آریا بانو

آخرين مطالب

وقتی اسم حجاب می آید کهیر می زنم! مقالات

  بزرگنمايي:

آریا بانو -

باسلام/ «وقتی اسم روسری و چادر و هرچیزی را که به حجاب مربوط است می‌شنوم، کهیر می‌زنم. باور کن انگار دست و پایم را بسته‌اند و مرا انداخته‌اند توی یک زندان. تصور کن، در این فصل که هوا آتش گرفته یک چادر سیاه هم بپیچی دور خودت، یا یک روسری را سفت گره بزنی دور سرت… تازه من هنوز جوانم خیلی وقت‌ها دلم می‌خواهد لباس های شیک بپوشم، لباس‌های رنگی و گل‌گلی. نه این که از الان مثل مادربزرگ‌ها رفتار کنم. قبول کنید حجاب گرفتن سخت است. دست و پای جوانی کردن و زندگی کردن را می‌بندد.»
نگاهت را عوض کن!
درباره‌ی چیستی حجاب و پوشش زنان زیاد شنیده‌ایم. از طرفی اگر در جمعی بنشینیم و درباره ی حجاب صحبت کنیم با انواع سوالات و شبهات روبه رو می‌شویم. اما در خیلی از موارد فقط کافی‌ست که دریچه‌ی نگاه‌مان را عوض کنیم. لزوم حجاب بر زنان و تاثیرات مثبت آن در آرامش روانی فرد و جامعه بر هیچکس پوشیده نیست. ولی چرا وقتی صحبت از خانم‌های محجبه به میان می‌آید ‌برخی از مردم فکر می کنند که آن‌ها افرادی نامنظم، منزوی و یا اخمالو هستند؟ واقعیت این است که آنها این توانایی را دارند که ضمن احترام به عرف و قانون، با استفاده از رنگ‌ها و لباس‌های که مناسب حضور در اجتماع است آرامش و انرژی مثبت را به اطرافیان خود هدیه کنند. اگر شما یک دختر محجبه هستید، یا گل‌دختری که فکر می‌کند نمی‌شود در عین رعایت حجاب زیبا و راحت بود همراه ما باشید.
روسری‌های رنگی پنگی
روسری و شال، یکی از مهمترین ملزومات حجاب است. شما برای هر مجلسی، برای حضور در هر مکانی نیاز به روسری دارید تا موهایتان را بپوشانید. برای یک خرید خوب، ابتدا باید انواع روسری‌ها را بشناسید.
روسری‌ نخی، روسری همه کاره:
روسری‌های نخی برای تابستان خیلی مناسب‌اند. خنک‌ و سبک هستند و باعث نمی‌شوند سر و موها عرق کند. اما اگر بخواهیم نکته سنج باشیم یک ایراد دارند؛ لبه‌‌ روسری نخی، به دلیل نازک بودن، خوب نمی‌ایستد. اما شما می‌توانید با گذاشتن طلق داخل روسری آن را روی سر محکم و صاف کنید. روسری‌های نخی بدون طرح با مانتوهای طرح‌دار تابستانی و یا گلدار بهاری خوب ست می‌شود و برای استفاده روزانه، خرید، تفریح و سفر مناسب است.
روسری حریر، محبوب دخترها:
روسری حریر، روسری سبک با طرح‌های رنگارنگ و گل‌گلی که دل دختران را می‌برد تا چندین طرح مختلف‌اش را بخرند این روزها بسیار محبوبند. اگر در باسلام بچرخید ده‌ها غرفه پیدا می‌کنید که در راستای اقتصاد مقاومتی، روسری‌های حریر می‌دوزند. صاحبان این غرفه‌ها به لبه روسری نوار می‌زنند و با ساق دستِ سِت دل از شما می‌برند. طرح‌های شاد و عرض زیاد این روسری‌ها، بسیار مناسب خانم‌های جوان است. این روسری‌ها برای مهمانی عصرانه، جشن‌های مولودی، دورهمی‌های دوستانه مناسب هستند.
روسری ساتن، سرسری و قشنگ
روسری‌های ساتن زمان جوانی مادرهای‌مان مد بودند و دوباره چند سالی است که جای خود را در دل جوان‌ها باز کرده‌اند. لبه روسری خیلی خوب می‌ایستد اما خود روسری خیلی لیز می‌خورد. اگر مدل لبنانی بسته شود ‌و یا با گیره و سوزن محکم شود، برای زیر چادر خوب است. این روسری‌ها برای پوشیدن با مانتو هم گزینه بسیار مناسبی است. البته اگر از سوزن‌ها و سنجاق‌های کاربردی استفاده کنید می‌توانید روسری ساتنِ محبوبتان را هر جا که خواستید سر کنید. چون با گیره‌های شیک و نگین‌دار و سنجاق‌های محکم روسری از سرتان تکان نمی‌خورد.
روسری ابریشمی، کمی خاص و لاکچری
روسری‌های ابریشم که به آنها سیلک هم می‌گویند، بیشتر مجلسی هستند. طرح‌های شاد و رنگبندی بسیار متنوعی دارند. مثل روسری‌های ساتن حاشیه‌دار یا طرح‌دار هستند. در طرح‌های مختلف گلدار، چهارخانه، آب‌رنگی، بته جقه، نقره کوب، طلاکوب، با حروف انگلیسی، با لگو برندهای دنیا و هزاران مدل دیگر وجود دارند. هنگام انتخاب روسری ابریشمی به دور روسری دقت کنید، معمولا روسری‌هایی که دورشان با دست دوخته شده است گران‌تر از روسری‌های دور دوز صنعتی هستند.
این سنجاق‌های دلبر
هرکدام از روسری‌های بالا را که انتخاب کنید برای سفت کردن‌شان روی سر و زیبا بستن‌شان نیاز به سنجاق و گیره دارید، خوب می‌دانید که دیگر دوره‌ی استفاده از گیره‌های سیاه و زخمت از بین رفته. شما می‌توانید با توجه به رنگ و جنس روسری‌تان، گیره و سنجاق انتخاب کنید. دنیای سنجاق‌ها و گیره‌ها و سوزن‌ها آنقدر زیبا و چشم‌نواز است که قول می‌دهم با دیدنشان دلتان آب شود. فارهه، یکی از غرفه‌های باسلام است که با یک دنیا ملزومات حجاب منتظر شماست. مادر غرفه‌ی فارهه، یک خانم خلاق و پرانرژی است که یک روز کارمندی را رها می‌کند تا برای دلِ خودش زندگی کند، و بعد از مدت‌ها آموزش و یادگیری دست به خلقِ چیزهایی می‌زند که با استقبال خوب مردم رو به رو می‌شود، او در این باره می‌گوید:« بعد از مدت‌ها رفتن به کلاس‌های آموزشی تعدادی از کارهایی که در طول دوره درست کرده بودم را با خودم به نمایشگاه بردم. بازخورد نمایشگاه برایم غیر قابل تصور بود. میز من شلوغ ترین میز شد و در طی چند ساعت تقریبا تمامی کارها تمام شد؛ طوری که دوستان کار خودشان را برروی میز من قرار می‌دادند و میگفتند اینجا فروش می رود. من قبل از نمایشگاه تجربه فروش ، بازار، ارتباط با مشتری و … را نداشتم راستش برای من که همیشه در محیط آموزشی و فرهنگی کار کرده بودم فروش کار سطح پایینی می آمد، اما نمایشگاه نگاهم را تغییر داد. نمایشگاه و سایر اتفاقاتی که در این برهه زمانی رخ داد و شاید توضیحش کمی سخت و طولانی باشد جرقه ای شد برای فارهه! مدت طولانی دنبال اسمی مناسب بودم. فارهه (به معنای دختر زیبا و بانمک) را برگزیدم؛ فارهه برایم تداعی کننده روایتی بود که در جاهای مختلف خوانده بودم باورم این است که به فرمایش پیامبر مهربانی ها زیبایی و صیانت زن او را شاداب تر و زیبایی اش را پایدارتر می کند.»
چادرهای شیک و متنوع
زمانی که چادر زینت بخش حجاب و لباس‌های شما می شود به این معنا نیست که مانعی فعالیت‌های اجتماعی شماست. می‌توان با انتخاب چادر مناسب در اجتماع حاضر شد و هیچ مشکلی هم نداشت. چادری‌های پرانرژی می توانند الگوی بانوان دیگر باشند، از طرفی تنوع چادر این روزها آنقدر زیاد است که می‌توان برای هرموقعیت و شرایطی از آن استفاده کرد. راستی شما چقدر چادرها را می‌شناسید؟
ساده:
اگر چند سال پیش نام چادر را به زبان می آوردی لااقل در ایران ،تنها معنایی که در ذهن تداعی می شد چادری بود که از یک قواره پارچه، یعنی 5/4 متر با عرض 115- 110 سانت به صورت دو تکه دوخته شده بود، یک چادر یک سره که بعضی از خانم‌ها برای راحتی بیشتر به آن کش می‌دوختند. چادرساده یکی از راحت‌ترین چادرهاست.
دانشجویی:
خیلی‌ها گمان می‌کنند این چادر همان مدل ملی یا عربی‌ست؛ اما مدل دانشجویی کمی متفاوت است.ابعاد چادر دانشجویی چیزی است بین چادر ملی و چادر عربی. این نوع چادر با داشتن درزی در قسمت بازو‌ها و البته یک آستین آزاد و نه چندان بلند، چادری راحت و آزاد محسوب می‌شود.
لبنانی:
این چادر آستین ندارد، و بسیار شبیه یک مانتو با آستین خفاشی است. برای بیرون آوردن دست‌ها شکافی روی چادر ایجاد شده و یک مچ 10 سانتی متری به آن دوخته شده است.چادر لبنانی صدفی نیز بسیار شبیه به لبنانی ساده است با این تفاوت که در بالای سر آن مقنعه‌ای و یا چانه دارد و از جلو زیپ می‌خورد،پوشیده بودن این چادر به شما این امکان را می‌دهد تا در زیر آن لباس راحت‌تری بپوشید، زیرا به هیچ وجه باز نیست.
قجری:
این چادر از مدلهای اصیل ایرانیست و در زمان قاجار رواج زیادی داشته است. چادر قجری دارای قسمتی شبیه به دامن است که با بستن بندهایی به دور کمر،پایین تنه را می پوشاند و قسمت بالایی آن که کاملا شبیه به چادر ساده ایرانی می باشد، به راحتی با کش برروی سر نگاه داشته می شود از طرفی در قسمت بالایی، دو لبه آزاد دارد که امکان حرکت دست‌ها را بیشتر می‌کند. برای دیدن انواع چادرهای کمری زیبا سری به غرفه‌ی پوشاک مدرن اسلامی صدف بزنید، شاید جالب باشد که بدانید کارگاه دوختِ محصولات این غرفه از وام ازدواج پا گرفته و امروزه به یکی از تولید کننده‌های خوب تبدیل شده است.
جلباب:
یکی از اولین ابتکارات طراحان داخلی چادر جلباب است از ویژگی‌های این چادر می‌توان به قابلیت تنظیم اندازه‌ی صورت، داشتن آستین مخفی و زیپ مخفی جهت وضو‌گیری، شیردهی و بستن ساک آغوش و دسترسی به کیف و تلفن همراه، جیب داخل چادر،آستین ساق دست و آستین زمستانی، شباهت به چادرهای معمولی و… اشاره کرد.
جینگیلی‌جات باحجاب‌ها
ساق‌دست، گیره و سنجاق برای محکم کردن شال و روسری، داشتن یک کیف خاص با طرح دلخواه، یقه حجاب‌های زیبا، توربان‌های دوست‌داشتنی، هدبند و حتی ساعت با بندِ مورد علاقه شما همه و همه می‌تواند به شیک پوشی‌ شما در عین حجاب کمک کند. اما پیدا کردن آنچه مد نظر شماست در بازار یا غیر ممکن است و یا آنقدر سخت و وقت‌گیر که خیلی‌ها ترجیح می‌دهند قیدش را بزنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تصاویری از عبور ایستگاه فضایی بین‌المللی از آسمان ایران

ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد

همکاری «نواواکس» و «سروم» برای تولید سالانه 2 میلیارد دوز واکسن کرونا

ثبت تصاویر طوفان در مشتری توسط تلسکوپ هابل

گزینه اصلی سرمربی‌گری استقلال را بهتر بشناسید

خرید جدید لیورپول، یورگن کلوپ را هیجان‌زده کرد!

تیم‌های آسیایی از استقلال وحشت دارند!

سپاهان طوفانی شروع کرد

واکنش مدیرعامل سپاهان به انتقادها از محرم نویدکیا

سری ‌آ ایتالیا/ آغاز فصل جدید با برتری فیورنتینا

قیمت گزینه مشترک اینترمیلان و یوونتوس اعلام شد

جوکوویچ دوباره خشمگین شد!

ستاره استقلال؛ تا سه نشه، بازی نشه!

کارخانه تولید بازیکن

برای پرسپولیس که صدرنشین شد

لیگ جزیره/ شروع ناامیدکننده شیاطین‌سرخ

حرف‌های کریس رونالدو مانند بنزین است!

بوندس‌لیگا/ استارت پرقدرت دورتموند با دبل هالند

شاگردان قلعه‌نویی استارت زدند

9 بپوش که 11 آشغال است!

درخواست زیدان از مدیران رئال‌مادرید

آمادگی پرسپولیسی‌ها برای دیدار سرنوشت‌ساز

لالیگا/ شکست اوساسونا در مادرید

اعلام زمان نشست خبری سرمربیان پرسپولیس و سپاهان

ناظمی برکنار شد

لیگ بلژیک/ پیروزی یاران محمدی

جام خوان‌گامپر/ بارسلونا قهرمان شد

اسنوکر حرفه‌ای‌ها/ دو نماینده ایران حذف شدند

سوپرجام؟ خامه روی کیک!

نیمکت‌نشینی ستاره ایرانی پورتو

لیگ کرواسی/ تساوی یاران محرمی در بازی پُرگل

گادوین منشا در زمین الیاف رویت شد

بولدوزر نروژی طوفانی آغاز کرد

اجازه جدایی لیونل مسی را ندادم!

مشتری جدید مهدی قایدی با پیشنهاد 2 میلیون یورویی!

واکنش سرمربی زنیت به افت سردار آزمون

بالاخره نوبت به استقلال رسید!

گل نجات‌بخش یونس دلفی

وضعیت الهلال فراتر از فاجعه!

خرید بعدی بارسلونا نیز منتفی شد!

لیگ اسپانیا/ شکست نزدیک یاران برخورداری

شکار جذاب عکاسان؛ مسابقه پرش ارتفاع در زمین فوتبال!

این زوج پیروز است

سوپرلیگ یونان/ پیروزی آاِک آتن در حضور انصاری‌فرد

اولین تمرین فصل جدید رونالدو در آلیانز

ایران در فینال رقابت‌های جهانی هت‌تریک

الهلال رسما خواهان تعویق دیدار با شهرخودرو شد

ستاره پرسپولیس؛ آقای پاس آسیا 2020!

درخشش ستاره ایرانی همچنان ادامه دارد

زیدان در یک‌قدمی عدد 100