ایران مذاکره کرده است. ایران معتقد بود که قیمت نفت بالا خواهد ماند. حالا به مشکل خورده است. در نتیجه سیاست ما برای محدود کردن تامین اعتبار برای ایران باعث کمتر شدن هزینه کردهای نظامی آنها شده است.
گفتگوی انتقادی اتحادیه اروپا
پلتریو گفت که ما از اتحادیه اروپا پرسیدیم نتایج «گفتگوی انتقادی» آنها با ایران چه بوده. اروپایی ها می گویند که در حال تقویت میانه رو ها هستند. البته ظاهرا در زمینه سیاست خارجی هیچ میانه رویی در ایران وجود ندارد. سعود موافق بود و گفت که حتی سیاست های داخلی ایران هم محدود کننده است، مخصوصا در حوزه هایی مانند نظام بانکی.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هشدار 773 متخصص روانپزشک به کنگره آمریکا

تصویب طرح کاهش مجازات حبس در کمیسیون قضایی مجلس

ارائه خدمات اولیه بهداشتی رایگان به پناهندگان/ افزایش سطح سواد آنها

تاثیر تحریم‌های آمریکا بر حمایت ایران از پناهندگان

مراسم ازدواج ساده دختر حسن روحانی رئیس جمهور ایران!

چهره های شاخص انتخابات مجلس که وارد سیاست شدند را بشناسید

توهین پناهیان به نمایندگان مجلس در خطبه اخیر و واکنش فلاحت پیشه!!

چه کسانی آمدند؛ سایه روشن‌های مجلس یازدهم

مناسبات آیت‌الله طالقانی با مجاهدین خلق چگونه بود؟ / روایت لطف‌الله میثمی را بخوانید

دلیل استفاده حسین شریعتمداری از کامپیوترهای آمریکایی

ابلاغ سند توسعه زنان خوزستان با حضور معاون رئیس جمهور

تصاویری از دومین روز ثبت‌ نام داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم

استقبال داوطلبان در نخستین ساعات ثبت نام

پیشنهاد لایحه دوفوریتی ماده واحده اعمال سه جانبه گرایی در ارکان عالی سازمان تامین اجتماعی

نشست‌های انتخاباتی در استان‌ها جان می‌گیرد

دولت عراق مسئولانه و موثر با مهاجمان به سرکنسولگری ایران برخورد کند

پاسخ آیت‌الله هاشمی به تمایل خلخالی برای نخست‌وزیر شدنش: من خودم قبولت ندارم

پاسخ جهرمی به درخواست نمایندگان درباره وصل اینترنت موبایل!!

با قطع اینترنت جلوی هزینه‌ بیشتر را گرفتیم/ دو بار با اعلام طرح، هجوم به پمپ بنزین‌ها آغاز شد

حناچی: بابت شلوغی مترو از مردم عذرخواهی می‌کنم

نظرخواهی کیهان از حسن روحانی، 39 سال پیش / رابطه دین و سیاست چگونه است؟

واکنش کاربران به پروژه ساخت جزیره مصنوعی سپاه در ایران

جزئیات دستگیری نواب صفوی، شش روز پس از سوءقصد به جان حسین علاء

دولت هیچگاه مخالف جریان آزاد اطلاعات نبوده است

دیدار برنامه‌ریزی نشده وزیر ایتالیایی با خاتمی در سال 1380 / ابراز تعجب ایتالیا از اظهارات سفیر آمریکا درباره آمادگی برای مذاکره با ایران

گزارش قتل یک رئیس جمهور / جان کندی، رئیس‌جمهور آمریکا چگونه کشته شد؟

تحریم آذری جهرمی واکنش جالب او را در پی داشت

کندی، کاریزماتیک‌ترین رئیس‌جمهور آمریکا

تصاویری از بازدید پادشاه و ملکه اسپانیا از غرفه ایران

بلایی دردناک که اشرار و اغتشاشگران بر سر مدافعان وطن آوردند!!

فعالان اقتصادی زن چادری و مانتویی در ملاقات با رهبر انقلاب!

قضیه توزیع اسلحه در کردستان هیچ رابطه‌ای نه با ارتش دارد و نه با شخص من

چرا دو گروگان سیاه‌پوست سفارت آمریکا بعد از چهارده روز آزاد شدند؟ / موسوی خوئینی: احترام خاصی که برای دکتر مارتین لوترکینگ قائلیم موجب این حرکت بوده است

شعری که از نظر حضرت آیت الله خامنه ای تن شاملو را در گور لرزاند!!

برقراری تدریجی اینترنت در استان‌های کشور

زمینه اعتراض آرام در کشور مهیا نیست!

بیانیه کاخ سفید در حمایت از آشوب در ایران

جدایی سازمان زندان‌ها از قوه‌قضاییه در مجلس بررسی می‌شود

آخرین وضعیت لایحه جامع اداری و استخدامی کارکنان قوه قضاییه

ترامپ و کیم کارداشیان عاشق هم شدند؟!

عدم اجرای پروتکل الحاقی برگه برنده‌ای برای ایران نیست

آغاز سخنرانی رییس‌جمهور در سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

واکنش تند کیهان به لباس لیلی رشیدی در جشنواره بین المللی

عناوین روزنامه‌های امروز چهارشنبه 98/8/22

دکتر مصدق: دادگاه نظامی برای رسیدگی به تقصیر افسران است نه نخست وزیران

از تولد حسن روحانی تا زلزله 7.3 ریشتری در سرپل ذهاب؛ امروز در تاریخ روز مهمی است

همه حاشیه‌های زیست سیاسی روحانی/ نظر شما درباره عملکرد رئیس‌جمهور چیست؟

دکتر مصدق: آقا چرا نمی‌گذارید حرف بزنم؟!

ترور مهمی که تلویزیون سانسورش کرد!

تصویر بشار اسد رئیس جمهور سوریه در حال انجام عمل جراحی چشم!