آریا بانو

آخرين مطالب

سرقت دوربین‌ مداربسته بیخ گوش معاون رئیس‌جمهور! سياسي

سرقت دوربین‌ مداربسته بیخ گوش معاون رئیس‌جمهور!
  بزرگنمايي:

آریا بانو - سرقت دوربین‌ مداربسته بیخ گوش معاون رئیس‌جمهور!
٠
٠
تسنیم / در حالیکه انتظار می‌رفت سازمان حفاظت محیط زیست خبر سرقت دوربین‌های سایت ارزشمندترین جانوران کشور را به موقع و با جزئیات اعلام کند، تاکنون در برابر این اتفاق، سکوت مطلق اختیار کرده است.
چند روز پیش، خبر باور نکردنی "سرقت دوربین‌های مداربسته سایت یوزپلنگ" در پارک پردیسان تهران، بیخ گوش معاون رئیس‌جمهور منتشر شد اما آنطور که باید و شاید مورد واکاوی قرار نگرفت.
علت این بی‌توجهی را البته باید پنهان‌کاری سازمان حفاظت محیط زیست دانست چرا که در جایی که انتظار می‌رفت این سازمان خبر سرقت دوربین‌های سایت ارزشمندترین جانوران کشور را به موقع و با جزئیات اعلام کند، تاکنون در برابر این اتفاق، سکوت مطلق اختیار کرده است؛ در واقع اگر رئیس کلانتری مرزداران در گفت‌وگو با رسانه‌ها خبر از دستگیری متهمان سرقت دوربین‌های سایت یوزپلنگ نداده بود، این خبر همچنان از افکار عمومی و رسانه‌ها پنهان مانده بود.
سرهنگ علی آقا طیبی، رئیس کلانتری 139 مرزداران که خبر سرقت دوربین‌های سایت یوزپلنگ، برای نخستین بار، به نقل از وی اعلام شد در این باره به رسانه‌ها گفت:
ساعت دو بامداد روز هفدهم ماه جاری خبری مبنی بر سرقت دوربین های مداربسته در اتوبان حکیم بین بزرگراه یادگار امام و شیخ فضل الله نوری واصل شد که به قید فوریت ماموران برای بررسی موضوع به محل اعزام شدند. با بررسی موضوع در محل مشخص شد عوامل حراست سازمان محیط زیست یک سارق را دستگیر کرده‌اند که اگرچه ابتدای امر منکر سرقت ارتکابی بود اما با تجسس بدنی از او یک دوربین مداربسته کشف و ضبط شد. در ادامه مشخص شد متهم 28 ساله ساکن تهران است و او در برابر ماموران به سرقت خود اعتراف کرد و خودروی 405 خود را که با آن به حیات وحش آمده بود برای بررسی های بیشتر به ماموران نشان داد؛ با بازرسی خودرو، دو دستگاه دوربین مداربسته که به صورت حرفه ای در صندوق عقب خودرو جاساز شده بود کشف شد! دوربین‌‌ها همگی متعلق به اطراف قفس یوزپلنگ آسیایی بودند که از گوشی سارق نیز با هماهنگی‌های قضائی بازبینی انجام شد و پیام‌هایی در رابطه با اموال مسروقه با یک مالخر مشاهده شد که نشان از رد و بدل شدن اموالی بین آنها داشت.
اما آیا ماجرا یک سرقت ساده است و متهمان این سرقت، شیئی ارزشمندتر از دوربین‌های مداربسته سایت یوزپلنگ در پارک پردیسان در نظر نداشته‌اند که خطر سرقت از فاصله چند متری سازمان حفاظت محیط زیست و دفتر معاون رئیس‌جمهور را به جان خریده‌اند؟
در حالی که بنا به گزارش پلیس، خبر سرقت دوربین‌های مداربسته سایت یوزپلنگ پارک پردیسان، در تاریخ 17 شهریور به کلانتری مرزداران اعلام شده، خبرنگار تسنیم، روز 27 مرداد یعنی 20 روز پیش از این تاریخ، طی گزارش‌هایی غیررسمی، خبر قطع تصاویر دوربین‌های مداربسته سایت یوز را دریافت کرد اما از آنجا که گفت‌وگو به منظور رد یا تایید خبر با مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست و پارک پردیسان مقدور نشد، تسنیم از انتشار خبر خودداری کرد.
اینکه قطع تصاویر دوربین‌های تنها سایت نگهداری یوزپلنگ آسیایی با سرقت دوربین‌های مذکور در ارتباط است یا نه پرسشی است که "علی عمارلویی، پیمانکار پارک پردیسان" به آن پاسخ منفی داده و می‌گوید: سه دوربینی که اخیراً سرقت شده شدند دوربین حفاظتی بوده و مسیر منتهی به مرکز نگهداری از یوز را تحت پوشش قرار می‌دادند اما دوربین‌های پایش مرکز که محل نگهداری یوزپلنگ ها را پوشش می‌دهند به سرقت نرفته و تصاویر ثبت شده توسط آنها به طور کامل موجود است.
اما یک مقام قضایی در پاسخ به این پرسش که آیا انگیزه سرقت سه دوربین حفاظتی مرکز نگهداری از یوزپلنگ، کسب درآمد حاصل از فروش آنها بوده یا نه می‌گوید: بررسی‌های اولیه و غیرکارشناسی، حکایت از تلاش برای از بین بردن یوزپلنگ‌ها دارد اما علت اصلی این سرقت و جزئیات آن همچنان در دست بررسی قرار دارد.
البته از آنجا که اخیراً خبرهایی مبنی بر استفاده نابه‌جا از داروها برای یوزپلنگ‌های پارک پردیسان منتشر و توسط مدیرکل حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست هم تایید شد، خبر غیررسمی قطع تصاویر دوربین‌های این مرکز و سپس خبر سرقت دوربین‌های حفاظتی آن، شبهه تصمیم‌گیری‌هایی مخفیانه برای روند درمان و نگهداری آنها را تقویت می‌کند.
به گزارش تسنیم، «دلبر» ماده‌یوزی که در ماه‌های نخست تولد از زیستگاهش در منطقه توران استان سمنان زنده‌گیری شده و پس از مدتی روزگارگذران در محوطه‌ای فنس‌کشی‌شده، به پارک پردیسان تهران منتقل شد تا در همسایگی «کوشکی»، یوز نری که با داستانی مشابه و شبهه‌برانگیز از زیستگاهش در میاندشت خراسان شمالی جدا شده و سر از تهران درآورده بود، چرخ تکثیر یوز در اسارت را برای سازمان حفاظت محیط زیست بچرخاند!
دلبر و کوشکی که از زیستگاه‌های خود جدا شده و با هدف تولید‌مثل به تهران منتقل شده و چهار سال از عمر خود را در مرکز آلودگی هوا و هیاهوی شهر گذرانده‌اند حالا به‌ترتیب هشت‌ ساله و دوازده‌ ساله هستند؛ این دو یوز بداقبال که نتوانستند در این محوطه محصور به‌صورت طبیعی تولیدمثل کنند، حالا مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست را در اجرای طرح لقاح مصنوعی هم ناکام گذاشته‌اند.
به جز کوشکی و دلبر، ماده یوز جوان دیگری هم در پارک پردیسان روزگار می‌گذراند که دی ماه 96، به فاصله اندکی از قطع همکاری سازمان ملل با پروژه یوز، سر از پارک پردیسان تهران درآورد؛ یوز جوانی که به گفته سازمان حفاظت محیط زیست به سفارش قاچاقچیان از زیستگاهش در میاندشت زنده‌گیری شده و نهایتاً از قاچاقچیان ضبط و به پارک پردیسان منتقل شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روایت حسن روحانی از نوفل لوشاتو در 19 آذر 1357

هشدار 773 متخصص روانپزشک به کنگره آمریکا

تصویب طرح کاهش مجازات حبس در کمیسیون قضایی مجلس

ارائه خدمات اولیه بهداشتی رایگان به پناهندگان/ افزایش سطح سواد آنها

تاثیر تحریم‌های آمریکا بر حمایت ایران از پناهندگان

مراسم ازدواج ساده دختر حسن روحانی رئیس جمهور ایران!

چهره های شاخص انتخابات مجلس که وارد سیاست شدند را بشناسید

توهین پناهیان به نمایندگان مجلس در خطبه اخیر و واکنش فلاحت پیشه!!

چه کسانی آمدند؛ سایه روشن‌های مجلس یازدهم

مناسبات آیت‌الله طالقانی با مجاهدین خلق چگونه بود؟ / روایت لطف‌الله میثمی را بخوانید

دلیل استفاده حسین شریعتمداری از کامپیوترهای آمریکایی

ابلاغ سند توسعه زنان خوزستان با حضور معاون رئیس جمهور

تصاویری از دومین روز ثبت‌ نام داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم

استقبال داوطلبان در نخستین ساعات ثبت نام

پیشنهاد لایحه دوفوریتی ماده واحده اعمال سه جانبه گرایی در ارکان عالی سازمان تامین اجتماعی

نشست‌های انتخاباتی در استان‌ها جان می‌گیرد

دولت عراق مسئولانه و موثر با مهاجمان به سرکنسولگری ایران برخورد کند

پاسخ آیت‌الله هاشمی به تمایل خلخالی برای نخست‌وزیر شدنش: من خودم قبولت ندارم

پاسخ جهرمی به درخواست نمایندگان درباره وصل اینترنت موبایل!!

با قطع اینترنت جلوی هزینه‌ بیشتر را گرفتیم/ دو بار با اعلام طرح، هجوم به پمپ بنزین‌ها آغاز شد

حناچی: بابت شلوغی مترو از مردم عذرخواهی می‌کنم

نظرخواهی کیهان از حسن روحانی، 39 سال پیش / رابطه دین و سیاست چگونه است؟

واکنش کاربران به پروژه ساخت جزیره مصنوعی سپاه در ایران

جزئیات دستگیری نواب صفوی، شش روز پس از سوءقصد به جان حسین علاء

دولت هیچگاه مخالف جریان آزاد اطلاعات نبوده است

دیدار برنامه‌ریزی نشده وزیر ایتالیایی با خاتمی در سال 1380 / ابراز تعجب ایتالیا از اظهارات سفیر آمریکا درباره آمادگی برای مذاکره با ایران

گزارش قتل یک رئیس جمهور / جان کندی، رئیس‌جمهور آمریکا چگونه کشته شد؟

تحریم آذری جهرمی واکنش جالب او را در پی داشت

کندی، کاریزماتیک‌ترین رئیس‌جمهور آمریکا

تصاویری از بازدید پادشاه و ملکه اسپانیا از غرفه ایران

بلایی دردناک که اشرار و اغتشاشگران بر سر مدافعان وطن آوردند!!

فعالان اقتصادی زن چادری و مانتویی در ملاقات با رهبر انقلاب!

قضیه توزیع اسلحه در کردستان هیچ رابطه‌ای نه با ارتش دارد و نه با شخص من

چرا دو گروگان سیاه‌پوست سفارت آمریکا بعد از چهارده روز آزاد شدند؟ / موسوی خوئینی: احترام خاصی که برای دکتر مارتین لوترکینگ قائلیم موجب این حرکت بوده است

شعری که از نظر حضرت آیت الله خامنه ای تن شاملو را در گور لرزاند!!

برقراری تدریجی اینترنت در استان‌های کشور

زمینه اعتراض آرام در کشور مهیا نیست!

بیانیه کاخ سفید در حمایت از آشوب در ایران

جدایی سازمان زندان‌ها از قوه‌قضاییه در مجلس بررسی می‌شود

آخرین وضعیت لایحه جامع اداری و استخدامی کارکنان قوه قضاییه

ترامپ و کیم کارداشیان عاشق هم شدند؟!

عدم اجرای پروتکل الحاقی برگه برنده‌ای برای ایران نیست

آغاز سخنرانی رییس‌جمهور در سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

واکنش تند کیهان به لباس لیلی رشیدی در جشنواره بین المللی

عناوین روزنامه‌های امروز چهارشنبه 98/8/22

دکتر مصدق: دادگاه نظامی برای رسیدگی به تقصیر افسران است نه نخست وزیران

از تولد حسن روحانی تا زلزله 7.3 ریشتری در سرپل ذهاب؛ امروز در تاریخ روز مهمی است

همه حاشیه‌های زیست سیاسی روحانی/ نظر شما درباره عملکرد رئیس‌جمهور چیست؟

دکتر مصدق: آقا چرا نمی‌گذارید حرف بزنم؟!

ترور مهمی که تلویزیون سانسورش کرد!