آریا بانو

آخرين مطالب

گزارش ایرنا از خشونت خانگی

سیلی خشونت بر پیکر نحیف مقالات

سیلی خشونت بر پیکر نحیف
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران- تمام گرفتاری و مشکلات زندگی از زمانی شروع شد که پدر و مادرش را در یک سانحه تصادف از دست داد و از آن روز به بعد زندگی برایش تیره و تار شد، دختر جوانی که باید زیر سایه پدر و مادر طعم خوش زندگی را می چشید حالا باید زیر دست برادران خشن و عصبی هر روز طعم خشونت را بچشد.

به گزارش ایرنا، داستان زندگی دختر جوانی که کمتر از 24 سال از بهار زندگی اش می گذرد، آدمی را به فکر وا می دارد، دختر جوانی که در شناسنامه اش 24 ساله است اما چهره تکیده و افتاده اش، بیش از این عدد را نشان می دهد.
نامش بهار است و اهل یکی از شهرهای جنوبی کشور، به دفتر مشاوره آمده است تا شاید صحبت روانشناس تاثیری در زندگی اش داشته باشد و بتواند خود را نجات دهد. پای دردل هایش می نشینم در حالی که نگاه نگران و پریشانش را به این سو و آن سو می چرخاند، می گوید: حدود 10 سال است که پدر و مادرم را در اثر یک سانحه تصادف از دسته داده ام از زمانی که دیگر آن ها را ندارم، متوجه شده ام که چه نعمت بزرگی را از دسته داده ام، دو برادر بزرگ تر از خودم دارم که در این مدت 10 سال تحت سیطره و خشونت آن ها بوده ام، بارها از دست ان ها کتک خودره ام، فحش شنیده ام و چه روزهایی که در خانه احساس خطر نکرده ام احساس خطر از بابت جانم که مبادا یک روز جانم را بگیرند.
اشک های پاکش از چشمانش فرو می ریزد و نیم نگاهی به این سو و آن سو می اندازد تا مبادا سر و کله برادرانش پیدا شود و با ترس می گوید: می ترسم الان از این در بیایند داخل، چون نمی دانند که به مطب دکتر آمده ام راستش را بخواهید به یکی از اقوام مشکلم را گفتم که در نهایت راهنمایی ام کردند که حتما پیش یک مشاور بیایم.
بهار از من به عنوان خبرنگار می خواهد که حتما مشکلش را مطرح کنم چرا که شاید بسیاری از زنان و دختران دچار خشونت های خانگی از سوی اعضای خانواده شان می شوند و نمی دانند باید چه اقدامی انجام دهند.
بهار با سختی بسیار و به رغم مخالفت های شدید برادرانش درسش را خواند و توانست مدرک دیپلمش را بگیرد و برای ادامه تحصیل به دانشگاه برود اما برادرانش به هیچ وجه موافق ادامه تحصیلش نبودند و نیستند، دانشگاه را محل مناسبی برای او نمی دانند و ضمن مخالفت با این کار، فحش های رکیک و برخوردهای فیزیکی، با وی داشته اند.
می گوید: یک روز برادرم در مخالفت با من پس از بحث و جدل یک مشت به صورتم زد که زیر چشمم کبود شد و تا مدت ها درد آن را به جان کشیدم. در این مدت خیلی سعی کردم از طریق اقوام نزدیک و آشنایان این رفتار برادرانم را گوشزد کنم و راهکاری برای توقف اعمال و رفتارشان جویا شوم ولی میسر نشد و افکار و روحیاتم را برهم زده و روز به روز افسرده تر شده و آرزوم داتشم هر طور شده ازدواج کنم و بروم دنبال زندگی ام تا از دست آن ها راحت شوم.
در هر ثانیه و دقیقه با ترس و وحشت زندگی می کنم، آن ها با چنان خشونت و عصبانیتی با من برخورد می کنند که واقعا احساس نا امنی کرده و دوست دارم از خانه فرار کنم، شب ها کابوس می بینم و از این وضعیت خسته شده ام و تصور می کنم مرگ پایان همه این بدبختی ها است.
خشونت از نوع فیزیکی و روانی، فرقی نمی کند، خشونت است و شاید بسیاری از زنان و دختران اسیر چنین رفتارهایی از سوی مردا خانواده هستند بر این اساس با زهرا استواری متخصص روان درمانگر و مشاوره روانشناس بالینی در این زمینه گفت و گویی انجام داده ایم تا روش های رفتار با چنین افراد عصبی و خشن را فرا گرفته و بدانند که برای امنیت جان خود چه اقداماتی باید انجام دهند:
*خشم تهاجمی خطرناک تر از انفعالی است
زهرا استواری متخصص روان درمانگر و مشاوره روانشناس بالینی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: رفتارهای عصبی و پرخاشگر برخی از مردم بویژه قشر آقایان ریشه در گذشته آنان دارد و لذا نخستین مرحله شناخت و تمیز افراد با خصوصیات خشن و عصبی از افراد آرام و کم استرس است، به نوعی بازخوانی رشد افراد در مراحل کودکی و نوجوانی آن ها است.
وی افزود: عصبانیت یک احساس سالم و طبیعی است و به خودی خود یک مشکل محسوب نمی ‌شود اما زمانی‌ که عصبانیت باعث شود کنترل رفتار و عقلانیت خود را از دست دهید، مستلزم ریشه‌ یابی است تا علت خشم و مشکل را دریافت و در صدد رفع آن شد.
استواری گفت: خشم منفعل به‌ سختی قابل تشخیص است، چرا که دلیل آن سرکوب شده و حتی ممکن است متوجه نشوید که عصبانی هستید. از این رو مشاوره راه خوبی برای کمک به یافتن دلایل خشم و روان گستیختگی است و در عین حال کمک خواهد کرد تا با آن مبارزه کنید.
استواری تاکید کرد: خشم تهاجمی، به مراتب خطرناک‌ تر از خشم انفعالی است، زیرا می ‌تواند منجر به آسیب‌های فیزیکی به خود و دیگران یا اینکه به اموال شود. ممکن است از احساسات خود آگاه باشید، اما همیشه نتوانید، درک کنید که چه چیزی باعث این خشم تهاجمی شده است. گاهی اوقات ممکن است علت آن یک بیماری موسوم به اختلال متناوب بروز خشم ناگهانی باشد. با این حال انواع خشم ‌ها، تهاجمی و کنترل شده نیستند.
این متخصص روان درمانگر و مشاوره روانشناس بالینی گفت: تحریک پذیری، جدایی عاطفی، ابراز احساسات ناگهانی، مشکل کنترل افکار، انگیزه آسیب رساندن به خود و دیگران، تپش قلب، افزایش فشار در ناحیه قفسه سینه، سردرد، فشار در حفره سر و یا سینوس، افزایش فشار خون و خستگی مفرط، از جمله علائم هشدار دهنده‌ای بروز خشم و عصبانیت است.
**چرا عصبانی و پرخاشگر می‌شویم؟
استواری اظهارداشت: محققان علوم زیستی دریافته‌ اند، اختلالات روانی مانند افسردگی، اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی، زوال عقل و بیماری آلزایمر موجب بروز خشم کنترل نشده و پرخاشگری می‌شود.
وی اضافه کرد: مسائل مربوط به سلامت فیزیولوژیکی مانند فشار خون بالا، حمله قلبی، سکته مغزی، مشکلات گوارشی نیز می‌تواند رفتار‌های پرخاشگرانه و گاهی اوقات خشونت ‌بار را سبب شود. اما سوال این جاست که آیا بر عکس آن هم صادق است؟ آیا خشم غیرقابل کنترل و پرخاشگری علت برخی از این بیماری‌ها است؟ نظر محققان در این زمینه مثبت است و معتقد هستند که می تواند عکس آن نیز صادق باشد.
**چگونه می توان خشم و پرخاشگری را کنترل کرد
این متخصص روان درمانگر و مشاوره روانشناس بالینی گفت: برای کنترل خشم و عصبانیت و کاهش استرس خود یا فرد مبتلا می توان با روش های عملی پیاده ‌روی، دویدن، شنا، یوگا، تمرینات مدیتیشن یا هرگونه فعالیت ورزشی و تمدد اعصاب به همراه تمرینات تنفسی راههای بروز مجدد روان گسیختگی را به نحو چشمگیری کاهش داد و یا از بین برد.
استواری به کسانی که در بین اعضای خانواده خود با چنین افرادی در ارتباط هستند، توصیه کرد: راهکار دیگر برای کاهش پرخاشگری، این است که خلاقیت خود را حفظ کنید، با نوشتن، گوش کردن به موسیقی و کشیدن نقاشی حتی الامکان استرس و اضطراب بوجود آمده در خود یا فرد عصبانی را کنترل کنید.
این روان درمانگر بالینی افزود: ضمن کنترل اعصاب در خصوص احساسات خود با یک دوست صحبت کنید، در جهت رهایی از افکاری که شما را عصبانی می‌کند، گام بردارید، از آشامیدن مایعات الکل دار و استعمال مواد روانگردان که خشم را وخیم ‌ترمی‌ کنند، خودداری شود، البته اگر احساس کردید، نمی توانید اختلال بوجود آمده را کنترل کنید، با یک متخصص و مشاوره حرفه ‌ایی موضوع را در میان گذارید.
*خشونت های خانگی را با شماره 123 اطلاع دهید
اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی کشور نیز اعلام کرده و از هموطنان خواسته است، تا خشونت های خانگی به ویژه کودک آزاری و همسر آزاری را با مرکز اورژانس اجتماعی یا شماره تلفن 123 درمیان بگذارند.
اورژانس اجتماعی، شامل تلفن 123 و مراکز بحران و مراکز سیار مشاوره در سال 1378، تاسیس شد و به تدریج در شهرهای کوچک هم گسترش یافت.
اورژانس اجتماعی یکی از برنامه‌های مداخله ای با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به شمار می رود که خدمات خود را از طریق خط تلفن 123، تیم سیار اورژانس و
مشکلات مدنظر اورژانس اجتماعی در درجه اول خشونت های خانگی به ویژه کودک آزاری، بعد، همسر آزاری است و بعد از اینها خودکشی در اولویت قرار دارد.
براساس آیین‌ نامه خدمات فوریت ‌های اجتماعی که در هیات وزیران تصویب شده٬ مراکز اورژانس اجتماعی زیر نظر سازمان بهزیستی و وزارت کار٬ موظف هستند به افرادی که خشونت خانگی دیده‌اند٬ از جمله کودکان و همسران و معلولان خدمات فوری ارائه دهند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آماده سازی شبکه رشد برای ورود به سال تحصیلی/بارگذاری 2000 محتوای جدید

نمودار لیگ قهرمانان اروپا با صعود منچسترسیتی و لیون به مرحله 1/4 نهایی

ویلیان به آرسنال پیوست

رکورد تاریخی کریستیانو رونالدو در شب تلخ یوونتوس

واکنش عجیب زیدان به حذف رئال برابر سیتی

سیتی کار رئال را تمام کرد

یوونتوس 2-1 لیون؛ حذف بانوی پیر با ناقص ماندن کامبک رونالدو

حلالی: پرسپولیس‌ برای جام‌ حذفی هم روحیه دارد

روایت بانوی رکابزن از آزار و اذیت رانندگان در حین تمرین/ نیاز ضروری به فرهنگ سازی در ایران

طباطبایی: سپاهان صلابت لازم را ندارد، استقلال باید از این فرصت استفاده کند

جشن قهرمانی سردار آزمون در کنار پدر و مادرش

گل اول منچسترسیتی به رئال مادرید توسط استرلینگ

گل اول لیون به یوونتوس با پنالتی چیپ دپای

گل اول رئال‌مادرید به منچسترسیتی با ضربه سر بنزما

رویارویی مس و آلومینیوم در دیداری فراتر از فینال

لمپارد: باور دارم چلسی می‌تواند صعود کند

چهره ها/ عمر سعد برای درگذشت جاریه چه نوشت؟

اعلام ترکیب یوونتوس و لیون؛ رونالدو به دنبال تکرار خاطره‌ی اتلتیکو

جدول لیگ برتر فوتبال ایران پس از پایان دیدار امشب پرسپولیس - ذوب آهن

حواشی جشن پوکر قهرمانی پرسپولیس

پیروانی: ورزشگاه آزادی به قهرمانی‌های ما عادت کرده است

مطهری: چهار قهرمانی پیاپی اتفاقی نبود

مهدی: مرحله نیمه نهایی جام حذفی را قبل از تاسوعا و عاشورا برگزار می‌کنیم

مهدی رسول پناه: جای هواداران پرسپولیس در جشن قهرمانی خالی بود

حاشیه جشن قهرمانی پرسپولیس

حسرت شریک شدن در رکورد استقلال به دل پرسپولیس ماند

سیدجلال حسینی: قهرمانی برای پرسپولیس تمام شد

خلیل‌زاده: قهرمانی چهارم از تمام سا‌ل‌ها سخت‌تر بود

علیپور: هدف بعدی قهرمانی جام حذفی است

جام قهرمانی لیگ نوزدهم به پرسپولیسی‌ها اهدا شد

ریحانه پارسا در جشن امضای کتاب همسرش

سارا خوئینی‌ها: صد در صد سینما مافیا دارد

مدیری: میوه کیلو 60 هزار تومن حتی یک مولکولش هم نباید حروم بشه!

صحبت‌های زنده‌یاد ماه‌چهره خلیلی درباره نقشش در مختارنامه

چهره ها/ واکنش پرویز پرستویی به درگذشت ماه‌چهره خلیلی

چهره ها/ سردار آزمون همراه پدر و مادرش در شب قهرمانی زنیت

پیام تسلیت غلامحسین مظفری در پی درگذشت حجت الاسلام سید علی سیدین

درگذشت امام جمعه کیش بخاطر کرونا

پیام شریعتمداری به مناسبت عید غدیر؛ باید با توسل به سیره امیرالمومنین در راه خدمتگزاری به مردم گام برداشت

آهنگ قدیمی «دلخوشی» کاری از شادمهر عقیلی

سنگان خواف دوباره لرزید

صوت/ مولودی‌خوانی عید سعید غدیر با نوای حاج محمود کریمی

صوت/ به مناسبت عید سعید غدیر خم؛ ای صاحب ذوالفقار

آش ترخینه خوردن داره!

کروناویروس سلولهای ایمنی اصلی را سرکوب می کند!

درست کردن کاردستی بانمک برای بچه‌ها

زندگی مشترک فوت و فن دارد!

به مناسبت هشتمین سالگرد رسیدن کنجکاوی به مریخ؛ 8 تصویر زیبا از سیاره سرخ

چرا نباید از مایکروویو برای گرم کردن چای استفاده کرد؛ علم توضیح می دهد

آیا سفر با سرعت نور امکان پذیر است؟