آریا بانو

آخرين مطالب

ابعاد اسلامی و جهانی شیر مادر مقالات

ابعاد اسلامی و جهانی شیر مادر
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
ابعاد اسلامی و جهانی شیر مادر
k ٤.٢
٥
جام جم / موضوع جدیدی نیست؛ تقابل مخالفان و موافقان شیر مادر و شیر خشک، ماجرایی نیست که برای دیروز و امروز باشد. سال‌هاست هرکسی بنا بر دلایل مختلف شخصی (و گاهی علمی)، تصمیم بر انتخاب یکی از این دو نوع شیر برای کودکش می‌گیرد و البته که هیچ خرده‌ای برای تصمیمش نیست؛ اما حالا داستان اصلا برتری یکی از این دو نوع شیر نیست. در هفته جهانی شیردهی و البته روز شیردهی در ایران، به بررسی ابعاد اسلامی شیردهی مادر به کودک پرداخته‌ایم؛ مسأله‌ای که هرچه بیشتر در آن دقیق می‌شویم، بیشتر بر حقانیت اسلام در تمام دوره‌ها پی می‌بریم. در واقع اصل حرف این است که موضوعی که با ریز جزئیات در 14 قرن پیش توسط اسلام و ائمه مطرح شده است، حالا الگوی کشورهای صنعتی و پیشرفته در علم قرار گرفته است. این گزارشی است برای همه مادرانی که آگاهانه انتخاب کرده‌اند و آگاهانه پای انتخابشان ایستاده‌اند.
جایگاه تغذیه در قرآن
قرآن برنامه زندگی است؛ برنامه‌ای کامل و جامع که از نظر ما کوچک‌ترین ایرادی به آن وارد نیست و طبیعتا جنبه‌های مختلف زندگی انسان را شامل می‌شود. تغذیه و خورد و خوراک هم یکی از بخش‌های اساسی زندگی هر انسانی از بدو تولد است که قرآن به ابعاد مختلف آن در سنین مختلف اشاره و توصیه
کرده است؛ آن‌قدر که حتی نام بعضی از غذاها را به تاکید یاد کرده است و از خواصش گفته است. مثلا در سوره نحل از خاصیت شفابخشی عسل می‌گوید و در سوره مریم به حضرت مریم می‌گوید که موقع زایمان از رطب (خرما) و آب استفاده کند و در آیاتی دیگر از خواص زیتون و انجیر می‌گوید. استفاده از غذاهای پاک و حلال، سفارش به کم‌خوری و دوری از پرخوری، پرهیز کردن و روزه و توجه به دیگر نعمت‌های خدا هم از دیگر توصیه‌های قرآن کریم درباره تغذیه است. با این اوصاف، پس خیلی موضوع عجیبی نیست همین قرآنی که با جزئیات به چنین مسائلی می‌پردازد، از تغذیه و خوراک نوزاد در روزهای اول تولدش نگذرد و بهترین خوراک‌ها را برایش سفارش کند. توصیه قرآن به تغذیه کودک از شیر مادر از همین سفارش های الهی است که ابعاد علمی‌اش هم به دفعات اثبات شده‌اند.
نگاه اسلام به شیر مادر
شیر مادر از موضوعات مهمی است که قرآن توجه ویژه‌ای به آن داشته است و با استناد به آیه‌های مختلف در سوره‌های بقره، احقاف، لقمان، طلاق و قصص در قرآن کریم، شیر دادن مادر یا دایه به کودک شیرخواره بسیار توصیه شده است. موضوع شیردهی مادر به کودک از نظر قرآن آن‌قدر با اهمیت است که به جنبه‌های مختلف آن هم پرداخته است تا نه مادر و نه فرزندش، در روند شیردهی با مشکلی مواجه نشوند؛ مدت زمان شیردهی، حقوق مادر و پدر در این دوران و خواص شیر مادر برای نوزاد از موضوعاتی است که قرآن گریزهای مفصل و بدون چون و چرایی بر آن زده است. ضمن این‌که استناد بر احادیث و روایات از ائمه هم این توصیه‌ها را تکمیل می‌کند. آن‌قدر که به نقل از امام‌علی(ع) داریم: «هیچ شیری مبارک‌تر از شیر مادر برای استفاده بچه نیست.» دندان نوزادی نیز که از شیر مادر تغذیه می‌کند، سالم‌تر از نوزادانی است که از شیر خشک تغذیه می‌کنند و حتی در مقابل امراض هم مقاوم‌تر هستند. اما با همه این اوصاف، چیزی که در این آیات و روایت‌ها نمی‌بینیم، اجبار است؛ موضوعی که راه را برای همه مادران در شرایط متفاوت باز گذاشته است و اختیار عمل کافی به آنها می‌دهد.
حقوق مادر و کودک
چیزی که در تمام جنبه‌های مختلف قرآن دیده می‌شود، حق و حقوق انسان‌هاست. در آیه 233 سوره بقره، قرآن حق شیردهی را برای کسی می‌داند که کودک را به دنیا آورده است نه کسی که ممکن است بتواند در جایگاه مادری قرار بگیرد. در واقع قرآن حق شیر دادن را به مادر کودک که او را به دنیا آورده است می‌دهد و می‌گوید که مادر حق دارد که احساس رضایت جسمی و معنوی شیردادن را بچشد و هیچ‌کس هم نمی‌تواند این حق را از او بگیرد، همان‌طور که نمی‌شود او را به شیر دادن اجبار کرد. موضوع جالب این است که در مسأله شیر مادر، قرآن صرفا توصیه می‌کند و می‌گوید که این برای شما بهتر است، اما اجباری در کار نیست. همان‌طور که از مدت زمان دو سال برای شیردهی می‌گوید، اما آن را اجبار نمی‌کند و تشخیصش را بر عهده پدر و مادر کودک می‌گذارد، اما این ماجرا وجه دیگری هم دارد؛ یعنی همان‌قدر که مادر حق تصمیم‌گیری برای شیر دادن یا ندادن را دارد، می‌گوید که کودک هم حق دارد که دوران شیرخواری را به طور طبیعی بگذراند و از شیر مادر خودش استفاده کند تا بهره‌های غذایی و روحی بالایی ببرد. همه این اما و اگرها نشان می‌دهد اسلام تا چه اندازه برای حقوق کودکان و مادران ارزش قائل است و نمی‌خواهد کوچک‌ترین ضرری به هیچ‌کدام از آنها وارد شود.
مدت شیردهی
از لحظه تولد تا شش ماهگی کودک، تنها شیر و در درجه اول، شیر مادر است که می‌تواند کودک را به رشد برساند، اما قرآن مدت زمان شیردهی کامل را دو سال می‌داند. در واقع اسلام می‌گوید مادران فرزندان شان را دو سال کامل شیر می‌دهند؛ البته دو سال برای کسی است که بخواهد شیر دادن را به اتمام برساند و اگر کسی غیر از این هم تصمیم بگیرد، حق انتخاب دارد. موضوعی که قرآن روی آن تاکید می‌کند این است که اگر کسی بخواهد کودک را زودتر از شیر بگیرد، هیچ گناهی بر گردنش نیست. در واقع شیردادن برای بسیاری از مادران مشکلاتی به همراه دارد. قرآن می‌گوید هیچ‌کس موظف به انجام این کار بیشتر از مقدار توانایی خودش نیست و مادران حق دارند با توجه به وضع نوزاد و رعایت سلامت او و البته خودشان، این مدت را کمتر هم کنند. از نظر قرآن، پدر و مادر باید مصالح فرزند را در نظر بگیرند و با همفکری و توافق و به تعبیر قرآن با رضایت و مشورت همدیگر برای گرفتن کودک از شیر برنامه‌ای تنظیم کنند؛ البته باید حواسشان باشد مصالح کودک را پایمال نکنند.
و معجزه
محمدرضا نقی‌پور، معاون بهداشت علوم‌پزشکی استان گیلان می‌گوید: امروز دیگر با پیشرفت‌های علمی، بر همگان ثابت شده است که شروع تغذیه کودک در ساعت اول بعد از تولد با شیر مادر است و تا شش ماه ادامه پیدا می‌کند؛ تغذیه‌ای که تا دو سالگی ضامن سلامت کودک و البته مادر است. شیر مادر در شش ماه اول زندگی شیرخوار، تمام نیازهای غذایی او را تامین می‌کند و مناسب‌ترین غذا برای کودک شیر مادر اوست که این نشان از معجزه دارد؛ معجزهایی که در مواقع متعددی خودشان را نشان داده‌ و حقانیت اسلام را بر همگان ثابت کردند و حالا توصیه قرآن از مدت زمان شیردهی تا دو سال برای نوزاد، یکی دیگر از آنهاست. ماجرا این است که قرن‌ها پیش و در زمانی که جاهلیت در بین اعراب بیداد می‌کرد، کتابی آمد که از فواید شیر مادر برای کودک تا دو سال می‌گفت. حالا امروز همه تحقیقات نشان می‌دهد دو سالگی کودک، بهترین زمان برای قطع شیر مادر است و اگر در شرایط طبیعی و تا قبل از دو سالگی، شیر مادر را از کودک بگیریم، او را از فواید آن محروم کرده‌ایم؛ در واقع تعیین مدت شیردهی توسط قرآن، موضوعی است که امروز همه دانشمندان جهان به آن دست یافته‌اند. معجزه‌ای فراتر از این سراغ دارید؟


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آمار ثبت نام در هنرستان ها افزایش یافت/ نحوه برگزاری کارگاه های عملی

حمله به دشمن اهلی!

بررسی ترکیب اصلی بارسلونا زیرنظر کومان

عکسی از تیم ملی در سال 59 که احتمالا ندیده‌اید!

مصاحبه استقلالی‌ها پیش از بازی انگیزه ما را 2-3 برابر کرد

زلاتان برای همه مثل یک بت است

نارضایتی رونالدو از شرایط جدیدش در یوونتوس

رقابت رئال مادرید و لیورپول برای امباپه در تابستان آینده

سه ستاره‌ای که در صورت نبود کرونا امسال رئال مادریدی می‌شدند

خشم هواداران بارسلونا از قرار گرفتن تودیبو در لیست فروش

سوارز در یک قدمی اتلتیکو مادرید

علل درد‌های خاص در آقایان

منصوریان: جو ورزشگاه یادگار امام مثل آنفیلد است

منچستریونایتد راهی دور چهارم شد

واکنش جالب رونالدو به کودکی که ادایش را درآورد!

موراتا رسماً به یوونتوس پیوست

طارمی و سردار در سید یک؛ مسی و رفقا در سید دو!

توضیح پزشک پرسپولیس درباره سه بازیکن مصدوم

هومن حاج عبداللهی برای شکست استقلال تلویزیون را می شکند!

لیگ کشتی فرنگی را بدون مشکل در سنندج برگزار می‌کنیم

رحمتی و پاسخ منفی به فرصت جدید خداحافظی

خطر سرطان از ویروس کرونا کمتر نیست

برنامه‌های درسی امروز شبکه‌های "آموزش"، "چهار" و "قرآن"

رنکینگ باشگاه‌های فوتبال جهان/ صعود پرسپولیس در آسیا

امامعلی، آخرین خرید لیگ برتری مس رفسنجان

پاتوسی به ایران بازگشت

مستجاب الدعوه سرپرست فدراسیون نجات غریق شد

واکنش باخ به برگزاری مسابقات ورزشی در روزهای کرونایی

آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد

آزمون حساس استقلال برای صعود با معادلات ریاضی

استقلال را دست کسی دادند که الان به جرم اختلاس زندانی است!

صعود یاران قدوس به دور چهارم جام اتحادیه فوتبال انگلیس

زلزله 4.2ریشتری رویدر را لرزاند

کاهش امید به زندگی مردم دنیا با همه‌گیری کووید 19

کشف هاله درخشان اطراف ستاره‌ی دنباله‌دار

جدایی هافبک اسپانیایی بایرن مونیخ قطعی شد

ستاره برزیلی نقره داغ می‌شود؟

سایت باشگاه استقلال هک شد

علیه رحمتی حرفی نزده‌ام

سرمربی جدید قشقایی شیراز انتخاب شد

سیوهای فوق العاده از سید مهدی رحمتی

نقاشی‌های کودکان بر توپ سوپرجام اروپا

بایرن مونیخ بهترین تیم جهان است

پیگیری تمرینات بارسلونا با حضور سوارز

مبلغ فروش اَلی کم نمی‌شود

اسمالینگ قیمت‌گذاری شد

مجتبی حسینی از هدایت نفت استعفا داد

پرسپولیسی‌ها ریکاوری کردند

مدیرعامل استقلال عازم دوحه می‌شود

مهاجم جدید مورینیو از ایتالیا می‌آید