آریا بانو

آخرين مطالب

آیا راهکار قانونی برای کاهش اختلافات مهریه وجود دارد؟ مقالات

آیا راهکار قانونی برای کاهش اختلافات مهریه وجود دارد؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
آیا راهکار قانونی برای کاهش اختلافات مهریه وجود دارد؟
k ١.٣
٢
همشهری آنلاین / حقی که به شکل بی‌قید و شرط هنگام ازدواج به زنان داده می‌شود و برای استقلال اقتصادی زن تعریف شده مهریه است، از طرف دیگر دادگاه‌ها پر شده از پرونده‌های طلاق و درخواست‌های مهریه که در تعدادی از آنها به آقایان هم ظلم می‌شود.
طلاق دادگاه
این سوی ماجرا، سکه به 4میلیون و 600هزار تومان رسیده، 2هزار و 500مرد در زندان‌ها مانده‌اند چرا که در پرداخت مهریه همسر خود ناتوانند و در سوی دیگر تنها حق بدون اما و اگر زنان به لحاظ اقتصادی همین مهریه است. حقی که برخی حقوقدان‌ها بر این باورند که ضمانت اجرایی درستی ندارد و از سوی دیگر اگر اعمال نشود، قانون چه جایگزینی برای زن‌ها در نظر گرفته است؟ حتی گاهی قانون‌هایی که برای استیفای حقوق زنان نوشته شده‌اند هم به درستی تفسیر نمی‌شوند.
ماده 1118 قانون مدنی ایران می‌گوید که زن می‌تواند بعد از جدایی، یک دوم اموال ثبت شده در دوران زندگی مشترک را از آن خود کند اما این قانون هم روی کاغذ مانده است چرا که دو شرط توافقی نبودن طلاق و درخواست نکردن طلاق از جانب زن، ضمیمه آن شده است.
بسیاری از اختلاف‌ها از همین مهریه شروع می‌شود. یک حقوقدان که تمایل به افشای نامش نداشت به همشهری می‌گوید: «در یک سال اخیر که قیمت سکه 4برابر شده، تقریبا دو برابر سابق درخواست دریافت مهریه به‌دست من می‌رسد».
سال‌هاست فعالان حقوق زنان به‌دنبال روش‌های قانونی مکمل و دقیق دیگری در کنار مهریه در جهت استیفای حقوق زنان پس از جدایی هستند. فعالانی که بارها از زنان خواسته‌اند به جای توجه مطلق به مهریه دنبال استیفای حقوق مدنی خود باشند اما تحقق مطالبات آنها در چارچوب قانون به‌صورت کامل، دشواری‌های زیادی دارد. اما همین مهریه این روزها در مرز سوءاستفاده برای برخی یا تنها ریسمان برای اندک امنیت اقتصادی برای برخی دیگر، تکان می‌خورد.
مریم مرادی، وکیل خانواده در این‌باره به همشهری می‌گوید: «در قانون امروز ما یک دوگانگی وجود دارد. از طرفی تنها حقوقی که به شکل بی‌قید و شرط به زن داده می‌شود مهریه است و از طرف دیگر دادگاه‌ها پر شده از پرونده‌های طلاق و درخواست‌های مهریه که در تعدادی از آنها در حق آقایان ظلم شده است».
مهریه حذف شدنی نیست
مهریه جزو قوانین شرعی است. مریم مرادی، وکیل خانواده می‌گوید: «مهریه قابل حذف نیست. از طرفی به‌دلیل شرایط عمومی جامعه، مهریه در شکل سنتی خود باید وجود داشته باشد. اما مجلس و دولت باید دست به‌دست هم دهند و قانون‌های موجود را اصلاح کنند تا گرفتاری‌های موجود برای زوجین کاهش یابد».
او ادامه می‌دهد: «مدت‌هاست مهریه‌ زنان عموما بسیار بالا در نظر گرفته می‌شود. از سوی دیگر شرایط امروز و بالا رفتن بی‌سابقه قیمت سکه باعث شده است تا برخی برای به اجرا گذاشتن مهریه خود اقدام کنند».
نرمش قوه قضاییه
تنها کاری که برای اصلاح وضعیت موجود انجام شده، نرمش قوه‌قضاییه است که تقریبا با بیشتر درخواست‌های تعدیل مهریه موافقت می‌کند. این موضوعی است که مرادی به آن اشاره کرده و توضیح می‌دهد: «همچنین تعداد اقساط بلندمدت شده است؛ مثلا براساس استطاعت مرد، تصمیم گرفته می‌شود که هر 4‌ماه یک سکه بپردازد یا هر 6ماه».
راه چاره چیست؟
هرکس فرمول خودش را دارد اما واقعا کدام راه به جواب می‌رسد؟ مرادی می‌گوید: «تنها راه منطقی که در چارچوب کنونی به‌نظر می‌رسد، تقلیل سقف مهریه از 110سکه به 70سکه طلاست به شرطی که ضمانت اجرایی مناسبی مانند حبس برای آن در نظر گرفته شود. در مورد ضمانت اجرایی باید بگویم که هنوز 110سکه هم ضمانت اجرایی درستی ندارد و فقط بیشتر از 110سکه، مشمول حبس برای مرد نمی‌شود».او بر این باور است که مهریه مانند چک می‌ماند. مرد می‌تواند از ابتدا زیر بار مهریه‌ای که احساس می‌کند توان پرداختش را ندارد، نرود.
قانون نمی‌تواند اختلافات بر سر مهریه را کاهش دهد
بیشتر اختلافات بر سر مهریه به‌خاطر عندالمطالبه بودن بخشی از آن است. مرادی می‌گوید: «نمی‌توان دنبال راهکاری قانونی برای کاهش اختلافات بود چرا که نمی‌توان عندالمطالبه بودن مهریه را ملغی کرد».
این وکیل خانواده براساس تجربه‌خود، می‌گوید: «مسائل خانوادگی بیشتر از آنکه به قانون وابستگی داشته باشد، به افراد بستگی دارد. زن و مرد باید به درجه‌ای از روشنفکری رسیده باشند تا خود شالوده مناسبی برای زندگی‌شان بنا کنند و از قوانین بهره مناسب ببرند. قطعا قوانین ما نیاز به بروزرسانی دارد اما نقش زوجین کلیدی‌تر است».
مرادی نسبت به تفسیرهای غلط از قانون‌ موجود هم انتقادهایی دارد: «ما حتی در اجرای خود قانون نوشته شده هم عاجزیم. ماده 1118 قانون مدنی ایران، تنصیف اموال، می‌گوید که هر مالی که طی زندگی مشترک به‌دست بیاید باید تحت شرایطی بعد از طلاق تقسیم بر دو شود اما این قانون روی کاغذ مانده و کسی آن را اجرا نمی‌کند. عموما تفسیر دیگری از این ماده می‌شود براین مبنا که این اموال به نام مرد است پس قابلیت انتقال ندارد».
فقدان بزرگ
حرف‌ها و نقدها و اما و اگرهای بسیاری به قوانین کنونی وجود دارد. درحالی‌که بسیاری مهریه را موازنه‌ای برای برقراری عدالت بین حقوق زن و مرد می‌دانند، عده‌ای از منتقدان افزایش بی‌رویه آن را عاملی برای از هم‌پاشیدگی خانواده برمی‌شمارند. از طرفی آیا واقعا ضمانتی برای اجرای قوانین مناسب برای زن‌ها و مردها که از آن دم می‌زنیم وجود دارد؟ وقتی نه ماجراهای مهریه شکل دقیقی پیدا کرده و نه به شکل رسمی و عملی نسبت به فرهنگسازی و زمینه‌سازی‌ برای شروط ضمن عقد اقدامی شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لالیگا/ خفاش‌ها در اولین بازی مغلوب شدند

سری آ ایتالیا/ رم به تساوی رضایت داد

جدال حیثیتی قعر جدولی‌ها

بی‌صبرانه منتظر گلزنی با پیراهن پرسپولیس هستم

فرستاده پرسپولیس به جای مذاکره عکس یادگاری گرفت!

جایگزین کریمی در استقلال؟

رقیبان به هوش، استقلال در خواب!

شرایط استقلال بدتر از آن‌هاست!

پس از 7 سال برگشتم

رحمتی باید از یک جا شروع می‌کرد

معایب و مزایای مهدکودک رفتن کودکان

تصاویری از عبور ایستگاه فضایی بین‌المللی از آسمان ایران

ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد

همکاری «نواواکس» و «سروم» برای تولید سالانه 2 میلیارد دوز واکسن کرونا

ثبت تصاویر طوفان در مشتری توسط تلسکوپ هابل

گزینه اصلی سرمربی‌گری استقلال را بهتر بشناسید

خرید جدید لیورپول، یورگن کلوپ را هیجان‌زده کرد!

تیم‌های آسیایی از استقلال وحشت دارند!

سپاهان طوفانی شروع کرد

واکنش مدیرعامل سپاهان به انتقادها از محرم نویدکیا

سری ‌آ ایتالیا/ آغاز فصل جدید با برتری فیورنتینا

قیمت گزینه مشترک اینترمیلان و یوونتوس اعلام شد

جوکوویچ دوباره خشمگین شد!

ستاره استقلال؛ تا سه نشه، بازی نشه!

کارخانه تولید بازیکن

برای پرسپولیس که صدرنشین شد

لیگ جزیره/ شروع ناامیدکننده شیاطین‌سرخ

حرف‌های کریس رونالدو مانند بنزین است!

بوندس‌لیگا/ استارت پرقدرت دورتموند با دبل هالند

شاگردان قلعه‌نویی استارت زدند

9 بپوش که 11 آشغال است!

درخواست زیدان از مدیران رئال‌مادرید

آمادگی پرسپولیسی‌ها برای دیدار سرنوشت‌ساز

لالیگا/ شکست اوساسونا در مادرید

اعلام زمان نشست خبری سرمربیان پرسپولیس و سپاهان

ناظمی برکنار شد

لیگ بلژیک/ پیروزی یاران محمدی

جام خوان‌گامپر/ بارسلونا قهرمان شد

اسنوکر حرفه‌ای‌ها/ دو نماینده ایران حذف شدند

سوپرجام؟ خامه روی کیک!

نیمکت‌نشینی ستاره ایرانی پورتو

لیگ کرواسی/ تساوی یاران محرمی در بازی پُرگل

گادوین منشا در زمین الیاف رویت شد

بولدوزر نروژی طوفانی آغاز کرد

اجازه جدایی لیونل مسی را ندادم!

مشتری جدید مهدی قایدی با پیشنهاد 2 میلیون یورویی!

واکنش سرمربی زنیت به افت سردار آزمون

بالاخره نوبت به استقلال رسید!

گل نجات‌بخش یونس دلفی

وضعیت الهلال فراتر از فاجعه!