آریا بانو

آخرين مطالب

حسین ایمانی جاجرمی: جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات به چند پاره شدن جامعه می‌انجامد / شهرسازی و معماری نادرست مردم را به انزوا سوق می‌دهد گفتگو

حسین ایمانی جاجرمی: جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات به چند پاره شدن جامعه می‌انجامد / شهرسازی و معماری نادرست مردم را به انزوا سوق می‌دهد
  بزرگنمايي:

آریا بانو - یک جامعه‌شناس جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات و شهرها را عنصر مهمی در چند پاره شدن جامعه و سوق دادن افراد به سمت انزوا دانست.


سرویس معماری هنرآنلاین: حسین ایمانی جاجرمی جامعه‌شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، پیوند بین حوزه جامعه‌شناسی و معماری و شهرسازی را امری بدیهی خواند و در این‌باره به خبرنگار هنرآنلاین گفت: پیوند بین حوزه‌های علمی در روزگار فعلی امری بدیهی و مسلم است این در حالی است که با بحث‌های مطرح شده کنونی، جامعه‌شناسی به نحوی مکمل و حتی هدایت‌کننده بحث‌های معماری و شهرسازی به شمار می‌رود.
او افزود: در کتاب مرگ و زندگی شهرهای بزرگ آمریکایی اثر خانم جین جیکوبز و جنبش شهرگرایی نوین که به راه افتاده، همواره بحث بر این بود که تعاملات اجتماعی در محلات، شهرها و ... چقدر در زندگی انسان‌ها تأثیرگذار هستند. در واقع اگر ما بعد انسانی را نادیده بگیریم، یقیناً اجتماع تسلیم قدرت‌های مکانیکی می‌شود.
این جامعه‌شناس تصریح کرد: اخیراً در آمریکا کتابی با عنوان "کاخ‌هایی برای مردم؛ چگونه زیر بنای اجتماعی می‌تواند به نبرد با نابرابری و قطبی شدن و زوال زندگی مدنی کمک کند" از اریک کلایننبرگ؛ استاد جامعه‌شناسی در آمریکا منتشر شده است. او در این کتاب به این موضوع می‌پردازد که اساساً راه درمان مؤثر برای خشونت، اختلافات، تضادهای موجود در شهر و حتی تغییرات اقلیمی و موج‌های مخرب، در زیرساخت‌های اجتماع نهفته است که متأسفانه کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. در واقع این جامعه‌شناس بر این مسئله تأکید دارد که با استفاده از بافت و زیربنای اجتماعی مناسب می‌تواند جامعه را به سمت بهتری از نظر رفتاری و اجتماعی سوق داد.
ایمانی جاجرمی، نادیده گرفته شدن جامعه‌شناسی در عرصه شهرسازی و معماری را امری بدیهی خواند و گفت: به طور حتم باید درباره ایران مطالعات بیشتری انجام شد تا پاسخی کاملاً علمی به مسئله جایگاه جامعه‌شناسی در عرصه معماری و شهرسازی ایران بدهیم؛ اما بدیهی است که شهرسازی و معماری در ایران تسلیم پول و تجاری‌سازی شده است؛ بنابراین توجه به ابعاد انسانی و زیرساخت‌های اجتماعی در آن رعایت نمی‌شود.
او بر لزوم وجود فضاهای عمومی برای معاشرت مردم تأکید کرد و افزود: شرایط کنونی ما به نحوی است که اغلب ما حسرت فضاهایی مانند بلوار کشاورز را داریم که در آن شرایط مناسبی مانند پیاده‌روهای عریض، فضای سبز، آب، درخت و... وجود دارد و امکان پیاده‌روی را برای عموم مردم فراهم می‌کند. این در حالی است که ما می‌بینیم علی‌رغم حرف‌هایی که درباره اهمیت جمعیت پیاده در شهر زده می‌شود، فضاهایی که در توسعه جدید ساخته می‌شوند، دارای چنین استانداردهایی نیستند و عموماً به شکلی منقطع هستند.
این جامعه‌شناس خاطرنشان کرد: شرایط در شهرهای ما به گونه‌ای است که فضاها برای پیاده‌روی و حتی اتصال مناطق به یکدیگر کاملاً منقطع هستند در حالی که در کشورهایی مانند آمریکا و تمام دنیا، محلات به یکدیگر متصل می‌شوند.
ایمانی جاجرمی، جداسازی محلات از یکدیگر را دارای آسیب اجتماعی دانست و گفت: نگاه منقطع به محلات و شهرها به جدایی‌گزینی طبقاتی و چند پاره شدن اجتماع می‌انجامد در حالی که وقتی فضاها و زیرساخت‌ها را به یکدیگر متصل کنیم، فضایی در اختیار مردم قرار داده‌ایم که در مواقع بحران به داد یکدیگر برسند.
او ادامه داد: ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که تغییرات اقلیمی و بلایای طبیعی امری مسلم است بنابراین در تمام دنیا باید منتظر بحران‌های غیرمنتظره باشیم به خصوص در ایران که مسئله زلزله امری جدی است. در چنین شرایطی قطعاً باید به این فکر باشیم که مردم بیشتر با یکدیگر تعامل داشته باشند تا در مواقع بحران که عملاً تکنولوژی و بسیاری از بحث‌های زیرساختی وجود ندارند، مردم بتوانند به یکدیگر کمک کنند.
این جامعه‌شناس، شهرسازی و معماری را عنصر مهمی در سلامت روحی جامعه دانست و بیان کرد: به طور حتم نحوه شهرسازی و معماری بر عملکرد مردم در جامعه تأثیرگذار است. در واقع بین سلامتی و پیوندهای اجتماعی یک ارتباط عمیق وجود دارد؛ بنابراین باید فضاهایی را برای نزدیک کردن و تعامل مردم مدنظر قرار دهیم.
ایمانی جاجرمی ادامه داد: بخشی از مشکلات جامعه امروز ما به شهرسازی و معماری مربوط است زیرا سیاست‌هایی چون جدایی‌گزینی در پیش گرفته شده که عملاً به افزایش خشونت می‌انجامد. در واقع یک شهرساز باید به عنوان رهبر تصمیم‌گیری در عرصه شهری بداند که اولویت نخست در هر شهری، بحث تحرک است؛ بنابراین باید فضاهای پیاده را مدنظر قرار دهد؛ زیرا به واسطه چنین فضاهایی امکان آشنایی افراد با یکدیگر و شکل‌گیری دوستی‌های عمیق امکان‌پذیر می‌شود که می‌تواند در مواقع بحران بسیار مفید واقع شود.
او افزود: اگر اولویت‌های نخست در شهرهای‌مان فضاهای خصوصی باشد، مردم به سمت انزوا سوق پیدا می‌کنند و در آن غرق می‌شوند. این مسئله با وجود رسانه‌های اجتماعی که بیشتر مردم را به سمت انزوا و تنهایی برده‌اند، می‌تواند برای جامعه خطرناک باشد.
این مدرس دانشگاه تصریح کرد: باید یک بازاندیشی در فضاهای شهرسازی و معماری داشته باشیم ضمن اینکه ضروری است دانشکده‌های مشترکی نیز در این بخش ایجاد کنیم تا رشته‌هایی چون جامعه‌شناسی و معماری و شهرسازی بتوانند با یکدیگر در ارتباط بیشتری باشند. ارتباط این رشته‌ها با یکدیگر امری ضروری است زیرا بحران‌های شهری هم‌اینک نیز آشکار شده و نیازمند بازبینی و راه‌حل‌های درست است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چهره ها/ ماجرای فیلمی که امیر آقایی هیچ وقت نساخت!

فصل دوم «تازه‌شو» روی آنتن شبکه دو می‌ رود

واکنش جدید مهناز افشار به ماجرای محسن تنابنده و شیرخشک‌های فاسد!

عمو پورنگ با مادرش مشغول خوشگذرانی در دربند

گزارشی از دور دور اندرزگو به جای نشستن در قرنطینه کرونا

شایعه نخ نمای واگذاری کیش به چینی ها

هنرهای خیابانی تهران که کرونا باعث شده دلتنگ‌شان شویم

گزارش وزیر بهداشت از نتیجه طرح غربالگری برای 61 میلیون نفر

پیش‌بینی جانباختگان کرونا در ایران تا خرداد ماه

پیش‌بینی تندباد موقت در پایتخت

نگاهی به حال و هوای خیابان‌ها و بازارها در طرح فاصله‌گذاری پایتخت

11 راه برای تبدیل شدن به محبوب ترین کارمند

چرا عسل هیچ وقت فاسد نمی شود؟

چهره ها/ آزیتا ترکاشوند با گریم تاریخی

فصل دوم «محرمانه خانوادگی» روی آنتن افق

چهره ها/ تذکری که کارگردان مستند انقلاب جنسی درباره پایتخت داد

تعطیلی مدارس جزیره کیش تا پایان فروردین

با این 4 مورد تنش‌های در خانه ماندن را کاهش دهیم

شیوه‌نامه آموزش مجازی در «شاد» برای دوره متوسطه

ضد عفونی کردن برخی معابر تهران به وسیله هفت دستگاه مه پاش

از شما/لوبیا پلو

از شما/ماهی خ خوشمزه

از شما/جاتون خالی

از شما/کباب تنوری

از شما/سالاد ماکارونی خوشمزه تقدیم شما

از شما/کیک شکلاتی خانگی

از شما/پیتزا و پیراشکی

از شما/مرغ شکم پرخوشمزه ی ما

از شما/ارسال عکس برای بخش آشپزی

طرز تهیه اکبر جوجه اصلی در خانه

چربی دور شکم منجر به التهاب ناگهانی پانکراس می شود

علل و فوائد حرف زدن کودک با خودش

بارداری‌های عجیب و غریب

بهناز جعفری: در قرنطینه محض به سر می‌برم

چهره‌ ها/ اعتراف آقای بازیگر به زشت بودنش!

چهره ها/ نگاهِ متفاوت مبینا نصیری به اوضاع کرونایی

کمند امیرسلیمانی: بعد از 26 سال هنوز می‌پرسند چرا بدجنس‌بازی درمی‌آوری؟!

آغاز صدور ضمانت نامه اعتباری برای تعاونیهای تولید کننده محصولات بهداشتی و مقابله کننده با ویروس کرونا

کرونا در ایران 40 روزه شد؛ آخرین آمارها از مبتلایان و فوتی‌ها

جدیدترین آمار ابتلا به ویروس منحوس کرونا در ایران

پارامترهای اصلی طرح فاصله گذاری اجتماعی برای مقابله با کرونا

پیش بینی و تحلیل ستاد ملی کرونا از چگونگی شیوع این بیماری

تقدیر آستان قدس رضوی از پزشکان و کادر درمانی یک بیمارستان

سیزده به در امسال در خانه می‌مانیم

حال و هوای گرمخانه های تهران در این روزها

زیر و بم ادامه ترم تحصیلی جاری در دانشگاه آزاد

آخرین آمار از جانباختگان کرونایی در ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت

صدور دستورالعمل برای تولید و بازنشر محتوای کرونایی در فضای مجازی

احتمال توقف نسخه کاغذی روزنامه ها تا پایان محدودیت های کرونایی

مهم‌ترین کشفیات و حقایق در دهه‌ی گذشته‌