آریا بانو

آخرين مطالب

عادات کلامی خانواده‌های ناکارآمد

عادات کلامی خانواده‌های ناکارآمد
  بزرگنمايي:

آریا بانو - عادات کلامی خانواده‌های ناکارآمد
١١
٠
خراسان / شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چه رفتارهای کلامی در یک خانواده سالم و شاد نیست؟ یک سری رفتارها در روابط انسانی وجود دارند که به آن‌ها، رفتارهای مخرب گفته می‌شود و بروز این رفتارها در خانواده بین زن و شوهر و گاهی بین والدین با فرزندان‌شان، باعث ناکارآمدی خانواده می‌شود. خانواده‌ای که قرار است، ضامنی برای موفقیت اعضایش باشد با چند اشتباه، آینده همه اعضا را به خطر می‌اندازد. در ادامه، چند عادت کلامی را بیان می‌کنیم که هرچند اشتباه هستند اما گاهی افراد از خود می‌پرسند که اگر این رفتارها را نداشته باشیم، پس چگونه صحبت کنیم و حتی تصور بدتری هم دارند که اگر این رفتارها نباشد، همسرم یا فرزندم به حرف‌های من گوش نمی‌دهد و ... . توجه داشته باشید رفتارهایی که در ادامه مطرح می‌شود، شاید موقتا تاثیرگذار باشند اما در طولانی مدت، تخریب کننده هستند.
انتقاد مخرب
شخصیت افراد را زیر سوال می‌برد
هر فردی در طول حیات خود ممکن است بارها توسط دیگران ارزیابی شود. برخی از این ارزشیابی‌ها، دارای جنبه‌های تشویقی و برخی دیگر منتقدانه است اما انتقاد به معنای زیر سوال بردن یک رفتار و قضاوت کردن طرف مقابل اگر با رعایت یک سری اصول باشد، سازنده است و در غیر این صورت، مخرب خواهد بود. مثلا گفتن جمله «تو همیشه اشتباه می‌کنی» به همسر یا فرزند، یک انتقاد مخرب است. انتقاد در صورتی که هوشمندانه انجام شود، آثار بسیار مفیدی خواهد داشت درغیر این صورت، معمولا با واکنش‌های منفی مانند پرخاش و لجبازی مواجه می شود که شرایط خانواده را بدتر خواهد کرد. با این حال اگر لحن انتقاد کننده، دوستانه باشد بیشتر موثر واقع می شود و شنونده بدون آن‌که هدف حمله قرار گیرد، از معایب خود مطلع می شود و می تواند برای اصلاح آن رفتار تصمیم بگیرد. در ضمن همان‌گونه که گفتن و چگونه گفتن در انتقاد بسیار مهم است، محتوا و شیوه انتقاد نیز تاثیر گذار خواهد بود.
تهدید کردن
فقط در کوتاه مدت نتیجه می‌دهد
در این حالت به همسرتان این پیام را می‌دهید که به تو صدمه خواهم زد!‍ گفتن جملاتی مانند «خانه را ترک می‌کنم»، «دیگه به تو پول نمی‌دم»، «خونه مادرت نمیذارم بری»، «غذا درست نمی‌کنم» و ... از رایج‌ترین جملات تهدید کننده‌ای است که زوج ها استفاده می‌کنند. هرچند گاهی این شیوه کلامی باعث می‌شود تا همسرمان به خواسته ما تن دهد اما در بلند مدت، از این شرایط خسته می شود و ممکن است هر تصمیمی بگیرد. تصمیم‌هایی که نتیجه‌شان احساس خوشبختی نخواهد بود.
قهر کردن
به نقش خودتان بی‌توجه خواهید شد
تنبیه کردن می‌تواند به دو صورت تنبیه جسمی یا روانی باشد . در تنبیه جسمی که به خشونت خانگی معروف است، کتک کاری اتفاق می‌افتد اما تنبیه روانی مانند قهر کردن، محروم کردن از یک سری نیازها و ... است. پیام تنبیه‌های روانی مانند قهر کردن به همسرمان این است که آن چه را می‌خواهم انجام بده یا تو را ترک می‌کنم. در این حالت شما همسرتان را مقصر تمام اتفاقات می‌دانید که این مسئله علاوه بر ایجاد دلخوری، باعث می‌شود هیچ‌گاه به نقش خودتان برای پیشرفت در زندگی توجه نکنید و از این عامل مهم خوشبختی، غافل شوید.
سرزنش کردن
کینه‌ای که دایمی می‌شود
سرزنش کردن، یکی از اصلی‌ترین موانع چشیدن طعم خوشبختی در زندگی‌ مشترک است که به آرامی اتفاق می افتد. شما اگر نتوانید سرزنش کردن را کنترل کنید و بی‌اختیار به سرزنش همسرتان ادامه دهید، باعث کاهش اعتماد به نفس او خواهید شد و قطعا این مسئله برای‌تان دردسرساز می‌شود. زن و شوهری که مدام در حال ایراد گرفتن از یکدیگر و یاد‌آوری اشتباهات گذشته‌شان هستند، دچار نوعی کینه و دلخوری دایمی در رابطه‌شان می‌شوند.
باج دادن
رفتاری که پایانی نخواهد داشت
«با این‌که همیشه از خواسته‌های خودم گذشتم ولی همیشه متهم بودم که ناسازگارم»، این جمله آشنایی است که نشانه باج دادن در زندگی‌مشترک است. وقتی شما با وجود این‌که حق دارید و از حرف همسرتان بسیار ناراحت شدید، سکوت می‌‌کنید و بدون هیچ دفاعی، سعی می‌‌کنید موضوع را فراموش کنید، دارید به او باج می‌دهید. به عنوان مثالی دیگر، همسر شما عادت به پرخاشگری دارد و با کوچک‌ترین مشکلی شروع به داد و فریاد می‌‌کند، بعدش شما برای آن‌که وضع بدتر نشود، همسایه‌ها صدای‌تان را نشنوند یا این‌که بچه‌‌ها نترسند، سکوت می‌کنید و اجازه می‌‌‌دهید هر حرفی که خواست مقابل شما بزند. به این رفتار همسر شما باج‌گیری عاطفی می‌گویند که اگر تبدیل به عادت شود، زندگی تان را سخت خواهد کرد. بنابراین در چنین مواقعی قبل از بدتر شدن اوضاع، حتما اعتراض و شکایت خودتان را به این رفتارها به گوش همسرتان برسانید.
توهین کردن
حرمت‌ اعضای خانواده را می‌شکند
توهین کردن اغلب به صورت یک فرایند است، یعنی از جایی که ارتباط زوج ها بنا به مسائل و مشکلات مختلف زندگی منحرف شود، حرمت‌شکنی‌ها و توهین‌ها آغاز می‌شود و تابوی احترام در زندگی مشترک می‌شکند. زوج ها باید توجه داشته باشند که اصلاح چنین حالتی، کار ساده‌ای نیست. درباره آسیب‌ توهین‌های کلامی می‌توان به نابودی صمیمیت زوج ها، کاهش اعتمادبه نفس طرف مقابل، بی رغبتی به انجام فعالیت‌های مشترک، سردی در رابطه عاطفی-احساسی زوج ها، رسیدگی نکردن به امور مشترک و فردی، شاد نبودن، ترس از قضاوت شدن مدام، کم حرف شدن، گوشه گیر شدن، احتیاط بیش از حد، اجتناب از جمع‌های خانوادگی و اجتناب از حضور در منزل اشاره کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روزی که دخترم را در اینستاگرام پیدا کردم

5 جمله که محبت خواهر و برادری را بیشتر می کند

دوست ندارم دختر 4 ساله‌ام این‌قدر خبرکشی کند!

چگونه از احتمال خیانت همسر جلوگیری کنیم؟

ارتباط والدین با کودک

10 نکته‌ای که هرگز نباید به فرزند خود بگویید

راهکاری ساده برای جلوگیری از خیانت زنان شوهردار

دلیل اینکه برخی‌ها رابطه تمام شده را رها نمی‌کنند چیست؟

راهکار طلایی برای تقویت عشق و علاقه در خانواده

شوهرم مدام درباره گذشته پر حاشیه‌ام سوال می‌کند!

چگونه تحمل و تاب‌آوری کودکان را در برابر مشکلات تقویت کنیم؟

راهکارهایی برای افزایش کیفیت و کمیت شیر مادر

عشق و وابستگی قبل از ازدواج درست یا غلط؟

رفیق‌بازی همسر در زندگی مشترک

چه میزان از رابطه‌هایمان در قبل از ازدواج را به همسرمان بگوییم؟

تعیین جنسیت جنین با سونوگرافی مادربزرگ ها!

دل شوهرم با دیدن همسر سابقش هوایی می‌شود

مهارت زندگی/ این رابطه مسموم است؛ بی‌خیالش شوید!

10 جمله‌ای که هرگز نباید به کودک گفت

فرمول هایی برای جذابیت بیشتر آقایان

شادی رو در خانواده پیدا کن

طلاق عاطفی؛ زندگی زیر سقف دودی

کلیدهای ابراز ساده و غافل گیرانه عشق!

چه‌کار کنیم که همه زندگی‌مان لذت‌بخش شود؟

ابتکار جالب مادر خانواده برای سرگرم کردن کودکانش

زیباترین پیام های تبریک سالگرد ازدواج به همسر در اینستاگرام

20 ایده برای هدیه تبریک سالگرد ازدواج به شوهرتان

مولفه‌هایی که برای ازدواج موفق باید بدانیم

نقش ناباروری در کاهش تعهد و کیفیت زناشویی

انواع دلزدگی از روابط زناشویی!

2 فایده مهم بوسیدن و بغل کردن کودک

چرا کودکم بازی های خیالی می کند؟

اسباب‌بازی مناسب برای کودکان کدام است؟

چرا والدین می‌ترسند درباره طلاق با فرزندانشان حرف بزنند؟

10 راهکار برای تربیت کودک بدون تنبیه

علت اصلی کم حرفی مردان و بهترین رفتار با شوهر کم حرف چیست؟

صبح بخیرهای عاشقانه مخصوص همسران جوان

اشتباهات مردانه‌ای که حرص زنان را در می‌آورد!

بعد از 50 بار خواستگاری رفتن مادرم باز می‌گوید صبر کن!

با کودک نافرمان چگونه رفتار کنیم؟

بدترین دروغ‌هایی که می‌توانید به همسرتان بگویید

نحوه‌ی برخورد با کودک کم‌غذا

شوهرم دیگر نمی خواهد با من زندگی کند!

تفریحات کم خرج یک خانواده خوشبخت

توصیه‌هایی به والدین برای دلپذیر کردن مدارس

بارداری آسان با رعایت این نکات

سوال‌هایی که هر دختری باید قبل از ازدواج بپرسد

چرا فرزندم بی خواب است؟

مادرهای نمونه چه ویژگی‌هایی دارند؟

تیر خلاص بر صمیمیت زوج ها!