آریا بانو

آخرين مطالب

دانش فنی حلقه مفقوده وزنه‌برداری زنان ورزشي

دانش فنی حلقه مفقوده وزنه‌برداری زنان
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران- زنان وزنه‌بردار ایرانی که برای نخستین بار در مسابقات جهانی حضور یافتند توانستند رکوردهای خود را مقداری بهبود بخشند اما رسیدن به مدال در عرصه‌های برون‌مرزی نیازمند افزایش دانش فنی است که تنها با فراهم شدن بستر مناسب در چارچوب وجود مربیان خارجی و استفاده از مشاوران فنی مرد باتجربه بدست خواهد آمد.

تیم ملی وزنه‌برداری زنان ایران برای نخستین بار در مسابقات قهرمانی جهان تایلند حضور یافت. این وزنه‌برداران که پیش از این در مسابقه‌های قهرمانی بزرگسالان آسیا شرکت کردند، جایگاه نهم قاره کهن را از میان 19 کشور به خود اختصاص دادند.
اما دختران وزنه‌بردار ما چقدر باید زمان صرف کنند و در چند مسابقه حضور یابند تا بتوانند رکوردهای خود را بالا ببرند و به مدال جهانی و آسیایی دست یابند و همچنین جواز حضور در المپیک را کسب کنند.
از آنجایی که نخستین حضور در نخستین رقابت‌ها همواره برای ورزشکاران تجربه‌ای جدید و آشنایی با شرایط این مسابقات است، نمی‌توان آن را محکی به عنوان ارزیابی ضعیف عملکرد زنان وزنه‌بردار در نظر گرفت.
موردی که برخی از رسانه‌ها به آن اشاره کردند اما منتقدان باید در نظر بگیرند که زنان ایرانی با وجود مشکلات بسیار و نداشتن مشاور فنی مرد و تنها پس از 10 ماه اردو، راهی پیکارهای جهانی شدند.
به یقین مردان ما از همان ابتدا در نخستین رقابت‌های جهانی و آسیایی مدال آوری یا رکوردشکنی نداشتند بنابراین زنان ما نیز نیازمند کسب تجربه و بهره بردن از تجربه پیشکسوتان وزنه‌برداری هستند.
همچنین زنان وزنه‌بردار برای کسب سهمیه المپیک باید در 6 مسابقه گزینشی یابند و تا آن زمان مدت زیادی باقی نمانده و فدراسیون در این مدت کوتاه 4 مسابقه برون مرزی را برای آنها باید در نظر بگیرد.
برای آنکه بدانیم زنان ما از فاصله نخستین حضور در مسابقات آسیایی تا شرکت در رقابت‌های جهانی به چه میزانی رکوردهای خود را بهبود بخشیدند به ارزیابی عملکرد این چهار نماینده کشورمان در مسابقه‌های جهانی می‌پردازیم.

«پوپک بسامی» نخستین نماینده ایران بود که در دسته 55 کیلوگرم در مسابقات جهانی وزنه‌برداری تایلند به روی تخته رفت و با 72 کیلوگرم یک‌ضرب، 86 کیلوگرم دوضرب و مجموع 158 کیلوگرم در جایگاه سی و هفتم این رقابت‌ها قرار گرفت.
وی در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا در وزن 55 کیلوگرم با رکورد 58 کیلوگرم یک‌ضرب، 85 کیلوگرم دوضرب و مجموع 143 کیلوگرم در جایگاه دوازدهم قاره کهن ایستاد.
بنابراین او توانست نسبت به مسابقات آسیایی، 15 کیلوگرم افزایش رکورد داشته باشد.

همچنین «ابریشم ارجمندخواه» در دسته 71 کیلوگرم، با 77 کیلوگرم یک‌ضرب، 93 کیلوگرم دوضرب و مجموع 170 کیلوگرم در جایگاه بیست و چهارم جهان قرار گرفت.
ای وزنه‌بردار در مسابقات قهرمانی بزرگسالان آسیا در وزن 64 کیلوگرم با رکورد 65 کیلوگرم در یک‌ضرب، 85 کیلوگرم در دوضرب و مجموع 150 کیلوگرم در جایگاه شانزدهم قاره کهن ایستاد.
او توانست در مسابقات جهانی 20 کیلوگرم رکورد خود را بهبود بخشد.

«سیدالهام حسینی» سومین نماینده ایران در دسته 71 کیلگرم گروه A با 83 کیلوگرم یک‌ضرب، 108 کیلوگرم دوضرب و مجموع 191 کیلوگرم در جایگاه شانزدهم جهان ایستاد.
این ملی‌پوش وزنه‌بردار در رقابت‌های آسیایی در دسته 71 کیلوگرم با 78 کیلوگرم یک ضرب، 98 کیلوگرم دوضرب، مجموع 176 کیلوگرم را ثبت کرد و در جایگاه ششم آسیا ایستاد.
حسینی در مسابقات جهانی 15 کیلوگرم رکورد خود را افزایش داد.

آخرین نماینده ایران که در مسابقات جهانی در دسته 87 کیلوگرم به روی تخته رفت، «پریسا جهانفکریان» بود که با 87 کیلوگرم یک‌ضرب، 111 کیلوگرم دوضرب و مجموع 198 کیلوگرم در جایگاه بیست و یکم جهان قرار گرفت و تنها 2 کیلوگرم با رکورد 200 کیلوگرم فاصله دارد.
او همچنین در مسابقات قهرمانی آسیا با رکورد 82 کیلوگرم یک‌ضرب، 103 کیلوگرم دوضرب و مجموع 185 کیلوگرم در رده نهم آسیا ایستاد.
بنابراین وی توانست نسبت به رقابت‌های آسیایی رکورد خود را 13 کیلوگرم بهبود بخشد.
البته باید خاطرنشان کرد که این وزنه‌برداران به جز حسینی که در گروه A به روی تخته رفت. در گروه‌های B، C و D در کنار وزنه‌برداران دیگر وزنه زدند.
تیم ملی وزنه‌برداری 4 نفره زنان ایران در پیکارهای جهانی با کسب 50، 4 امتیاز در بین 74 کشور جهان در رده چهل و هفتم قرار گرفت. چین با 786، کره شمالی با 511 و آمریکا با 482 امتیاز در رده اول تا سوم قرار گرفتند.
با مقایسه رکوردها و گروه‌هایی که وزنه‌برداران در این رقابت‌ها به روی تخته رفتند می‌توان ارزیابی کرد که نه تنها زنان ما هنوز راه درازی برای رسیدن به کسب مدال دارند بلکه آوردگاه سخت المپیک برای این ملی‌پوشان رویایی دست نیافتنی است. شاید آنها بخواهند که سهمیه المپیک را کسب کنند اما به طور حتم راه سختی را پیش رو خواهند داشت.
توقعی که باید از فدراسیون وزنه‌برداری داشته باشیم این است که از دانش پیشکسوتان با تجربه مرد به عنوان مشاوران فنی زنان وزنه‌بردار بهره ببرد و همچنین مربیان با تجربه‌ای را برای پیمودن این مسیر در نظر بگیرد. شاید استخدام مربیان خارجی با وجود هزینه‌های گزاف برای فدراسیون دشوار باشد اما اگر به دنبال مدال‌آوری آنها در عرصه برون مرزی و کسب سهمیه المپیک هستند باید تمامی این شرایط مهیا شود.
همچنین باید امکانات اولیه و سالن تمرین را از یاد نبرد که برخی از آنان از این نیازها هنوز بی‌بهره‌اند. بنابراین بسترسازی مهم‌ترین راهبرد دستیابی به مدال برای زنان وزنه‌بردار ایرانی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

محققان آمریکایی: تا پایان سال به واکسن کرونا دست پیدا می‌کنیم

پاریسن‌ژرمن کنار کشید

پیشکسوت استقلال آزاد شد

شارژ روحی آبی‌پوشان

تکلیف فینال لیگ قهرمانان آسیا هم مشخص شد

جدایی لژیونرهای ایرانی از تیم بلژیکی

روز تاریخی رئال‌مادرید

فریاد یحیی بر سر پرسپولیسی‌ها؛ قهرمان نیستید!

شعر زیبایی که رهبر انقلاب امروز خواندند، از که بود؟

آخرین وضعیت «بانو قدس ایران» و «فرزند صبح»

چرا پست‌های همایون شجریان یک چهارم امیر تتلو لایک می‌شوند؟

مغز متفکر مهار کرونا در سوئد: با ممانعت از قرنطینه مردم زیادی را به کُشتن دادم

نگاه انسانی و عادلانه به زنان؛ خط مشی راهبردی امام (ره)

منافع و مضرات استفاده از کتامین در درمان افسردگی

موزیک ویدئوی نوستالوژی فرزاد فرزین به نام «عاشقم باش»

عدم گزارش خسارت مالی و جانی از زلزله ایلام

خلبان ‌ها در طول پرواز به‌جز هدایت هواپیما دیگر چه می‌کنند؟

حال و هوای زائران کربلای معلی

عصرانه/ آموزش مرحله به مرحله نان رول دارچینی

هوای گرم تأثیر قابل توجهی بر کاهش انتقال کرونا ندارد

لباس بیمار مبتلا به کرونا را نَتِکانید!

تلاش برای رفع ممنوعیت انجام بازی تدارکاتی

نتیجه جلسه AFC درباره لیگ قهرمانان آسیا مشخص شد

رقیب استقلال به دنبال جذب مرد سال آسیا

بازگشت هواداران به ورزشگاه‌ها غیرممکن است!

اطلاعیه AFC بعد از برگزاری جلسه با کشورهای شرق و غرب آسیا

شانس یوونتوس از منچسترسیتی بیشتر است

لیگ فوتبال عراق لغو شد

هواداری از دیار شاخه‌ها

شرایط ویژه وریا غفوری تا پایان فصل

حمایت کمیته بین‌المللی المپیک از اعتراض ورزشکاران به وقایع آمریکا

زمان برگزاری لیگ قهرمانان آسیا مشخص شد/ احتمال حضور تماشاگران

کتابی که آغازگر حرکت سیاسی امام خمینی بود

بخشی از کتاب/ انقدر در زندگی خودخواه نباشیم!

دریافت هرگونه وجه نقد برای کمک به حیات وحش خائیز کذب محض است

راهی که با «خروج» شروع شد چگونه به فیلم‌های پشت سد اکران مانده رسید؟

تعداد جانباختگان از مرز 8000 نفر گذشت/ 9 استان در وضعیت هشدار

راهکارهایی برای کاهش جذب روغن هنگام سرخ کردن بادمجان/ بادمجان چه خواصی دارد؟

برگزاری امتحانات پایه دوازدهم به صورت حضوری

ایرانیان بالای 15 سال چگونه وقت خود را می‌گذرانند؟

گوناگون/ عروسک‌هایی شبیه نوزادانی که تازه متولد شدند!

نماهنگ امام مهربان با نوای مهدی سلحشور

کشف بزرگ‌ترین منطقه آتشفشانی در نیوزیلند

منتظران فرج از نیمه خردادیم با نوای مهدی رسولی

از شما/ نهار امروز

از شما/خورشت نوبرانه چغاله بادام

از شما/قیمه حدیث پز

از شما/شله زرد

از شما/مافین نان تست

از شما/نان شیرمال