آریا بانو

آخرين مطالب

رونمایی کتاب "پارتیتور دست‌نویس نی‌نوا" در فرهنگسرای نیاوران / حسین علیزاده: موسیقی با وجود محدودیت‎ها جنب‌وجوش دارد گفتگو

رونمایی کتاب "پارتیتور دست‌نویس نی‌نوا" در فرهنگسرای نیاوران / حسین علیزاده: موسیقی با وجود محدودیت‎ها جنب‌وجوش دارد
  بزرگنمايي:

آریا بانو - آلبوم‌های "در دل ماند"، "نهان"، جلدهای 5 و 6 کتاب "ده قطعه برای تار" و کتاب "پارتیتور دست‌نویس نی نوا" از تازه‌های نشر تار و پود رونمایی شدند.


به گزارش هنرآنلاین ، به نقل از روابط عمومی بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، آیین رونمایی از تازه‌های نشر تار و پود با حضور حسین علیزاده و جمعی از اهالی موسیقی و اصحاب فرهنگ و هنر عصر جمعه 31 خرداد در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.
این مراسم که به رونمایی از تازه‎ترین آثار منتشرشده از سوی نشر تار و پود از جمله آلبوم‌های "در دل ماند"، "نهان"، جلدهای 5 و 6 کتاب "ده قطعه برای تار" و کتاب "پارتیتور دست‌نویس نی نوا" اختصاص داشت، به همت بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران و مرکز نشر و پخش موسیقی جوان برگزار شد.
در ابتدای مراسم قطعه "تار و پود" دلشدگان پخش شد. سپس سید عباس سجادی، مدیرعامل بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران طی سخنانی با ذکر این مطلب که همت استاد علیزاده و همکارانش قابل ستایش جدی است چرا که دارای نکات آموزشی و اخلاقی است خاطرنشان کرد: به‌عنوان مثال دست‌نوشته جناب علیزاده در صفحه نخست کتاب "ده ‌قطعه 6" و تقدیم آن به استاد عزیز و دوست‌داشتنی‌اش عالی‌جناب هوشنگ ظریف قابل ستایش است.
وی در ادامه افزود: و اما "نی‌نوا" یکی از پر اقبال‌ترین آثار موسیقیایی ملی ایران در چهار دهه گذشته است که شهرتی فرامرزی دارد. این اثر ارکسترال در دستگاه "نوا" با محوریت ساز" نی" به آن جلوه‌ای خاص بخشیده و دارای فرازوفرودهای تأثیرگزاری است که به فراخور زمان‌ِ خلق اثر و نیز با توجهی عمیق به گذشته، نگاهی دقیق به افق‌های روبرو دارد که به همین سبب عموم شنوندگان با این اثر جوششی، احساس همزاد‌پنداری‌ می‌کنند.
سجادی با ذکر این مطلب که علاوه بر نقش‌ محوری آهنگساز و تنظیم‌کننده و نگارش هوشمندانه پارتیتور این اثر ارجمند یگانه موسیقی دوران جناب استاد حسین علیزاده، نقش نوازندگان کاربلد و خوش‌حس قطعات به‌ویژه نفس گرم تک‌نواز نی جناب آقای جمشید عندلیبی قابل توجه و اعتنایی جدی ‌است افزود: به‌زعم بنده در نی‌نوا، این بیت زیبای مولانا در ‌"نی‌نامه" به زیبایی تفسیری تصویری و موسیقایی می‌شود که فرمود:
نی، حدیث راه پر خون می‌کند
قصه‌های عشق ‌مجنون می‌کند
به‌راستی که این "نیِ" بریده از نیستان، حدیث راه پرخون می‌کند و قصه‌های عشق مجنون، وَ هَم از نینوا در کربلا روایت دارد و هم از خون سیاوش در ایران شکایت، از آن روست که هر کسی به اشتیاق و سینه‌ای شرحه‌شرحه از فراق از ظنّ خود یار اوست.
سجادی ادامه داد: ما امشب ذیل یک نام بزرگ یعنی حسین علیزاده گرد هم آمده‎ایم. مجموعه بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران افتخار دارد که فاز دوم تولیدات تار و پود را به جشن بنشیند. این مرحله پس از رونمایی از آلبوم موفق "غمنومه فریدون" صورت می‎گیرد که سال 96 در گالری اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. خشنودیم که این بار نشر تار و پود از چند آلبوم رونمایی می‎کند و خوشحالیم که نام بزرگ علیزاده بر تارک این مجموعه می‎درخشد. این مجموعه حاصل تلاش و تفکر جمعی و گروهی است. این نگاه گروهی حتی در شخصیت کسی به نام حسین علیزاده تلالو داشته است. خوشبختانه هم‌اکنون علیزاده چه در حوزه شاگردپروری و چه در حوزه خلق آثار راه خود را همچون گذشته ادامه می‎دهد.
مدیرعامل بنیاد آفرینش‎های هنری نیاوران، ضمن دعوت از علی بوستان، مدیر اجرایی و هنری نشر تار و پود، گفت: سکان‌دار اجرایی تار و پود که به‌عنوان مدیر هنری این موسسه فعالیت می‎کند هنرمندی برخاسته از یک خانواده هنرمند است. علی بوستان که اخلاق شخصیت و هنرش بر کسی پوشیده نیست، فرزند ارشد مرد بزرگی که است که هر بار نامش را بر زبان می‌‌آورم در دلم به احترامش قیام می‎کنم. هنرمند بزرگ، بهمن بوستان که از پژوهشگران عرصه موسیقی بود و خدمات بسیاری را به حوزه فرهنگ و هنر از جمله موسیقی کرد. علی بوستان ابتدا در محضر بزرگانی چون زنده‎یادان پرویز مشکاتیان و محمدرضا لطفی آموزش دیده و چندی هم در محضر استاد عبادی شاگردی کرد. البته که معلم نخستین او بهمن بوستان بود. وی سالیان سال هم در خدمت استاد علیزاده بود و مدیریت هنری و بخش اجرایی تار و پود را انجام می‎دهد و ارتباط آن دو یک ارتباط عاشقانه و کاملاً متعالی است.
پس از سخنان سجادی، علی بوستان در ادامه با حضور در جایگاه گفت: امشب شب عزیزی است. استادی مثل حسین علیزاده حق بسیار زیادی بر ما و موسیقی ایران دارد.
وی نخستین فعالیت نشر تار و پود را انتشار آلبوم "غمنومه فریدون" در سال 96 عنوان کرد و افزود: در مجموعه پیش رو تلاش شده تا تمام جوانب آموزشی لحاظ و نگاه جدیدی به ارکستراسیون و تک‌نوازی عرضه شود.
بوستان با اشاره به رونمایی آلبوم "نهان" به نوازندگی پریسا پولادیان و بهزاد میرزایی گفت: پولادیان نه‌تنها نوازنده و هنرجو بلکه به‌عنوان دستیار آموزش به همراه رادمان توکلی و بهزاد میرزایی در نظام آموزشی خانه موسیقی حسین علیزاده که سال‎هاست به آموزش در قالب کارگاه‎های حرفه‎ای فعالیت می‎کند حضور دارد و شاگردانی را زیر نظر استاد پرورش می‎دهند.
بوستان سپس به معرفی آلبوم‎هایی که نشر تار و پود رونمایی کرده پرداخت. وی در پایان سخنان خود از سید عباس سجادی و مجموعه تحت مدیریت او در فرهنگسرای نیاوران قدردانی کرد. در ادامه از نیما جوان، احسان محرر، سیاوش نقش‌بندی، مهیا فرمانی و نیوشا مزیدآبادی به دلیل تلاش‎ها و همکاری با نشر "تار و پود" سپاسگزاری کرد.
پس از سخنان بوستان کلیپ آلبوم "نهان" پخش شد و سپس پریسا پولادیان به تک‌نوازی پرداخت. قبل از اجرای این هنرمند زادروز تولد او با حضور سحر ابراهیم برگزار شد
در ادامه برنامه کیاوش صاحب‎نسق، استاد دانشگاه، آهنگساز و نوازنده پیانو ضمن حضور در جایگاه با ذکر این مطلب که در دهه‎ای که وانفسای موسیقی را تجربه می‎کردیم یعنی سال‎های 63 و 64 نسل من مشتاق موسیقی بودیم اظهار داشت: مکتوبات آن دوران که به‌عنوان رسم‎الخط موسیقی وجود داشت بسیار اندک بود. جلد دوم کتاب "ده قطعه برای تار" برای من شانزده، هفده ساله مواجه با یک کتاب به معنای واقعی کلمه بود. این کتاب حیرت‎آور بود، دقت رسم‎الخط، توضیحات کافی و ثبت جسورانه پیچیدگی‎های ذهنی یک آهنگساز و یک هنرمند از ویژگی‎های آن بود. جالب است که آن زمان نشر ماهور نسخه‎هایی از این کتاب را به دو زبان فارسی و آلمانی منتشر کرده بود. امروز با گذشت بیش از حدود 30 سال از انتشار آن مجموعه 4 جلدی، نشر تار و پود وارد عرصه شده و شاهد انتشار جلدهای 5 و 6 این مجموعه توسط تار و پود هستیم. این مجموعه دربرگیرنده آثار ارکستری شخصی حسین علیزاده است. در این کتاب‎ها ما گستره‎های صوتی را مشاهده می‎کنیم که با هم پرسش و پاسخ دارند و فقط یک مجموعه برای تمرین تار نیستند.
صاحب‎نسق در ادامه گفت: در این مجموعه نگاه ویژه‎ای وجود دارد و تار را تبدیل به یک ساز چندصدایی کرده است. استفاده از تک‌سیم‎ها در کنار جفت سیم‎ها، کوک‎های خاص و کوک‎های چندصدایی را روی این ساز امکان‌پذیر می‎کند.
این استاد دانشگاه گفت: اگر ما به‌عنوان فعال عرصه موسیقی دغدغه ثبت و رسم‌الخط درست را نداشته باشیم برای آیندگان چیزی باقی نمی‎ماند که خوشبختانه این مهم در مجموعه آثار "تار و پود" به‌شدت رعایت شده است. این آثار ارزش پژوهشی بسیار بالایی برخوردارند.
وی در پایان خود را خوشبخت دانست که در عصری زندگی می‎کند که حضور علیزاده را تجربه کرده است.
پس از سخنان صاحب نسق کلیپ آلبوم "در دل ماند" پخش شد و در ادامه رادمان توکلی و حمید قنبری به دونوازی پرداختند. این دو هنرمند نیز قبل از اجرای خود با اهدای دسته گلی به حسین علیزاده از زحمات او قدردانی کردند.
سپس به دعوت سید عباس سجادی حسین علیزاده، فریدون شهبازیان، علی‌اکبر شکارچی، شهرام صارمی، کیانوس صاحب نسق و فردین خلعتبری به همراه علی بوستان بر روی سن حاضر شدند و از کتاب "پارتیتور دست‌نویس نی نوا" در میان تشویقی حضار در سالن رونمایی شد.
پیش از اجرای مراسم رونمایی متن دست‌نوشته استاد حسین علیزاده که در جلد ششم "ده قطعه" برای استاد هوشنگ ظریف به چاپ رسیده است توسط سید عباس سجادی قرائت شد. در این نوشته آمده است:
به استاد هوشنگ ظریف
روزهای شنبه و ما سر کلاس در انتظار ...
طنین قدم‌هایش در بازار و دبستان حافظ
لحظه‌به‌لحظه نزدیک می‌شد.
نغمه‌های رؤیا زودتر از ورودش همه‌جا را پر می‌کرد.
در باز می‌شد و مردی خوش‌اندام و خوش‌سیما هدیه‌ای داشت،
صداهای رنگین با قلبی مهربان.
عشق را کاشت تا عاشق شویم تا عاشق بمانیم با یاد و نامش.
بعد از قرائت این متن، خدیو رفعتی از طرف شاگرد استاد هوشنگ ظریف نیز متنی برای تشکر از حسین علیزاده در سالن خوانده شد.
حسین علیزاده آخرین سخنران مراسم رونمایی از تازه‎ترین آثار نشر تار و پود بود. علیزاده در ابتدای صحبت‌هایش با ذکر این مطلب که متأسفانه ما درگیر روزمرگی هستیم و به‌عنوان هنرمند درباره پرواز خیالمان با هم صحبت نمی‎کنیم، گفت: در تمام دنیا مراکز هنری صفای خاصی دارند در ایران هم البته این صفا وجود دارد مثلاً در هنرستان موسیقی که فرشته‎ها در آن درس خوانده‎اند، که هنرمندانی همچون هوشنگ ظریف از این جمله‎اند.
این موسیقیدان افزود: باور دارم که در هنر مسابقه معنی ندارد و با مسابقه راه برای ابراز عشق از میان می‎رود. ما به هنگام پرداختن به هنر و خلق اثر هنری گوهری را به هم امانت می‎دهیم. کاش به‌جای صحبت از کمبودها درباره ذهن و قلبمان صحبت کنیم و دریابیم که چه شد که این قطعه ساخته شد.
علیزاده هنرمند را به‌نوعی خالق یک اثر دانست که با خلق اثر هنری از روزمرگی بیرون می‎آید.
وی در ادامه ابراز داشت: تمام آثار منتشرشده در این مجموعه به هم مرتبط است.
علیزاده ضمن ابراز خرسندی از حضور همه‌جانبه و فعالیت بانوان در تمامی عرصه‎های موسیقی گفت: بانوان ما واقعاً عالی هستند. آن‌ها با وجود محدودیت‎ها فعالیت می‎کنند.
آهنگساز "نی نوا" با ذکر این مطلب که 50 سال است که تدریس می‎کنم و اصلاً ناامید نیستم ادامه داد: می‎دانم با وجود محدودیت‎هایی که به موسیقی تحمیل می‎شود اما جنب‌وجوش دارد و به‌ویژه در نسل جوان چهره‌های شایسته‎ای ظهور یافته‎اند.
حسین علیزاده در پایان صحبت‌هایش با ذکر این مطلب که اگر آگاه باشیم می‎توانیم هوشیارانه و البته بدون تعصب از تجربه گذشتگان استفاده کنیم و از آن الهام بگیریم سخنانش را به اتمام رساند.
مراسم رونمایی از آلبوم‎های منتشرشده از سوی نشر تار و پود شامگاه جمعه با جشن امضای این آثار در محوطه فرهنگسرای نیاوران با حضور استاد حسین علیزاده پایان یافت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فریده اولادقباد: لایحه امنیت زنان در حال پیگیری است

ابتکار: القای ناکارآمدی انتخابات خطرناک است

نمکی: امسال 10 هزار نیرو در وزارت بهداشت جذب می‌کنیم

نمکی: دارو را گران نکرده ایم

وزیر علوم: 95 دانشجو در اعتراضات اخیر بازداشت شدند

سخنگوی سازمان غذا و دارو: تزریق واکسن آنفلوآنزا برای همه لازم نیست

امرالله احمدجو: معافیت مالیاتی هنرمندان مشروط شود

معاون وزیر بهداشت: 4 هزار مبتلا به علت آنفلوانزا بستری شدند

تهران دوازدهمین شهر آلوده دنیا است

حمیرا ریگی: جنسیت یک مدیر نباید دغدغه و نگرانی برای افراد باشد

شهرداری از روزمرگی و کرختی رنج می برد.

شناسایی نقاط نا امن برای زنان/ساخت 5 گرمخانه دیگر در پایتخت

تشخیص سرطان پستان زمان طلایی دارد

گیرکردن غذا هنگام بلع از نشانه‌های سرطان معده است

عواقب میل به مجردی در جوانان

ناگفته های آزاده نامداری مجری سابق تلویزیون از غیبت چند ساله اش!

بختیاری: مستمری‌های افزایش یافته هم پاسخگوی نیاز مددجویان نیست

شیوه‌ زندگی کنونی ما

سردار مومنی: دولت به تنهایی قادر به مبارزه با مواد مخدر نیست

عسگرپور: برگزاری جشنواره بین‌المللی سیمرغ می‌تواند اتفاق خوبی برای مخاطبان باشد

انتقاد تند دستیار معاونت زنان رئیس‌جمهور از ترویج چندهمسری

سعیدی: قبح‌زدایی از چندهمسری مشکوک است

واکنش معاون وزارت ورزش و جوانان به ترویج چندهمسری

دارایی خانواده رفسنجانی از زبان فائزه دختر آیت الله هاشمی!!

نماینده مجلس: مدارس عشایری و شبانه‌روزی حذف نمی‌شوند

مخدری که مصرف‌کننده را «زامبی» می‌کند/ آخرین اصلاحات مجازات خرید و فروش مواد مخدر

هشدار , ایرانیان از سفر به گرجستان خودداری کنند!!

سمیعی: فروش نسخه فیزیکی آلبوم "سودای ناتمام" رضایت‌بخش نبود

ذوالقدر: ممنوعیت زندان برای مهریه نباید مانع پرداخت مهریه شود

اولین اعترافات سحر تبر شاخ اینستاگرامی بعد از بازداشت در تلویزیون!!

واگویه‌های زنی از نبش قبر و اجساد سوخته

نازلی بخشایش: مخاطبان کنسرت‌های موسیقی بانوان بیشتر طالب برنامه‌های سرگرم‌کننده هستند

مسعود تکاور: "کروکودیل" در اصل مسئولان را خطاب قرار می‌دهد / کوروش تهامی: مردم این فیلم خاص را ببینند

افزایش 10 برابری وام ازدواج نسبت به سال 92

پرویز فلاحی‌پور : دستمزد بیشتر بازیگران «شهرزاد» معمولی بود

شبکه جهانی زنان اربعین راه‌اندازی می‌شود

چند درصد زنان ایرانی روزانه سیگار مصرف می‌کنند؟

فریده اولاد قباد : عملکرد قوه قضاییه در مبارزه با فساد

پژوهش‌گر حوزه اجتماعی: حضور زنان در ورزشگاه همبستگی ملی را به دنبال دارد

کلید سلامت روان؛ زندگی در زمان حال است

پای خاطرات مریم تاج الدینی مجاهد کرمانی

فرشاد رمضانی: موزیسین‌های راک مدت‌هاست تاوان عشق خود را می‌دهند

محمد بحرانی: مهران مدیری بخشی از کمدی ایران را جابه جا کرد

عده ای درصدد کمرنگ کردن حضور زنان در آینده سیاسی کشور هستند

وزیر کشور: کمتر از 10 درصد بانوان جامعه بد حجاب هستند

سیده فاطمه ذوالقدر: دولت در مسیر مدیریت بیمه و مالیات فعالان هنر صنعت مد و لباس گام بردارد

شایع‌ترین علت مرگ کودکان در کشور چیست؟

زنان عاشورایی زمینه ساز تداوم نهضت حسینی شدند

وزیر آموزش و پرورش: مشکل کمبود معلم تا ابتدای مهر حل خواهد شد

کارگردان «داش آکل»: بازخورد مثبت مخاطبان نشان از درستی راهم بود