آریا بانو

آخرين مطالب

سید محمد بهشتی: توجه به بازشناسی هویت در معماری ضروری است / شهر شیراز دارای ارزش تاریخی و معماری خاصی است گفتگو

  بزرگنمايي:

آریا بانو - سید محمد بهشتی در دیدار با مشاور ارشد اتحادیه معماری، مرمت و شهرسازی ایران، بر لزوم توجه به هویت شهرهای کهنی چون شیراز تأکید کرد و گفت: جهانیان، شیراز را به شیراز بودنش می‌شناسند.


به گزارش هنرآنلاین ، در دیدار سید محمد بهشتی با مشاور ارشد، اتحادیه معماری، مرمت و شهرسازی ایران، مباحث مختلف شهرسازی و معماری مورد بررسی قرار گرفت. بهشتی در این دیدار نسبت به موضوع هویت، گفت: در شرایطی که اکثر شهر ما نسبت به داشته‌های ارزشمند خود دچار فراموشی شده‌اند توجه به بازشناسی هویت گذشته و موجود شهرها یک ضرورت محسوب می‌شود بنابراین اگر با شناخت جامع‌تری نسبت به شهر شیراز، بتوانیم ارزش‌آفرینی و چیزی منحصربه فرد و خاص به این شهر بیافزاییم که البته پیدا کردن آن چیز بسیار مهم و نیازمند مطالعات و بررسی‌های فراوان و دقیقی است، امر ارزشمندی است.
بهشتی افزود: اگر در دوران گذشته درباره ضرورت توجه به سابقه تاریخی و حفظ آثار تاریخی شهرها سخن می‌گفتیم، به‌سادگی این موضوع را نمی‌پذیرفتند، اما در حال حاضر لزوم توجه به سابقه تاریخی این شهرها برای همگان مشخص شده و به این موضوع توجه می‌کنند که این نوعی فرصت برای اقدامات ما متخصصان است.
عضو شورای عالی معماری و شهرسازی کشور افزود: شهر شیراز دارای ارزش تاریخی و معماری خاصی بوده است که کیفیت‌های آن در بناها، بافت‌ها و میراث طبیعی این شهر تجلی و ظهور پیدا کرده است و این وجه تمایزها است که جهانیان، شیراز را به شیراز بودنش می‌شناسند. در واقع شیراز شعر شهرهای جهان است و این هویت شهر شیراز محسوب می‌شود.
او ادامه داد: اهل شهر که داستان این شهر را می‌دانند و باید زمینه ساز گفت‌وگو در این زمینه باشند تا متخصصان بتوانند شناخت عمیقی را نسبت به هویت شهر شیراز پیدا کنند. از پیامدهای این امر می‌تواند تعریف مشترک و نزدیک به هم از این موضوع باشد که البته نقش پرسشگری شهروندان و متخصصان می‌تواند مسیر پیش رو را بهتر ترسیم کند.
سید محمد بهشتی شیرازی، رئیس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در خصوص فعالیت و برنامه‌های مرتبط با موضوع هویت بیان کرد: موضوع هویت از بحث‌های مهم جامعه و مدیریت شهری کشور است و با توجه به فعالیت‌های اخیر و صحبت‌هایی که بنده در شیراز نسبت به مقوله هویت داشته‌ام می‌تواند شیراز را به یکی از شهرهای پیشگام در این عرصه تبدیل کند که این خود نیازمند تلاش همگانی افراد و دستگاه‌های مرتبط با این موضوع است.
سعید زحمت کشان مشاور ارشد اتحادیه معماری، مرمت و شهرسازی ایران نیز در زمینه اهمیت و ضرورت جایگاه هویت در معماری و شهرسازی ایرانی اظهار کرد: هویت موضوعی است که تعریف مشخصی از آن را نمی‌توان ارائه داد اما همین را می‌توان گفت که از پیچیده‌ترین موضوع مورد بحث در مدیریت شهری شهرهای مختلف ایران است که این مهم تا جایی اهمیت داشته و دارد که عالی‌ترین مقام جمهوری اسلامی ایران یعنی شخص مقام معظم رهبری نسبت به آن تأکید و دغدغه دارند.
او از برنامه و فعالیت‌های مرتبط با این موضوع در سطح کشور و شهر شیراز خبر داد و افزود: در اتحادیه معماری، مرمت و شهرسازی ایران با توجه به اینکه انجمن‌های زیادی از سراسر کشور عضو و فعال هستند پیشنهادها و دستورالعمل‌هایی در حال تهیه و آماده سازی است که پس از تصویب در شورای مرکزی به طور رسمی در به انجمن‌ها ابلاغ خواهد شد. البته شایان ذکر است که شهر شیراز و در بخش خصوصی که بنده نیز در آن مسئولیت‌هایی دارم، موضوع هویت گمشده معماری و شهرسازی ایرانی را با برنامه‌ریزی‌هایی بسیار جامع و گسترده دنبال می‌کند که می‌تواند این شهر تاریخی فرهنگی را نیز در آینده‌ای نه چندان دور از شهرهای پیشرو در زمینه هویت شهری دانست البته این مهم تلاش و هماهنگی‌های همه جانبه دستگاه‌ها و مجموعه‌های مرتبط را می‌طلبد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دانشمندان بزرگترین و پیچیده‌ترین سیستم کریسپر را ترسیم کردند

بازگشت طیبی به ترکیب اصلی سپاهان

بازگشت بی سر و صدای نوری‌فر به استقلال؟

شکست السیلیه در حضور 25 دقیقه‌ای انصاری‌فرد

بازی در لیگ دسته دوم فرانسه سخت است

بارسلونا مراقب باشد؛ احتمال انتقال مسی به اینتر هست

هفدهمین تیر دروازه فصل استقلال

گل اول شهر خودرو به استقلال

دروازه‌بان استقلال حامیانش را پشیمان کرد

غیبت راموس برای رئال مشکل بزرگی است

نتیجه زنده/ استقلال صفر _ شهرخودرو 1پایان نیمه اول

تمجید ارجمند از بازی شهاب حسینی در نقش شهید بابایی

رامبد جوان با فصل سوم «خنداننده شو» به تلویزیون می آید

چهره ها/ آناهیتا همتی با مرحوم ابوالحسنی در سال 1379

6 درمان طبیعی برای حالت تهوع

شریعتمداری: رسانه ها در هدایت،اصلاح و تغییر افکار جامعه نقشی بی بدیل دارند

حادثه ریزش و آتش‌سوزی ساختمان در صالح آباد

روغن روی جاده باعث تصادف 7 خودرو شد

بلاهایی که غلظت خون بر سر بدن شما می‌آورد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌